Ura nė kartmonedhen 100 Frangėshe

Ura nė kartmonedhen 100 Frangėshe
Njė monument kulture nga rrethi i Pukės, qė sot nuk ekziston ėshtė dhe Ura e Hoxhės, qė ishte nė Gomsiqen e Poshter. Ura ishte me njė hark, e ndertuar e gjitha prej guri. Gojdhana thotė se ajo ėshtė ndertuar nga njė hoxhė pėr bamirėsi. Tek vendi ku nė shekullin e XVII u ndertua kjo urė, mė pėrpara ka qenė njė urė druri. Ajo permendet nė dokumentet turke e shek. XVI, dhe ishte nen kujdestarinė e popullatės sė Zadrimes, pėr tu meremetuar dhe mirmbajtur. Ku dokument indirekt na tregon se ende ne kėtė zonė nuk janė vendosur banorė tė krahines etnografike tė Mirditės, tė cilėt u derdhen nga mallet nė shekujt e fundit.


                 Ura e Hoxhės qė ishte mbi lumin Gomsiqe.

Terheq vemendjen fakti se imazhi i kesaj ure ėshtė i pasqyruarr mbi kartmonedhen 100 frangėshė tė Republikės Shqiptare tė viteve tridhjetė tė shekullit tė kaluar. Kjo e bėn edhe mė interesante nga fakti i njohur, se kjo ishte kartmonedha me vlerėn mė tė madhe gjatė periudhė sė Republikės dhe tė Mbretėrisė Shqiptare tė Shk. XX. Krahas “Urės sė Hoxhės” nė kėtė kartmonedhė ėshtė dhe portreti i Kryetarit tė Republikės Ahmet Zogu.


Pėrgatit: J. Brahaj