Turizmi malor shpresa e vetme per nje te ardhme me te mire ne rrethin e Pukes

Turizmi malor shpresa e vetme per nje te ardhme me te mire ne rrethin e Pukes

Turizmi malor shpresa e vetme per nje te ardhme me te mire ne rrethin e Pukes
Pjese nga Emisioni i Hapur Transmetuar me dt. 01.03.2011 ne  PUKA  TV
Te  ftuar  Perparim  Laci  dhe  Afrim Laci
 
Ja  vlen  te   ngresh  apo  te  hapesh  nje  Han ne Puke?

PERPARIM: Po  ja  vlen   dhe  eshte   nje  biznes  fitimprures.  Une fillimisht    u  nisa   pasi  nuk  kisha  te  ardhura  te  tjera,  por  tani me  ka   rezultuar   e  sukseshme.   Gradualisht prane  Hanit  kame   krijuar  nje  mini-ferme,  ku  ofrohen    te  gjithe  ushqimet  dhe  pijet   origjinale  te  Pukes.

«far  thone  turistet   pasi  vizitojne  bujtinen  Tuaj.

PERPARIM: Ka plote  raste   qe   ne  Puke   vin    per  nje  nate,  por  qe  realisht  qendrojne  edhe  nje nate  tjeter  pasi   ju  pelqen.  Vetem  gjate  vitit  2010  ne   bujtinen  time  kane   pushuar  485  turiste, shumica  prej te  cilve  te  huaj.  Ajo  qe   te  bene  te  mendosh  se   turistet  apo  pushuesit e pelqejne Puken eshte fakti se rikthehen serish.

Nense  dikush  na  pyet  per  vlerat  e  Pukes,  ne  pukjanve  Áfar  duhet  ti  prezantojme?

AFRIMI:  Ne  kete  drejtim  problem  kryesor  eshte  mungesa  e nje  fletpalosje  qe mund  te   shpaloseshin  vlerat  e  Pukes. Realisht  resurset  qe  ka  Puka jane  te  pafundme.  Ne  Puke  mund  te  gjesh  piste  skish,  shpella  te  ndryshme,   turizmin  ujor  si  dhe    levizjet   me  internerare  te  ndryshme  ne male.  Ka  dy  muze  me  vlera te rralla  siÁ  eshte  muzeu MIGJENI  dhe Muzeu  Etnografik,  mund  te  vizitosh  Kisha  te  vjetra, rrenoja  fortesash  e kalash.  Vlen  te  permendet  se  te  gjithe  turistet  qe  kane  vizituar  Puken   mbeten te  mahnitur  dhe   shprehen  se  Puka  eshte  nje  vend  turistik I  pashfrytezuar.  Pak  kohe  me  pare    nje  grup  turistesh nga  Universiteti  I  Shkodres  vizituan  Shpellen e  Kaurrit  ku  jane  larguar  te  mahnitur .

Cilat  jane  cmimet  qe  ofrohen  ne  Hanin  Tuaj

PERPARIMI: «mimet   e  akomodimit  jane  shume  favorizuese.  Ne  hanin  tim    per  24  ore  qendrimi   akomodi    me  3  vakte  ushqimi  kushton  vetem  16  euro  ose  2000  leke, nderkoh  qe  guidat    afrohen  falas.

Cilat  jane  guidat  qe  ndjekni me turistet?

PERPARIMI:  Levizjet  dhe  vizitat   jane  te  ndryshme dhe  sipas  moshave,  Moshat  e  treta  jane  te  interesuar   per  te  vizituar  muzet, ate  Migjeni ,  muzeun e  Luftes se  Pukes dhe  Muzeun Etnografik.  Te  rinejt   kane  deshire te  vizitojne  shpellat  dhe  malet  e  sipas  deshirave.  Problem  mbetet mungesa  e nje  harte  turistike  per  Puken  qe   do te kushtonte   sa  dieta  e  nje    pushtetari.   Gjate  ketij  viti  nje  Agjenci  Turistike interesohej  per   te  sjell    disa  te  moshuar dhe   njerzit  qe  kishte kontaktuar  nuk  dinin tu  shpjegonin    perfaqesuesve  te  Agjencise  se  kund  mund  te  shkonin. Jane  pak  ne  Puke  qe  din  se pikerisht ne kete rreth  ka  85  shpella  te   vizitueshme,  ka  turizem  ujor e  shume   gjera te  tjera.  Personalisht  I  vetmi   kontribut    per  zhvillimin e  turizmit    mendoj  se  eshte  ai  qe  jep  Televizioni   Juaj    dhe  askush  tejter  nuk   bene  asgje  ne  kete  drejtim. 

