Objekt i rrallė tradicional.

Objekt i rrallė tradicional.
Veshjet tradicionale popullore tė trevės sė Pukės janė tė shumllojshme dhe me zbukurime e qėndisma dhe me stoli  me vlera artistike. Kur nuk visheshin rrobat ceremoniale ruheshin nė arkat e punuara me mjeshtėri dhe tė zbukuruara me gdhendje me motive ornamentale dhe kultike tė lashta.

Edhe Zbukurimet e punuara nė argjend dhe me rruza ruheshin ne “kutin e dukmeve”, (quhet “e dukmeve nga emertimi i lashtė i stolive me prejardhje nga folja dukem), tė cilat punoheshin nga mjeshtėrit vendas. Nė shtresa qytetare qė nė shek. XIX u futen nė perdorim kutija tė importuara, qė i quajnė “peshtaf”, qė perdoreshin pėr ruajtjen e stolive, kurse nė zonat malore vazhduan tė praktikoheshin dhe tė ruheshin kutiat e dukmeve tė prodhuara nė vend. Nė mesin e parė tė shekullit XX edhe nė zonat malore u perhapen dhe fituan perdorim kutitė e mportuara ose te pėrgatitura nga mjeshtrit e qyteteve. Kjo ėshtė arsyeja ė sot trashėgohen shumė pak kuti dukmesh tė prodhuara nga mjeshtrit vendas pukianė, sipas njė tradite tė trashėguar nė vijimsinė e shekujve.                        a). Pamje Anėsore                                                       b). Pamje Anėsore

Kutija e “tė dukmeve” qė po paraqesim nė fotot shoqėruese ėshtė njė nga tė rrallat nga kjo trevė, qė ruhet nė njė koleksion privat.

Pėrgatiti J. Brahaj.