Puka Personazhe

Adelajda Mirakaj, vajza e Pal Bibe Mirakaj: Mehmet Shehu u kujdes vete per 45 vitet e ferrit tone

Adelajda Mirakaj, vajza e Pal Bibe Mirakaj: Mehmet Shehu u kujdes vete per 45 vitet e ferrit tone

10-vjetorin e ditëlindjes e “festoi” në kampin e internimit të Beratit, bashkë me dy vëllezërit, nënën dhe fisin nga ana e të atit, Pal Bibë Mirakaj. Lajda, siç e njohin njerëzit sot, kaloi  45 vite internim. Jeta e vajzës, gruas dhe nënës së dy fëmijëve. Përpara hyrjes së pallatit na pret i shoqi, Vasil Kokali. Teksa ngjitemi nëpër shkallë, përpara se të mbërrijmë tek dera e shtëpisë, 89-vjeçari bën parantezën se e shoqja është e pamundur fizikisht.

Zv/Ambasadori i Izraelit me kostum kombetar shqiptar

Zv/Ambasadori i Izraelit me kostum kombetar shqiptar

DURRES- Zv/ambasadori i Izraelit në vendin tonë është një tjetër diplomat i huaj që vesh me kënaqësi kostumin kombëtar shqiptar. Nr. 2 i ambasadës izraelite në Tiranë,. z. Avraham Lev Louis, është fotografuar i veshur me kostumin e trevave të veriut në përfundim të një ceremonie që u zhvillua para pak ditësh në komunën Rrapaj të rrethit të Pukës, gjatë së cilës u vlerësua kontributi i një familjeje të zonës për mbrojtjen e një familje izraelite gjatë luftës së dytë botërore.

NDREK GJINI

NDREK GJINI

Ndrekë Gjini lindi më 1 tetor 1963 në fshatin Breg të Pukës. Shkollën e mesme e kreu në qytetin e Fushë-Arrëzit, ndërsa studimet e larta në Universitetin “Luigj Gurakuqi” Shkodër në degën gjuhë-letërsi.

Hil Ndue Kola

Hil Ndue Kola

Mbaroi shkollen 8 vjeqare në fshatin e lindjes e pastaj gjimnazin në Fushe-Arrez. Studimet e larta i kreu ne UBT ne Fakultetin Inxhinjeri Pyjore.Hila, dallohej si një student i përkushtuar dhe me ambicie per të ardhmen. Aktiviteti i tij profesional fillon që në vitin 2003, si Administrator Shoqerisë private ''Hap-Art'' shpk. Hil Kola si shumë bashkëmoshatare të tij dhe bij te Kryeziut emigroi per disa vite në Greqi.

Ndue Kola

Ndue Kola

Ndue Kola ka lindur në Pukë më 01 maj 1953, është zgjedhur deputet për Qarkun e Shkodrës në zgjedhjet e përgjithshme të vitit 2009. Ndue Kola është diplomuar për Hidroteknikë nga Fakulteti i Inxhinierisë së Ndërtimit dhe ka punuar si inxhinier në institucione të ndryshme përpara se të fillonte aktivitetin e tij privat. Ndue Kola ishte anëtar i Komisionit për Veprimtarinë Prodhuese, Tregtinë dhe Mjedisin në Kuvendin e Shqipërisë.

Ndue Paluca

Ndue Paluca

Është përkushtuar gjatë gjithë këtyre viteve punës për t’u sherbyer sa më mirë qytetarëve, duke zbatuar në menyrë rigoroze ligjin. Ka mbështetur dhe zbatuar çdo reformë të ndërmarrë nga Qeveria Qendrore dhe ajo Lokale që ka shërbyer në një menyre ose një tjetër në permiresimin e jetës së banoreve të zonës ku ka jetuar dhe punuar. Kjo e ka berë të jetë në çdo moment i lidhur me problematikat dhe hallet e banorëve të zonës dhe për t’ju dhënë atyre zgjidhjen e duhur, duke gezuar respect e nderim nga te gjithë.

