Rapsodi Fran Pali mjeshter i violins se pare shqiptare Nga: Armir Mahaj

Rapsodi Fran Pali mjeshter i violins se pare shqiptare Nga: Armir Mahaj

Rapsodi Fran Pali mjeshter i violins se pare shqiptare   Nga: Armir Mahaj
PUKĖ- Ndonėse ėshtė njė ndėr rapsodėt mė nė zė tė Shqipėrisė, pjesėmarrės nė tė gjitha festivalet e Gjirokastrės, mbartės i dhjetėra cmimeve e medaljeve, mjeshtėri i violinės sė parė shqiptare Fran Pali, tashmė nė moshėn 75-vjecare ndjehet i harruar.Ai vazhdon tė jetojė mes veglave muzikore tė krijuara nga duart e tij nė njė shtėpi modeste nė veri tė qytetit tė Pukės, ndėrsa pėr tė kujtohen vetėm miqtė mė tė afėrt, tė cilėt e vizitojnė shpesh nė banesėn muze tė tij.

Kamera e News 24 ishte nė shtėpinė e tij, duke thyer nė njė farė mėnyre heshtjen dhe haresėn ndaj rapsodit popullor, mjeshtėrit tė violinės Fran Pali.“Mua nuk mė vjen mirė qė jo vetėm unė por edhe shumė njerėz tė tjerė, tė profileve tė ndryshme qė nuk vlerėsohen pėr sė gjalli, pėr tė ndjerė sadopak kėnaqėsinė jetės dhe vuajtjeve tė tyre. Unė jam sot 75-vjec, kam shabllone, kam materiale qė nėqoftėse dikujt do ti interesojnė, unė jam nė gjendje, teorikisht dhe praktikisht ta ndihmoj qė tė futet nė kėtė rrugė”,- shprehet rapsodi.

Iniciativa e nisur nga mjeshtri i violinės sė parė shqiptare mbetet edhe sot njė ekskluzivitet i tij. Fran Pali i shtohet kėshtu listės sė harruar nga shteti, harresė e cila rėndon mė shumė vitet e tyre tė pleqėrisė.


(News24/BalkanWeb)