Bajram A. Gania “Qytetar Nderi” i Pukės

Bajram A. Gania “Qytetar Nderi” i Pukės

Nga Xhemal MEĒI

-Me prejardhje familje fisnike mbi dhjetė shekuj “Zotnitė e Pukės;
-Nga kjo derė kanė bėrė emėr nė shekuj burra tė shquar:
-Zeqir Aga lufton e bie theror krah Karamahmut Pashės, 1796;
-Ali Aga, pėrkrahės i rėndėsishėm i Lidhjes Shqiptare tė Prizrenit;
-Basri Beu, deputet nė Stamboll, pėrkrah Ismail Qemalit e Hasan Prishtinės pėr Pavarėsinė e Atdheut;
-Myftar Aga, kryetar i “mezhlizit” pėr Kazanė e Pukės, mbrojtės i vendosur i autonomisė krahinore;
-Bacė Aga, pėrkrahės i “Besėlidhjes sė Kabashit”, 1943, pėr tė ruajtur unitetin krahinor pa dasina
politike;
-Bajram Gania, me dy vėllezėrit, Allamanin e Sylejmanin, veteranė tė Luftės Antinazifashiste;
-Bajrami gjithmonė i thjeshtė, shembull nė punė, shoqėri e familje, i paepur dhe i pėrkushtuar nė
detyrė;
-Tė pesė djemtė: Sherifi, Rexhepi, Ismeti, Musaja dhe Agimi punėtorė dhe biznesmenė nė qytetin e Pukės;
-Pėr merita tė shquara nė punė, detyra e funksione nė drejtime ekonomike e pushtet vendor, i jepet titulli “Qytetar Nderi i Pukės” (pas vdekjes).

Nė tė gjitha karakteristikat e lėshuara simbas rregullave tė kohės nga eprorėt e tij ku punoi, shėnohen vetėm virtyte e cilėsi tė tilla, si: punėtor, i sinqertė, i ndershėm, i disiplinuar, i ndėrgjegjshėm, kėmbėngulės, korrekt ndaj punės, i dashur me shokėt dhe i gatshėm pėr t’i ndihmuar pėr pėrballimin e vėshtirėsive nė punė e nė shoqėri, ēdoherė punėtor i palodhur. Gjithmonė shembullor: shembull nė punė dhe sjellje shoqėrore e familjare”.

Kėto cilėsi nė rritje e kishin burimin fillestar nė mjedisin prindėror, familjar. Para sė gjithash rridhte prej njė dere tė shquar nė Shtatė Bajrakėt e Pukės e mė gjerė, me prejardhje fisnike qė prej 10 shekujsh tė quajtur Zotnitė e Pukės.

Pikėrisht, pėr kėtė prejardhje ėshtė pranuar nė punėsime zyrash ngadalė, me njė qėndrim mėdyshjeje, pasigurie, si me dyshim, edhe pse pėr persona si ai kishin nevojė sektorėt ekonomikė nė rritje, si dhe organet e pushtetit vendor.

Sado qė nuk shprehej drejtpėrdrejt qėndrimi “klasor” ndaj tij, “lufta e klasave” lidhur me prejardhjen fisnike, agallarėsh, ndaj Bajramit nė veēanti dhe tė vėllezėrve: Allamanit, Sylejmanit dhe Basrisė, si dhe Myftarit etj., prapėseprapė qėndrimi “klasor” partiak ishte i ndjeshėm dhe i dukshėm.

Marrim shembullin e Bajramit, qė sot pėrkujtohet me titull tė lartė “Qytetar Nderi” para komunitetit tė Pukės, shokėve, miqve, dashamirėsve, kushėrinjve, tė bijve: Sherifit, Rexhepit, Ismetit, Musasė e Agimit, tė cilėt kanė tė drejtė tė gėzohen pėr meritat e tij.

Bajram Gania mė 1942-1944, gjatė pushtimit fashist ka “privilegjin” tė punojė me kazmė nė mirėmbajtje rrugėsh, sepse nuk iu pėrgjigj thirrjes pėr nė milicinė fashiste. Ai dhe vėllezėrit e tij e urrenin pushtimin nazifashist tė vendit.

Edhe pse Allamani, i vėllai, qe partizan i Brigadės XXII-S, ku u pranua nė Parti, edhe pse Sylejmani, vėllai tjetėr, ishte pėrkrahės i ēetės Pukė-Has tė kapiten Ymer Bardhoshit, njėkohėsisht edhe vetė Bajrami-partizan nė komanda vendi: Pukė, Dush etj.;megjithatė, pėr dy vjet, 1945-1947 u la tė punonte me kazmė aty ku ishte “para ēlirimit” me kazmė e lopatė nė mirėmbajtje rruga-ura.

Pėr mė tepėr nė moshėn 28-vjeēare mobilizohet ushtar trevjeēar, duke e pėrfunduar mė 1949 me gradėn nėnoficer, kur moshatarė tė tij, nėn mundėsitė e tij, me ndonjė kurs 3-mujor u emėruan oficerė rezervė.

