ĒMIMI 'Ndue Shyti'

ĒMIMI 'Ndue Shyti'

Nė Festivalin Folklorik Kombėtar tė Rapsodėve dhe Instrumentistėve popullorė ne Lezhė 21-22 Qershor 2007, Qendra Kombetare Veprimtarive Folklorike , shpalli ēmimin “ NDUE  SHYTI”.

Ndue Shyti Artist i Popullit, instrumentist  virtuoz  dhe krijues nė muzikėn popullore.Krijues e drejtues i orkestrinės sė mirėnjohur me instrumenta popullorė tė Pukės.

Qysh nė moshė tė re, me shumė pasion, vullnet e talent tė veēantė, duke patur shembull e mesues, instrumentistė tė shquar si Gjin  Shkoza, nisi ngjitjen e rrugės artistike nė shkallėt mė tė larta.

Duke jetuar nė natyrėn madheshtore, mes malėsorėve trima, ai nga interpretimi nė instrumentat tradicionalė, kaloi nė  krijimtarinė e pasur duke sjellė tinguj e melodi tė reja qė interpretoheshin me mjeshtėri nga  instrumentistė  qė i pergatiste vetė.

Turneu i parė nė Kinė  nė vitin 1966, ishte shumė i suksesėshėm. Orkestrina qė drejtohej nga ai u pasurua me instrumenta tė rinj si  sharkia, lahuta,fyelli,bilbili,  zumarja me dy pipa, gajdeja dhe gjethja. Nė vitin 1969, pėr punėn dhė krijimtatinė e gjerė nė  ansamblin “Puka” u vlerėsua me titullin  “Artist i Merituar.”
 


Ndue Shyti.

Orkestrina u pasurua edhe me instrumente tė tjera si daullja, fisarmonika, kitara dhe ēiftelitė e temperuara. Shumė kėngė tė njohura janė shoqėruar prej saj brėnda  e jashtė vendit. Nė vitin 1969, orkestrina kishte 104 instrumentistė, prej tyre 30 ēifteli ku interpretonin dhe 6 vajza.  Interpretimi dhe krijimtaria e Ndue Shytit njohu pika kulmore shumėdimensionale duke drejtuar dhe interpretuar vetė nė 5 vegla  muzikore.
Nė vitin 1979 u velrėsua me titullin “Artist i Popullit“. Merr pjesė me Ansamblin   “Puka “, nė tė gjitha Festivalet Folklorike Kombėtare duke u nderuar me ēmime tė para dhe dekorohet me Urdhėrin “Naim  Frashėri” Kl. I-rė.

Interpretoi me shumė sukses nė festivale e veprimtari ndėrkombėtare si nė Francė, Norvegji, Turqi, Kinė, Austri, Kamboxhia, Amerikė  etj , nė perbėrje tė Ansamblit tė Kėngeve e Valleve Popullore. Ai krijoi 13 pjesė orkestrale dhe disa kėngė. 

Nė Festivalin Folklorik Kombėtar tė Rapsodėve dhe Instrumentistėve popullorė ne Lezhė 21-22 Qershor 2007, Q. K. V. F., shpalli ēmimin: “NDUE  SHYTI”.

Tė parėt qė fituan kėtė ēmim ishin Imerr Neli nė vitin 2007 dhe  Tonin  Shkoza nė vitin 2008.


Shenim  Redaksisė: Ky vlerėsim ne pukianėt na gėzon, por na bėn tė mendohemi dhe te shtrojmė pyetjen, se ēfarė bėjmė per traditat tona. A kemi njė CD me muzikėn e Ndue Shytit, po me muzike pukiane, a kemi qoftė edhe njė kartoline me Ansamblin Puka, po me veshjet kombėtare dhe trashėgiminė e etnokulturore tė travės sė Pukės. Shpresojmė se nė tryezat qė organizohen nga pukianet tė kursehet pak nga shpenzimet e drekave e darkave pėr tė plotėsuar njė boshllek edhe ne gjėrat ma elementare tė vlerėsimit tė trashėgmisė tonė.