Tryezė tė rrumbullakėt me titull 'Origjina e Lashtė e Flamurit kombetar Shqiptar'

Tryezė tė rrumbullakėt me titull 'Origjina e Lashtė e Flamurit kombetar Shqiptar'
Nė njė atmosferė tė vakėt pėrkujtimore, ndėr tė paktit qė u kujtuan pėr Ditėn e Flamurit ishin pikėrisht tė rinjtė. Me dt 26 nentor, Rrjeti i Studentėve Shqiptarė nė Botė (AS@N), zhvilloi njė tryezė tė rrumbullakėt me titull “Origjina e Lashtė e Flamurit Shqiptar” dhe ekspozitėn “Historiku i Flamurit Kombėtar Shqiptar 1910 -1937”.

Tryeza e kryesuar nga studiuesi i heraldikės shqiptare, Jaho Brahaj, u organizua me pjesėmarrjen e tė rinjve shqiptarė tė diplomuar jashtė vendit dhe studentėve nė degėn e Historisė nė Fakultetin e Tiranės, tė cilėt morėn pjesė nė njė debat tė hapur mbi temėn e flamurit, rėndėsinė e trashėgimisė kombėtare dhe angazhimit tė tė rinjve nė mbrojtjen dhe promovimin e saj. Ekspozita u mundėsua nga njė prej koleksionistėve dhe ekspertėve tė simboleve kombėtare, Shpėtim Sala. Njė nga temat qė ngjall gjithnjė kuriozitet mes tė rinjve ėshtė ajo e simbolit tė shqiponjės dykrerėshe. Cila ėshtė origjina e saj dhe ēfarė ka simbolizuar ajo pėr shqiptarėt nė periudha tė caktuara tė historisė sė tyre. Njė informacion interesant solli mbi kėtė temė studiuesi Brahaj, i cili ofroi nė mėnyrė kronologjike rrugėtimin qė shqiponja ka bėrė deri nė ditėt tona.Sipas tij, shqiponja dykrenare ėshtė e dokumentuar nga paraardhėsit tanė qė nga shek. VI para Krishtit. “Qė nė periudhėn e Bronzit kemi nga paraardhėsit tanė, me formėn e artit tė lashtė, tė dėshmuara koka tė shpendit me drejtime tė kundėrta nė objekte kulti dhe zbukurimi, por qė gjithmonė edhe kėto tė dytat kanė ngarkesa religjioze tė besimeve tė lashta. Dy kokat e shpendit kultik janė tė pranishme nė tė gjitha epokat qė kaloi populli ynė deri nė ditėt e sotme... Nė lashtėsi dhe nė vazhdim shqiponja dykrenare pėrfaqėson fuqinė diellore nė kėtė e atė botė, botėn tokėsore dhe botėn e pėrtejme, ditėn dhe natėn, si njė trup i vetėm qė ekziston i shfaqur vetėm me njėsinė brenda unitetit tė dyzuar”, thotė Brahaj, teksa numėron tė gjitha dėshmitė qė na vijnė pėr adhurimin dhe pėrdorimin e kėtij simboli, qė nga periudha protoilire, ilire, pėr tė vijuar mė vonė nė periudhėn e Skėnderbeut, kur ishte simbol i familjes sė Kastriotėve e mė vonė, nė ngritjen e flamurit nė Vlorė, nė vitin 1912.

Marre nga gazeta "Panorama”, dt, 29 nentor 2010.