Zef Miraka "kthehet" ne Iballe

Zef Miraka

Te shtunën me 3 mars 2012, u varros në Iballë të Pukës, në vendlindjen e prindërve, Zef Miraka, bashkatdhetari që ndërroi jetë në New York, të hënën e 20 shkurtit 2012 pas një sëmundje të pasherueshme ne Calvary Hospital ne Bronx. Shërbimet funerale për të ndjerin u kryen ditën e enjte, me 23 Shkurt 2012, prej orës 2 pm deri në 9 pm në  Dormi & Sons Funeral Home. Me pas familjaret, sipas amanetit e derguan arkivolin me trupin e të ndjerit per ta varrose ne vendlindje.

Riza Mustaf Kryeziu

Riza Mustaf Kryeziu

Rizai kaloi shumë kohë në Kosovë për situatat politike të krijuara lidhur me Mustafë Kryeziun dhe të birin Elezin. Ky për natyrë ishte më pak ambicioz, më i qetë dhe me prirje për pajtim.
Në fillim të LANÇL Riza Kryeziu mbajti qëndrim asnjanës. Në tetor 1944 u thirr në Pod' Kishës, (Mejdan), prej përkrahësve të Kolë Bib Mirakës dhe iu propozua grada kapiten me kusht që të merrte pjesë në luftën kundër partizanëve. Rizai iu shmang me urtësi këtij propozimi. Ndërsa po kthehej me "ndore", dikush shtiu mbi të, sa përpak mbet i vrarë.

Haki Ademi

Haki Ademi

Mesues Hakiu lindi ne Zezaj të Pukes në vitin 1929. Ai vinte nga një familje me tradita patriotike dhe arsimdashese. E filloi punen që ne rnoshe te re, si rnesues. Pasioni i tij per profesionin u shkri me deshiren per t'u arsimuar dhe kualifikuar. Ai vazhdoi dhe perfundoi shurne kurse kualifikimi dhe atestimi, duke ngritur shkallen e njohurive dhe te aftesive ne nivele te lavderueshrne. Sherbeu ne mjaft fshatra te thelia, si Berishe, Kryezi, Micoj, Qerret, Koman, Mezi e Bushat.

Mimoza Paluca, murgesha qė studion pėr filozofi

Mimoza Paluca, murgesha qė studion pėr filozofi
Mimoza Paluca me gjithėse ka vetėm dy ditė qė ėshtė ulur nė auditoret e Shkencave Sociale, ėshtė bėrė tashmė njė personazh. Kjo pėr shkak tė shamisė gri qė mban nė kokė dhe veshjes po gri, por edhe pėr mėnyrėn se si ajo tė prezantohet.

Bajram A. Gania “Qytetar Nderi” i Pukės

Bajram A. Gania “Qytetar Nderi” i Pukės
Nė tė gjitha karakteristikat e lėshuara simbas rregullave tė kohės nga eprorėt e tij ku punoi, shėnohen vetėm virtyte e cilėsi tė tilla, si: punėtor, i sinqertė, i ndershėm, i disiplinuar, i ndėrgjegjshėm, kėmbėngulės, korrekt ndaj punės, i dashur me shokėt dhe i gatshėm pėr t’i ndihmuar pėr pėrballimin e vėshtirėsive nė punė e nė shoqėri, ēdoherė punėtor i palodhur.

Mark Dod Alia Luftėtari pėr atdheun dhe urtėsinė, dalluar nė gjithė krahinėn e Pukės pėr unitet e pleqėri.

Mark Dod Alia Luftėtari pėr atdheun dhe urtėsinė, dalluar nė gjithė krahinėn e Pukės pėr unitet e pleqėri.
Mark Dod Alia lindi nė vitin 1895 nė njė familje me tradita dhe zamadhe te malėsisė sė Pukės. Tė parėt e tij gjithmonė punuan dhe kontribuan per tė miren e atdheut dhe pėr ruajtjen e traditave tė trashėguara.

Pal Nikoll Marku - NJĖ HISTORI E PABESUESHME ME “LAHUTĖN E MALĖSISĖ”

Pal Nikoll Marku - NJĖ HISTORI E PABESUESHME ME “LAHUTĖN E MALĖSISĖ”
Kohė mė parė, nė Patos, nė njė drekė miqsh, dy zotėrinj tė nderuar, profesori i letėrsisė i gjimnazit tė qytetit, Toli Shabani, dhe fotografi i njohur vendės, Kozma Ēuko, nisėn tė na rrėfenin me shumė emocion histori nga jeta e njė njeriu tė pazakontė erudit, me emrin jo fort tė dėgjuar, Pal Nikoll Marku. Dhe ne veēuam njėrėn prej sosh, qė lidhet me kryeveprėn fishtiane, “Lahutėn e Malėsisė”, duke i konsideruar dhe dy miqtė patosas si bashkautorė tė kėtij shkrimi; bashkė me studiuesin mirditor Mark Mesuli