A  kontribuojne  komunat  dhe  bashkit  e  Pukes per  zhillimin e  turizmit  ne Puke?

PERPARIMI:  Ne  Puke  asnje  nga  komunat  dhe  bashkit  nuk   mendojne per  zhvillimin e  turizmit  thjesht  flitet  kot.  Pasi    edhe  projektet  e  paraqitura  jane  me  miliarda  cka  eshte  totalisht  e  pamundur  qe  te  investohet,  nderkoh  qe nuk  ndermarrin   nisma   elementare  si  pershembull asfaltimi  I  nje  rruge te shkurter.

Nese  vjen  nje  turist  dhe  kerkon te  vizitoj, pershembull, Shpellen e  Kaurrit,  a  din  dikush  te  shpjegoj  dicka mbi kete  shpell  meqe  e  zum si  shembull?

AFRIMI: Shpella  e  Kaurit  eshte  vertet nje  mrekulli  qe  ne  duhet  ta mirmbajme dhe  ta  shfrytezojme.  Si  kjo   shpell  ka  edhe  plot  te  tjera  ne Puke. Shpella  e  Kaurrit  ka  disa  mure qe  jane  mure  bizante  te  shekullit  VII-VIII,   aty  mendohet  te  kene  jetuar   disa  murgj,  mendohet  se  prane  kesaj  shpelle  te  kete  qene  edhe  nje  rruge  qe  lidhte  Shkodren me  Prizrenin.  Shpella  e  Kaurrit   me  nje  gjatesi  110  km  eshte     e  gjitha  me  Stalagmite  dhe  Stalagnite,  nderkoh qe  Brenda  saj  gjenden  lakuriqet  e nates.  Poziconi  I  saj buze  liqenit  te  Komanit  ka  bere  qe  kjo  shpell  te  vizitohet  nga  shume  turist  te huaj  qe  mahniten  gjate  qendrimit  atje.  Si  kjo  shpell  eshte  edhe  shpella  e  Shqelit,  dhe  shume te  tjera. 

Por  a  ndikon  mungesa  e  infrastructures?

AFRIMI; Puka  eshte     atraktive  per  turizmin  aventur  ku  nuk  kerkohet  shume infrastrukture.  Turistet  e  aventures  kerkojne  Malin,  udhetimet  me varka,  eksplorimi  I shpellave  dhe  ecja  ne  kembe. Gjithsesi  ata  mbeten te  kenaqur  edhe me kete  infrastrukture qe kemi ne.  Personalisht  mendoj  se  e  vetmja  shprese   eshte  zhvillimi I turizmit  malor.  Vetem  me  turizem  ne  mund  te  mbajme  qytetin e  Pukes.  Eksperienca  ka  treguar    se   as  me  shfrytezimin e  pyjeve  dhe  as me shfrytezimin e  minjerave  nuk  eshte  siguruar  pune  pa  fund.  Ne  shume  vende  te  rajonit    eshte  zhvilluar  turizmi   vete  me malin, shpellat  dhe  gastronomin.

Cfar  mund  te  bej   nje  pushtetar  ne  Puke    per  te  zhvilluar  turizmin ne  Puke?

PERPARIMI:  Ja   do  te  marr   shembull  Kishen  e  Arst  Miliskaut,  ku  ka   gjera  mjaft  interesnate.  Per  ta  bere akoma  me te  vizitueshme kete    Kishe  qe  normalisht  do te sillte  te  ardhura  edhe  per  banoret  e asaj zone,  kryetari  I komunes      duhet  te  asfaltoje    rrugen  deri  tek  kjo  Kishe.  Ne  rastin konkret    aty  ka  vetem 500 meter  rruge  por  nga  kjo  rruge  qe  te  qon deri aty  do  te  siguronte te  ardhura per  ato  banore,  njeherit  do  I  sherbente  edhe  fshatiti.  Zhvillimi  I  turizmit  fillon   nga  banesa,  fshat  a  komuna  e  gjithsejcilit,  ndaj ne    le  te  fillojme  nga  gjerat  e  vogla.  A  e  dini  ju  se  vizitoret  e  bujtines  time     mahniten  nga  mirsjella  e  banorve  apo shitesve ne dyqanet  e  qytetit  te  Pukes,  por kjo  eshte  shume  me rendesi ,  pasi  krijon  nje  imazh  tek  vizitori. 

