Puka Studime

Shtjefen Gjeçovi nder te paret qe dha alarmin e vjedhjeve te pasurive arkeologjike. Si i shpetoi Gjeçovi shumë prej tyre.

  Shtjefen Gjeçovi nder te paret qe dha alarmin e vjedhjeve te pasurive arkeologjike. Si i shpetoi Gjeçovi shumë prej tyre.

Shtjefën Gjeçovi lindi me 12 korrik të vitit 1874 në Janjevë të Kosovës, 11 km larg Prishtinës, ku kaloj dhe fëmijërinë e hershme dhe pastaj vazhdoj kolegjin françeskan në Troshan (Lezhë). Në vitin 1888 në Kroaci vazhdoj studimet deri në vitin 1896. Sherbeu si prift në Pejë, Laç, Gomsiqe, Prekal, Theth, Rrubik, Vlorë, Troshan, Gjakovë, Zym etj.

Ne Lurd te Frances mbahet konferenca mbi familjen

Ne Lurd te Frances mbahet konferenca mbi familjen

Në krishterim, Jozefi dhe Maria janë shembull i familjes dhe jetes shpirtërore, ata lan gjithçka, nuk u martuan por u kushtuan Zotit per dobi të botes, per ti sjellë botes KRISHTIN. Ndersa model i familjes tokësore është Adami dhe Eva, qe do të thotë të martohen dhe të shtohen - shumëzohen dhe ta sundojnë tokën.

Shqiponja dykrenare e Kastriotëve e zbuluar në Rodon

 Shqiponja dykrenare e Kastriotëve e zbuluar në Rodon

Mesazhe gjithkohore nga libri i Fishts Estetik dhe kritik

Mesazhe gjithkohore nga libri i Fishts Estetik dhe kritik
Rreth nj shekull m par n botn e letrave shqipe midis yjeve t rilindjes e pavarsis u shfaq nj diell gjigand i kulturs shqiptare. Dimensionet epokale t veprs s tij e kan kurorzuar at qysh pr s gjalli si Homerin e dyt t ballkanit.

Vlera dhe perspektiva t ekoturizmit n Kryezi Puk.

Vlera dhe perspektiva t ekoturizmit n Kryezi  Puk.
Me t kaluar Uren e Badhetit, n t majt t rrugs nacionale Shkoder-Puk-Kuks ndodhet fshati Kryezi, nj ndr fshatrat m t mdhnj t rrethit t Puk

Arti mitik i Lahuts s Kreshnikve

Arti mitik i Lahuts s Kreshnikve
Prgatitja e dosjes pr tu shpallur pasuri botrore Epika e Kreshnikve prfshin edhe traditn dhe ruajtjen e mjeshtris s punimit t instrumentit t lahuts, instrument muzikor shoqrues i kngve t krashnikve por sepse jan vepra arti t mirfillta. Nga studiuesit nuk ka patur vemndjen e duhur ornamentika dhe gdhendjet e artit arkaik popullor t figurave mitike n kt instrument t lasht shoqruesi i vetm muzikor i Epiks s Kreshnikve.

A botohet letersi Shqipetare n Shqiperi

A botohet letersi Shqipetare n Shqiperi
sht pyetje q sht br rndom kto vitet e fundit n rrethet letrare shqiptare, ktej dhe matan kufirit. E pra, 'bhet? Prgjigjia sht dhn gjithmon nga ata q e kan br vet pyetjen. T njjtn gj po bjm sot edhe ne n kt shkrim. E vrteta sht se n Shqipri botohen libra, botohet edhe letrsi, bhen panaire, bhen promovime, jepen vlersime pr filanin apo filanen, qoft prmes parathnieve apo pasthnieve, qoft prmes gazetave, qoft prmes fjals s rastit n promovime.