Shaban Abaz Brahaj – Njė episod pėr 7 gushtin 1949

Shaban Abaz Brahaj – Njė episod pėr 7 gushtin 1949
Shaban Abaz Brahaj u nda nga jeta me 9 prill 2011 e u varros nė vendlindje, Kryezi, kur i kishte kaluar tė 92 vjetėt. Ky episod qė po e publikojmė kėtu ėshtė si njė homazh pėr kėtė burr tė nderuar, por edhe pėr tė tjerėt paraardhės tonė, qė jetuan me ndershmėri.

Njė jetė, pėr njė qytet

Njė jetė, pėr njė qytet
Rrethi i Pukės dhe ne veēanti Fushė-Arrėzi, si qyteti i sharrėxhinjve, padyshim janė bere tė njohura ne mbare endin, separi pėr pasurinė e shumte pyjore. Me kėtė pasuri e kane lidhur e vazhdojnė ta lidhin ngushte, jetėn e tyre pjesa me e madhe e banoreve te kėtij rrethi, punėtore te ndershėm, te urte e te sakrificės, pėr vete natyrėn e profesionit te harrėxhiut, ashtu si dhe qindra e mijėra punėtore te kėtij sektori ne mbare vendin.

GJON GJONI

GJON GJONI
Gjon Marash Gjoni ose Gjon Shuku, siē jemi mėsuar ta thėrresim, lindi nė fshatin Ukth tė Pukės mė 20 shtator 1948. Arsimin fillor e ka kryer nė Dedaj dhe 7-vjeēar nė Qelėz. Pas mbarimit tė shkollės sė mesme pedagogjike "Shejnaze luka" nė Shkodėr, ka ushtruar profesionin e mėsuesit nė fshatrat Kryezi, Mardhnaq, Berishė, Qelėz.

Sadik Bajrami

Sadik Bajrami
Vitet rrjedhin ashtu siç rrjedh ujë mbi shtratin e lumit. Në këto vite gjen gjurmët e njerëzve, jetën dhe historinë e tyre. Të tilla gjurmë gjen edhe në historinë tonë të re të të mësuarit shqip. Shumë mësues sot thirren veteranë të arsimit, ndonëse me pak shkollë. Mësues të parë pukjanë do të ishin që kishin paktën 5 klasë, që dinin shkrim e këndim, kryenin veprimet aritmetike, sipas programit të miratuar në vitet e para, pas çlirimit të vendit nga okupatorët nazi-fashist.

Beslim Hoxha

Beslim Hoxha
Është lindur më 20 prill të vitit 1935 në qytetin e Pukës, në një familje intelektuale e me tradita patriotike e liridashëse. Që në moshë të vogël ëndërronte të bëhej i ditur e këtë dëshirë e realizon me vullnetin për të mësuar sa më shumë në shkollën e vendlindjes, në shkollën e mesme pedagogjike e më pas në Institutin e Lartë Pedagogjik, në degën gjuhë-letërsi-histori, në Tiranë. Viti 1954 shënon fillimin e punës në arsim si drejtor shkolle në Iballë, detyrë të cilën e kryen deri më 1958.

Marianne Graf Kandidate për çmimin Nobel per Paqen

Marianne Graf Kandidate për çmimin Nobel per Paqen
Historitë duket se puqen. Para më se një shekull në krahinat e Shqipërisë së Epërme shfaqen austriakët, humanistë të përmendur që lanë vulën e punës së tyre në fillesat e shkollave shqipe, kuvende e kisha për të sjellë qytetërimin e kohës në këto male.

Ded Shala

Ded Shala
Ded Ndue Alia (Ded Shala) rrjedh nga një familje e madhe, e ardhur nga Pecnikajt, fisi Shaljan, bajraku i parë i Dukagjinit. Familja e madhe e Aliajve me 60 anëtar njihet në Kryezi e në të gjitha krahinën si familje me emër të mirë, mikpritëse e bujare, njerëz punëtor, trima dhe të zgjuar, të respektuar që me mund e me djersë kanë ndërtuar jetën.