Po  Turizmi  I  Bardh eshte  I  favorshem?

PERPARIMI:Po  eshte  shume I  favorshem. Vetem  gjate  nje  muaji     nga  nje  kronik qe keni  transmetuar  ju  per  pisten e  skive,  ne  familjen time  kane  buajtur  100  turist. Te fundit   ishin te  rinjet  e  Ambasades  spanjolle. Ja  pra  ky  fakt  tregon  se  promovimi  I  vlerave te  Pukes  ka  nje  rendesi  me  shume se asgje  tjeter. Por  edhe  per  kete  piste  skish  nuk mendon  askush. Imagjino   ne  na  eshte  dhuruar   prej  4  vitesh  nje  teleferik ,  nga  Komiteti Olimpik Slloven  I  cili  ka  mbetur  pa  sjell  vetem  per  3  miljon   leke te  vjetra, qe  kushton transporti  nga  Sllovenia deri ne Puke.  Po  te  kete   nje  teleferik  kjo  piste,  numri  I  vizitorve te  Pukes do te ishte  4-fish  me  I  madh.

Cfar  duhet  bejne  vete  pukjanet   per  ti  dhene  shtyse  turizmit?

AFRIMI:  Po,  pasi   kemi  shume  gjera  ne  dore  per  ti  bere,  duke  filluar  nga  ato  me  elementaret . Por  ajo  cfar  eshte me rendesi  eshte  fakti  se  ne    duhet  te njohim  fillimisht  vlerat  qe    ka  vendlindja jone,  Puka,  ne menyre  qe  ti  shpalosim keto  vlera. Vetem  promovimi  i  Kishes  se  Kabshit   eshte  nje v lere  qe  do  sillte  shume  vizitor. Ajo eshte Kisha e dyte  ne Shqiperi  e  ndertuar  qe ne shekullin e  IV. Perfundimisht ne duhet  te  nxisim  Shtetin qe  e vetmja menyre per te mbijetuar  Puka  eshte  zhvillimi  I turizmit  malor,  pasi nuk  duhen  shume  investime  te medha.

A  ka  Puka  vlera  gastronomike qe  ju bejne  pershtypje  turisteve  apo vizitorve?PERPARIMI: Po  ka  plot  gjera  qe  behen  lehtesisht    dhe  qe    lene  mbresa  te  jashtzakonshme  tek vizitoret.  Puka  ka vlera  te  jashtzakonshme  edhe  ne  perpunimin  e  frutave  dhe  pijeve  te  ndryshme    bio.  Krahas  gastronomis  se  mahnitshme,  mahnitese   jane  edhe   veshjet  kombetare  apo  punimet  artizanale  qe    blihen  tmerrsisht  shume  nga vizitoret.

Perfundmisht  cfar  eshte  me  emergjente  dhe  me  e  realizueshmja?

AFRIMI: Mjaft   emergjente  ne  kete  drejtim  mendoj  se  eshte  krijimi  I nje  fletpalsoje  per  vlerat  turistike qe te ofron rrethi  I Pukes  dhe mundesit   per  te  kaluar pak dite pushime.  Kjo  me tu  botuar    duhet  te  shperndahet  ne  pikat  doganore dhe  ne  aeroportin  Nene Tereza, pasi ka  dhe  vende  te  posaqme te  cilat  jane  pa  pagese per  vendosjen e ketyre  fletpalsojeve.

A  prisni   turist  gjate kesaj  vere?

PERPARIMI:  Po  kete  vere  ka  shume  pronotime  qe  tani, vizitoret  pritet  te  startojne  me shumice  qe  ne  gjysmen e   dyte  te  marsit per te  vazhduar gjate gjithe  veres. Marre hua nga ďPUKA TVĒ.