Kanuni i Lek Dukagjinit Varianti i Pukes

Kanuni i Lek Dukagjinit   Varianti i Pukes
N lm t krkimeve shkencore mund t vrehen, ndr t tjera, dy rrjedha t kundrta: pun kmbngulse e pa zhurm, n heshtje, ose ana tjetr: zhurm pa pun: pa prodhuar, shkrime pa drit, Kto t fundit jan nj rrug rrjedhse e leht; ngritur n plagjiatura, n reklam; shfrytzim konjukturash e pozite drejtuese n hulumtime t ksaj natyre, Puna kmbngulse e prkushtuar, lruar n heshtje e pr nj koh t gjat, mund t bhet e njohur me shum vones; por mbetet e pavdekshme, ndrsa ajo tjetra pr nj far kohe mund t fryhet shum sa ze edhe dritn e diellit, po shuhet shpejt se sht pa gjak t vetin, pa jet, at e asgjson koha.

'Sindromi i Lolitës'

'Sindromi i Lolitës'
"Fëmijët, gjithnjë e më shpesh po bëhen viktima të veprimeve dhe mosveprimeve që cenojnë jo vetëm moralin dhe dinjitetin e tyre, por edhe shëndetin fizik dhe psikologjik". Me këtë fjali sensibilizuese, prof. asoc. Vasilika Hysi, na shtyn drejt një leximi dhe reflektimi për librin e Aranita Brahajt, "Pedofilia, krimet seksuale ndaj të miturve", si një punim në shkencat juridike penale.

Prejardhja dhe zhvillimi i topnimit DUKAGJIN

Prejardhja dhe zhvillimi i topnimit DUKAGJIN
Është i njohur në historinë shqiptare roli i madh që luajtën në shekullin XV, gjatë luftrave të udhëhequra nga Skënderbeu, vendet e përfshira në zotërimin e princave feudalë që mbanin emrin Dukagjin.

Buzëzezët

Në rradhën e fiseve Arbërore, që janë konsoliduar dhe zënë vend kryesor, në jetën politike e ekonomike të Mesjetës, njihemi nga dokumentet e shekullit XIV1 me Buzëzezët. Së pari na rezulton sevast Tanush Buzëzesia2 i shekullit XIII, për të cilin njohësi i mirë i historisë mesjetare ballkanike, Milan Shuflai na thotë, që ai është pjestarë i familjes me emër të njëjtë në territoret e Shkodrës.

TRASHËGIME PELLAZGE

Shumë fjalë të huaja e emna gjinden në Shkrim të Shejtë, që kanë pasë mbetë pa farë imtimit a të shtjellunit, per arsye, që njerzimi i atyne kavaletave e mirrte vesht shkadomethanjen e tyne.

QËMTIME NË TOPONOMINË E MALZIUT

QËMTIME NË TOPONOMINË E MALZIUT
Emërtimi "Malzi" nuk ka shënuar të njëjtën trevë gjatë shekujve. Siç duket, në zanafillë, me këtë emër është quajtur tërë hapësira midis Drinit të Zi, në lindje, e Gomsiqes, në perëndim.

Kuvendi i Arbërit i 14-15 janarit të vitit 1703

Ka hyrë në histori Kuvendi i Arbërit. Ky kuvend u mbajt në datat 14-15 janar 1703 në Dioqezën e Lezhës, në katundin Merqi. Kuvendi kishte karakter kombëtar dhe fetar, pasi në ato vite feja dhe kombësia regjistroheshin të njëjta.

Gjush Sheldija (1902 - 1976)

Dioqeza e Sapës që populli tashti e quen e Zadrimë, ishte e ndamë në dy dioqeze të vogla, si ajo e Sardës dhe ajo e Dejës. Dokumentat e shek.XIV dishmojnë se Car Dushani ia fali kuvendit ortodoks të Prizrenit kishën e vogël buzë kalasë së Dejës, kushtue Shën Mërisë.

Gjama... kur burrat e Malësisë vajtojnë me thonj, britma dhe gjak

Forma më antike, më ekspresive dhe më spektakolare në të cilën plazmohet kriza e pikëllimit gjatë ritit mortor në malësitë veriore është gjama e burrave.

Dieçezi i Sapës

Kombi shqiptr me arsye do të lumnohet per fatin e madh si pat pasë me marrë Lajmin e mirë të Birit të Zotit qyshë në kohen m të paren qi i kje çpll botës.

Vështrim mbi toponominë e fshatit Kryezi te rrethit të Pukës.

