Leter e emigrantit nga Shkoza

Leter e emigrantit nga Shkoza

Leter e emigrantit nga Shkoza
Anton Gjoni lindur ne fshatin Shkozė te Pukes me 14. 11. 87. 

“Jam larguar nga Shkoza qe ne vitin ‘93 me banim ne Durres, por edhe se jam rritur ne Durres e ditet me te bukura te femirisė i kam kaluar aty, nuk e krahasoi kurrė me vedlindien time, atje nė Shkozė me duket ndryshe, njerzit janė me te thjeshtė, kur kalon dikush ne rrugė te pershendet edhe nese nuk te njeh, duke te thenė njė fiale te mirė –a u lodhe –a muite, ndersa ne Durres nuk te flet njeri, te gjithė ulin koken kur kalojn e bėin sikur nuk te shohin edhe nese e njeh, edhe nga Durresi ka 6 vite se jam larguar bashk me gjithė familien e tani jetoim  ne itali...“


                                              Anton Gjoni me nje shoqe.

Nė letren qė na dergon na paraqet dhe kater foto me tekstin shoqėrues:

“Keto janė foto te Kishes SANT ANTONIO,Padova (Itali), qe ka berė shumė mrekullira, jo vetem nė Shqiperi ne Lac, por ne shumė kisha te botes… ėsht nder kishat me tė famshme nė botė ne Padova, ndersa ne Shqiperi quhet kisha e Shen a'noit ne Laē por origjina e vertetė e Shen a'noi esht nga Padova e Italisė. Shen a'noi (Shna Ndoi) vdiq me 13 qershor te vitit 1231 dhe varri i ti u hap pas 750 vitesh, mė 6 janar 1981, eshtrat qe shihni ne ate foto janė eshtrat e Shen a'ndoit, ku unė pata fatin e mirė per ti pare dhe ishte nje merkulli me te vertet ate ditė, kur Kisha e Padovas leioi njerzit qe te shkonim e te shihnim varrin e ti. Ne kishė kemi qene me shum se 6 milion njerez nga gjithė bota vetem ne nje ditė per  ta pare  nje mrekulli, ku njerzit mund te shihnin me sytė e tyre Shejtin, qe ka berė shumė mrekullira ne emrin e zotit dhe vazhdon ti beje akoma...”
Redaktori e falenderon  per letren, qe na nisi dhe per fotot.