Ky qėndrim partiak “klasor” i pashprehur drejt, por faktik, pėr 14 vjet “mbas ēlirimit” nazifashist duke e lėnė nga punėtor nė rrugė, rojtar a teknik pyjesh, referent konsumi e tregtie, detyra tė rėndomta, tė zakonshme. Bajrami, gjithnjė i qetė, fjalėpakėt, i punės, i kujdesshėm, korrekt, i shoqėrueshėm me shokė e kolegė pėr 14 vjet nė provė e vėzhgim, hetim, edhe pse ishte pranuar nė Parti gjatė shėrbimit ushtarak mė 1948. Me gjithė kėtė, vazhdonte: serioz, i vullnetshėm, i gatshėm nė kryerjen e detyrave sado tė thjeshta e pa dukje. Dhe pėrsėri nė vijimėsi, shembull nė punė e shoqėri: i pėrkushtuar, i ēiltėr, i papėrfolur, njėkohėsisht, i respektuar mes shokėsh, kolegėsh dhe komunitetit. Mė nė fund “i besohen” detyra me ngritje nė nėpunėsi, por gjithnjė me zigzage. Sapo emėrohet nėndrejtor i kooperativės sė konsumit Pukė (ndėrmarrje shtetėrore lokale) mė 1958, pa kaluar 9 muaj, zbritet nė revizor. Me seriozitetin e pėrkushtimin e tij, ngrihet pas njė viti shef i zyrės sė planit pėr njė vit e gjysmė dhe pėrsėri do ta zbresin nė detyrė pėr tė punuar inspektor dhe mėsues shėtitės nė sektorė tė rrethit, sado mbi 40-vjeēar dhe me 6 fėmijė tė mitur.

Kėshtu, pėr 7 vjet, nė kooperativėn e konsumit, i bėhen 5 lėvizje nė detyrė, derisa pėr merita pune, nė katėr vitet e ardhshėm, 1963-1967 rikthehet shef plani, detyrė qė e kishte pasė vite mė parė.

Kėto lėvizje, shpesh tė paargumentuara preknin Bajram Ganinė, sado nė Parti dhe me detyra shoqėrore, deri kryetar i organizatės sė bashkimeve profesionale, (sindikata) dhe pa asnjė vėrejtje pėr 30 vjrt, pėrkundrazi “i mirėvlerėsuar”. Nė kėto rrethana tė “luftės sė klasave”, qė e ndiqte pas kudo e kurdoherė, Bajrami nuk jepej, nuk thyhej, pėrkundrazi, me trupin e lartė si fanar, ishte vullneti i tij i pathyeshėm, karakteri i fortė, ishte puna e mirėkryer, ishte vlerėsimi i kolegėve dhe i shoqėrisė qė e bėnin tė durueshėm, tė qėndrueshėm,optimist, vizionar. Prandaj, mė nė fund, nė tri vitet pasues 1971-1973 emėrohet drejtor i ndėrmarrjes industriale shtetėrore tė prodhimeve (NISH Prodhime) Pukė.

Pėr meritat e mėsipėrme dhe i respektuar prej komunitetit, propozohet tė zgjidhet kryetar i kėshillit popullor tė qytetit tė Pukės, 1973-1977, ku i duhej tė pėrballonte dy detyra tė vėshtira: strehimet dhe punėsimet e qytetarėve mė nė nevojė, me kėrkesa tė shumta, por me mundėsi tė pamjaftueshme. Pėr mė tepėr, ndėrhyrjet e pushtetarėve e partiakėve tė rrethit ishin tė pėrhershme, tė cilat Bajrami me natyrėn e tij e kishte tė vėshtirė t’i pranonte, prandaj, pa u mbushur njė vit, mė 2 dhjetor 1974, hiqet nga Kėshilli Popullor i Rrethit tė Pukės me masė ndėshkimore “vėrejtje me paralajmėrim pėr shfaqje tė indiferentizmit dhe liberalizmit nė punė”.

E gjithė kjo se kishte anashkaluar ndėrhyrjet nga lart dhe kishte strehuar 4 punėtorė tė ndėrmarrjes sė ndėrtimit, tė cilėt pas punės sė lodhshme, flinin nė baraka pa kurrfarė kushtesh. Njėkohėsisht i kishte dhėnė strehim kirurgut gjinekolog, Elez Laēit, familjar, i cili prej Kuēi, rreth 3 km larg ku banonte me tė vėllain, Ramėn, i duhej tė vinte nė borė apo akull. Pėr kėto strehime, kėshilli popullor i qytetit, i kryesuar prej tij ishte i ndėrgjegjshėm pėr njė vendim tė tillė, human, qė prej eprorėve partiakė dhe shtetėrorė u mor pėr “shfaqje indiferentizmi dhe liberalizmi”. Bajrami, kėtė masė ndėshkimore ishte i detyruar ta pranonte, por e pėrballoi me vullnet, seriozitet, durim, korrektėsi dhe ndėrgjegje tė lartė. Megjithėse veproi nė kėtė mėnyrė, mė 1977 e nė vazhdim e larguan nga qyteti dhe e caktuan nė kooperativėn bujqėsore tė Pukės e mė pas nė sektorin e fermės bujqėsore, sado shef i degės sė planit. Edhe kėtu punoi me tė njėjtin vullnet e pėrkushtim, duke kryer edhe detyra shoqėrore, kryetar i sindikatės dhe anėtar i kėshillit popullor tė fshatit tė bashkuar tė Pukės.

Sa mė sipėr, jeta dhe puna shembullore e Bajram Ganisė ėshtė njė mesazh pėr punėn dhe qėndrimin shoqėror dhe familjar nė komunitetin tonė, mesazh tė cilin e ka vlerėsuar bashkia e Pukės, vetė kryetari i saj, z. Rrustem Struga qė ia propozoi kėshillit tė kėsaj bashkie pėr titullin e lartė “Qytetar Nderi”. Kėshilli i bashkisė sė Pukės bazuar nė vlerėsimet e bėra, mė 20 maj 2010 miraton vendimin pėr t’i dhėnė titullin “Qytetar Nderi” Bajram Abdullah Gania, (pas vdekjes), me pėrmbajtjen: “Ka kontribuar pėr zhvillimin, njohjen dhe prosperitetin e qytetit si qytetar, drejtues dhe menaxhues i mirė nė tė gjithė sektorėt ku ka punuar e drejtuar”.