Kol Pjetri

Kol Pjetri

Kol Pjetri
Kol  Pjetėri lindi nė Kryezi nė njė familje tė dalluar nė mjeshtritė tradicionale  popullore. Njė kushėri i tij drejtoi punime me aftėsit e ingjinierit pėr disa dekada nė Ndermarrjen e Sharrave megjithėse kishte vetėm arsim fillestar teknik. Kola Pjetri qė kur filloi punė nė repartet e mobilieve tė Sharrave Fush Arrės tregoi se e njihte drurin dhe pėrpunimin e tij. Nė vitet ’70 tė shek. kaluar filloi tė projektoi dhe pėrgatisė mobilie tė ndryshme, qė dalloheshin pėr cilėsinė nga prodhimet e tjera tė vendit tonė. Ai e gdhendėtė drurin duke krijuar vepra tė mirėfillta tė arti. Shfrytėzoi dhe i dha hov traditės me motivet qė krijoi. Frut i dorės sė tij ishin mobilimet e disa hotel-Turizmeve nė vend. Ka dhe disa vepra arti tė krijuar me teknikėn e gdhendjes nė dru.
   


12