Mjeshtri i Ēiftelive Llesh Prend Marku.

Mjeshtri i Ēiftelive Llesh Prend Marku.
Nga: Kurt Farka

Ne vazhden e traditės se lashte tė prodhimit tė instrumenteve muzikor tradicional nė krahinėn e Pukės nje vend tė rendėsishem ze edhe Llesh Marku i lindur ne fshatn Ukth tė Pukės ė vitin 1921. Lleshi ishte nje mjeshter i drurit qe ka prodhuar vegla dhe mjete prej druri, sipas tradites dhe kerkesave te banorve te fshatit dhe krahinės pėr rreth.Nga instrumentet muzikor ai prodhone lahutėn, ēifteline dhe zumaren. Lahutes dhe ēiftelise i binte edhe vete, po ashtu si dhe zumares. qė nė rininė e tij e quanin si vegėl muzikore tė fėmijve.  Fėmijėt e tij u edukuan me kulturėn tradicionale muzikor dhe tė pesė femijėt (tre djem e dy vajza) i bini ēiftelisė, por nė mėnyrė tė veēantė shkėlqeu njėri nga djemt Sadria i cili  njihet si instrumentisti mė virtuoz nė kėtė vegėl tradicionale shqiptare.  Nga dora Llesh Prend Markut kemi te ruajtura e qė janė nė pėrdorim nga instrumentiste tė ndryshė shume ēifteli. Lleshi u nda nga jeta nė vitin 1987, duke lėnė kėtė trashėgimi tė vyer tek brezat e rinjė