Fshati Kryezi i Pukës gjendet në verilindje të Fushë.Arrëzit, rreth 6 km. larg tij, përbri burimeve të Fanit të Madh. Burinet e Fanit të Madh zbresin përmes katër përrenjëve krysorë:

VËSHTRIM NË TË DREJTËN DOKESORE TË MIRDITËS

Prej shumë vitesh Mirdita më ka tërhequr me të veçantat e saj, për historinë dhe etnokulturën e saj. 48 vjet më parë, 1953, u emrova mësues në Kaftallë të Kërthpulës, në ish- bajrakun e Dibrrit.

MALËSIA E DRINIT APO E DUKAGJINIT

MALËSIA E DRINIT APO E DUKAGJINIT
Theodor Anton Ippen (1861-1935). konsull i përgjithshëm i monarkisë austro-hungareze në Shkodër në vitet 1897-1904, autor i një radhe studimesh e librash për historinë.

Shqiptarët dhe KULTURA E KOMANIT

Në vitin 1898 u ra në gjurmë të një varreze të madhe, pranë Kalasë së Dalmaces, në fshatin Koman të Pukës. Në vazhdim u zbulua një numër i madh varrezash të ngjashme, rreth 30, të përhapura kryesisht në Shqipërinë e Veriut e në atë të Mesme.

KULTURA E KOMANIT-DËSHMI E VIJIMËSISË ILIRO-ARBËRORE

Mangësitë e burimeve të shkruara nga Mesjeta e herëshme shqiptare ndikuan që tu jepej përparësi kërkimeve arkeologjike shqiptare si një nga mundësitë parësore për të ndriçuar këtë periudhë të hershme.

Fragment nga studimi monografik JETA NË KËNGË i autorit Idriz Ahmeti.

Puka, si njësi administrative-territoriale si sot nuk njihet shumë herët. Më parë është e përcaktuar si krahinë, e përbërë nga shtatë bajrakë, si bashkësi e qëndrueshme etnografike, kulturore e historike.

Dëshmi për ruajtjen e një kopje të Mesharit në fshatin Flet- Puke deri në fillim të shekullit XX

Nga studiuesit, vazhdimisht është shtruar pyetja; vallë a do kemi të ruajtur ndonjë kopje tjetër të "Mesharit". Kjo edhe për arsyen, se kopja, që njohim (jo e plotë), është zbuluar në vitin 1740, nga gjakovari Nikoll Kazazi, pas një harrese është rizbuluar e sot ruhet si kopje unike në Bibliotekën e Vatikanit.

FAMILJE TË MËDHA

Familja Jakaj është një nga ato familje patrirkale që në kohën tonë janë shumë të rralla. Para disa vjetësh ajo përbahej prej gadi 200 vetash. Kishte shtëpi, tokë, e gja të gjallë në Gojan, në Gomsiqe, në Qafë të Malit, në Doç dhe në vende të tjera, por të gjitha ishin të përbashkëta.

Faik Konica për Shtjefen Gjeçovin

At Gjeçovin e pata njohur me anë letrash disa vjet perpara luftës Ballkanike. Më 1913 shkova në Shkodrë dhe atj, në Kuvënt të Francisknëve, nji ditë u-njohmë me sy e me fjalë të gjalla.

Dukagjinët

Burimet historike, ndonëse japin të dhëna fragmentare, tregojnë se gjatë mesjetës Dukagjinët kanë qenë një familje fisnike e rëndësishme, prandaj emrin familjar të tyre e trashëguan ndër shekuj rajone të gjera fushore e malore të Shqipërisë së Epërme, si edhe e drejta dokesore shqiptare e këtyre viseve.

Ad Pikaria qytet apo stacion rrugor

Ka më shumë se një shekull që është pranuar mendimi se Puka antike dhe Ad Pikaria janë i njejti stacion rrugor në udhën verilindore të Ilirisë Qëndrore, që fillonte në brigjet e Adriatikut me qytetet Lissus (Lezhë) e Skodra, drejt Lindjes, për Dardani, Danub, Maqedoni Veriore e më tej, dhe anasjelltas.