Mark Jaku

Mark Jaku

Mark Jaku
Nga: Kurt Farka

Jaku jetoi pėr 76 vjet ne Mertur Puke duke kontribuar ne gėzime me kėngėn dhe melodite muzikore. Ėshtė i njohur si lahutar i pėrmendur ne Luginėn e Drinit dhe dinte dhe i kendonte me zėrin e tij melodioz kenget e ciklit te kreshnikeve.

I binte dhe i kendonte ēiftelise nė dasma dhe gėzime,  duke u munduar tė jua mėsonte edhe tė rinjėve. Merrte pjesė ne gėzime familjare ne gjithė Merturin, por dhe nė fshtrat pėr rreth dhe ēmohej per karakterin e tij burrėror dhe i dashur me tė gjithė. Ka lėnė te regjistruara ne fonotekėn e Arkivit tė Institutit tė Kulturės popullore disa Kėngė me lahutė, qė janė njė trashėgimi e pazevendėsueshme per traditat e mbarė krahinės sė Pukės.


Moment duke kėnduar kėngė perpjete nė njė dasem nė Mertur.


Zėri i tij si kushtrim ndigjohej ne dasmat dhe gėzimet e merturasve, kur kendonte kėngėt perpjete ose majekrahi si i thonė.
Marku dinte edhe tė punonte instrumente muzikor.