Objekt i trashėgimisė tonė

Objekt i trashėgimisė tonė

Vazhdimishte populli ynė ka ditur t’i pershtatet kushteve nė tė cilat jetonte, pėr tė permirsuar jetesėn. Nė traditėn e malėsive tė krahinės sė Pukės janė pėrdorur shumė enėt e pėrdorimit tė ndertuara prej druri. Me mjeta dhė vegla tė thjeshta dhe primitive pėr kohėn pukiani ka gdhendur edhe ornamente e zbukurime nė objekte druri, por dhe nė enė e orendi. Kjo enė, qė e hasem rastėsisht tė lėnė pa asnjė kujdes ėshtė njė “taz” druri si emnohej nga tė parėt tonė. Perdorej pėr tė pirė ujė, qumėsht, kos etj. Pėr kėtė objekt tė guzhinės tradicionalė tė malėsive tė Pukės ka pasė dhe njė emertim tjtėr: “mashtrabė”.

 

A duhet ti hedhim dhe lėmė nė harresė kėto objekte tė gdhendura nga tė parėt tonė me durim dhe duke pėrdorur intuitėn e traditės sė lashtė nė gdhendjen e pėrpunimin e drurit. Ky taz (tas) ėshtė i thjeshtė, por tregon shumė pėr kerkesat qė kishin tė parėt tonė pėr pėrmirsimin e kulturės sė jetesės nė ato kushte tė vėshtira.

Fotot dhe Tekstin: Kurt Farka.