Motrat Gratias dhe Bernadette dy emra qė kanė ngjallur respekt.

Motrat Gratias dhe Bernadette dy emra qė kanė ngjallur respekt.
Te ardhura nga Gjermania ne Fushe-Arrėz (Pukė) qė prej vitit 1995. Motrat Gratias dhe Bernadette jane dy emrat qe kanė bėrė buje ne kete qytet. Sapo keto dy motra erdhėn ne qytetin verior te Fushe-Arrezit, i shqetesoi gjendja e banorėve, jo vetem ne kete qytet por edhe ne fshatrat me te thella per rreth tij. Per keto zona te lena nė harrese nga shteti, keto dy motra bene te pamunderen per to, duke iu rikthyer shpresen, se tashme buka nuk do mungonte me nė familjet e tyre. Qe prej 15 vitesh Motrat Gratias dhe Bernadette kanė ndihmuar dhjetra familje te pastreha qe nuk mund te siguronin dot as buken e gojes. "Dy misionaret Gjermane qė kur kan mbėrritur ne qytetin, qė asokohe ishte i frikshem per vetė ngjarjet e ndodhura, kanė dhėnė njė kontribut tė 


Dy Motrat dhe Nikolin Miria.


Grup tė rinjėsh nga Fush Arresi.

jashtėzakonshėm, duke ndihmuar familjet nė nevojė". Misioni Katolik  ėshtė nė sherbim e nė ndihmė materiale e shpirtėrore tė mbi 350 shtepive e tė familjeve tė varfera nė fshatrat e thella tė rrethit te Pukes, Misione qė janė ndėrtuar nga e para.

Falė nderhyrjes sė dy misionareve gjermane, dhjetra te sėmurė janė dėrguar per kurim nė Europė. Gjithashtu Motrat Gratias dhe Bernadette u kanė paguar bursat e studimit dhjetra fėmijeve tė kėsaj zone tė varfėr, si dhe kanė punėsuar mjaft banorė pranė misionit te tyre. 

"Na pelēen qyteti i Fushe-Arrėzit dhe ndjehena tė lumtura qė kemi ndihmuar sadopak pėr shuarjen e vuajtjeve shpirtėrore tė shumė prej familjeve qė nuk mund tė sigurojnė as buken e gojes", - thonė Motrat. Ndėrkaq ato vazhdojnė tė ndėrtojnė banesa pėr te varfėrit, duke ju krijuar kushte qė ato tė mos braktisin vendet e tyre tė origjinės. Pėr ēdo muaj shpėrndajnė ushqimet e nevojshe per 300 familje nė nevoje. Gjatė periudhqs sė eksodit tė kosovareve ne vitin 1999 motrat kanė dhenė njė kontribut tė jashtzakonshėm nė perkrahjen e emigranteve kosovar. Madje motra shprehet keshtu. "Nė atė periudhė ne kemi derguar dy here nė ditė kamion me ushqime ne Kukes, aty ku ishin vendosur emigrantet kosovar. Njerezit ishin shume tė uritur dhe nuk kishin as rroba per tė veshur. 

Pėr ne ėshte kenaqėsi e madhe qė kemi kontribuar per njerezit atje. Puna e tyre e mrekullueshme nuk ėshtė vetem ajo e ndihmave materiale, por edhe ajo shpirterore. Keto dy motra kanė mbjellur nė zemrat e njerezve dashurine e madhe pėr Zotin, nepermjet katikizmit dhe veprimtarive te tjera. 


Frati Andreas VValtermann.


Qe prej 17 muajsh kėti misioni i ėshtė bashkuar edhe Frat Andreas VValtermann, prift i urdherit kapuqin. Me punen e madhe te tij ne drejtimin e kishes se Fushe-Arrezit, Frat Andreas ka fituar dashurine e besimtareve te ketij qyteti. Keto po bejnė qė nė qytetin tonė dhe ne fshatra per rreth te rritet njė brez i ri me nje besim tė madh nė zotin.Pėrgatiti: Red.