Fran dhe Zoje Pali

Fran dhe Zoje Pali

Fran dhe Zoje Pali

Pėr kėngėn e vallen e bukur tė Berishės, punuan e dhanė kontributin e tyre dhe rapsodet e shquar profesioniste Fran Pali e Zoja Pali, njerėz me traditė muzikore tė folklorit Berishas e mė gjerė. Ata janė tė njohur pėr kėngėt e meloditė e bukura tė kėngės Pukjane, jo vetėm nė vendlindjen e tyre Berishė, por nė Pukė e nė shkallė kombėtare.

Frani dhe motra e tij Zoja, me talentin e zėrin e kristaltė. tėrhoqen vėmendjen e studiuesve tė kėsaj fushe. dhe shpejt u bėnė pjesė integrale e "Ansamblit Puka". Ata u kėnduan trimave e trimėrive tė burrave tė Berishės e mė gjerė, si Ndoc Mark Dedės, Sokol Cubit e trimave tė tjerė. Me mjeshtri Fran Pali kėndon kėngėt e kushtrimit.

Nė krijimet e reja tė kėngės popullore kanė ditur tė "ruajnė lidhjet gjenetike dhe strukturore tė mėparshme dhe i kanė pasuruar ato me elementė tė rinjė tė pėrmbajtjes, tė zgjerimeve tė formės artistike dhe tė karakterit poopullor. Nė pėriudhėn 20 vjeēare 1970-¬1990, duke qėnė pjesė pėrbėrėse e "Ansamblit Puka", kanė marrė pjesė nė tė gjitha fest1valet lokale e kombėtare tė kėngės popullore dhe janė nderuar me stlmuj moral e material.

Kėta dy kėngėtarė i ka karaktersizuar thjeshtėsia, besnikėria. disiplina e korrektesia nė zbatimin e detyrave tė ngarkuara nė tė mirė tė kombit e shoqėrisė. Fran Pali ėshtė jo vetėm kėngėtar i njohur, por edhe njė mjeshtėr me mendje tė hollė nė artin e punimit tė drurit, jo vetėm i disa instrumenteve muzikor tė zonės sė veriut siFran Pali
              Fran Pali

lahuta, ēiftelia e sharkia. por akoma mė tej. Ėshtė Fran Pali prej Berishe, ai qė nė vitet 1980¬-1990, prodhoi me sukses violinėn e parė shqipėtare me dorėn e tij nė rrugė krejt artizanale, tė njė cilėsie tė barabartė me violinat e punuara nė rrugė tė industrializuar jashtė vendit. Tė njė cilėsie tė lartė, prodhoi violinēelin e vegla tė tjera me vlera tė mėdha artistike.

Berisha ashtu si nė tė kaluarėn dhe sot, ka ditur tė vlerėsojė, tė ruajė e pėrgjithėsoj ė vlerat mė tė mira tė djemve e vajzave tė saj. Pėr aftėsitė profesionale, arsimore e kulturore, pėr ndihmesė tė vyer qė kanė dhėnė dhe japin ata, nė tė mirė tė shoqėrisė, populli i Berishės u ėshtė mirėnjohės.


Marre nga libri “Berisha-Pamje e pergjithshme etnografike” te autorit Nikoll Pjetri.