GAZULLORET

GAZULLORET

Ramadan Hoxha

Ramadan Hoxha
Ramadan Hoxha (Mësues i Merituar). Lindi në fshatin Buhot –Kabash, në vitin 1937. Shkollën fillore e kreu në Kabash. Pas çlirimit u përgatit si mësues.

Perparim Laçi në Himalaje

Perparim Laçi në Himalaje
Më vitin 2002 vjen në Shqipëri nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës Z. Claude Freeman, i cili sapo ishte ktyer nga udhëtimi i tij në Kampin Bazë të Everestit, i caktuar me punë në Institute Fertilizer Development Company.

Ndue Jak Pjetri

Ndue Jak Pjetri
Ndue Jak Pjetri (1936-1974) "Mësues i Popullit" (pas vdek¬jes). Lindi më 1936 në fshatin Kçirë. Në vitet e fëmijërisë në vend të lodrave njohu varfërinë e madhe të të gjithë moshatarëve.

Ndoc Mark Deda dhe veprimtaria e tij patriotike

Ndoc Mark Deda  dhe veprimtaria e tij patriotike
Ndoci dhe familja e tij luftuan gjatë gjithë jetës me armë në dorë kundër regjimit antipopullor. Kështu, populli i përjetësoi me këngë, me var¬gje të pavdekahme, që tashma janë hërë të njohur në zonën e lballes dhe në tërë rrethin e Pukës:

Fran Mirakaj (laik)

Fran Mirakaj (laik)
Leu në Iballë të Pukës, më 13 Gusht 1916. Qe blegtor dhe shitës. Kishte të afërm e kushërinj jashtë shteti, për këtë arsye u ndoq prej Sigurimit.

Nikoll Çupi

Nikoll Çupi
Fëmijëria e tij dhe të motrës së vetme kaloi përmes një rruge tejet të vështirë dhe plot peripeci. Që në moshë të mitur mbetën jetim për nanë e babë.

Si e njoha Sabahun

Si e njoha Sabahun
Ishte viti 1978. Më kishin emëruar në Seksionin e Arsimit të Rrethit, mësues në dis¬pozicion. Më aktivizuan me një ekip kontrolli në disa shkolla.

Osman Mehmeti (DEDAJ).

Osman Mehmeti (DEDAJ).
Kaloi një rini me halle dhe probleme të rënda familjare. U edukua me dashurinë për punën dhe me mirësinë për njerëzit dhe shoqërinë. Ishte shumë i përkushtuar në pastërtinë e shtëpisë, oborrit dhe rregullit deri edhe në mbjelljen e pemëve dhe të përzgjedhjes së varieteteve të ndryshme.

Ded Frrok Marku

Ded Frrok Marku
Ded Frrok Marku ka lindur në Arst (Pukë), në vitin 1926.Është rritur në një familje që ruante traditat gojore dhe kodet e lashta shqiptare të Malësisë së Veriut.

MARK PJETER SEFERI

MARK PJETER SEFERI
Në shtypin lokal, gazetat "Përpjekja" dhe "Besa", poshtë shumë fotove të botuara me modesti shfaqej edhe një emër. Fotografinë ai e deshi, e zhvilloi,e përpunoi dhe e perfeksionoi...

MUHAMET (Hajrush) HASAN DURRA

MUHAMET (Hajrush) HASAN DURRA
U Iind në vitin 1930 në qytetin e Pukës nga një familje Ulqinake e cila ishte përzënë nga fqinjët shvinistë. I ati Can (Hasan) Durra gëzonte rrespektin dhe miqësinë e gjith pukianëve, kurse e ama e Muhametit Habibja ishte shembull I men$urise dhe e respektuar në qytetin dh rrethinat e Pukës.

Albert Gjoka

Albert Gjoka ka lindur më 6 dhjetor 1975 në fshatin Lumbardh të rrethit të Pukës. Përfundoi shkollën e mesme "Naim Frashëri" në Durrës dhe më pas degën e Letërsisë në Fakultetin Histori-Filologji në Tiranë.

Zenel Aga

Zenel Aga
Zenel Aga krahas Mustafë Kryeziut dhe Niman Agës ishte një prej Zotnive më në zë të Pukës. Gjatë gjithë jetës së tij u përpoq për mbrojtjen e autonomisë së viseve të Pukës.

ZEF NDOJA

Një ndër nënshkuesit e themelit të qeverisë së përkohshme të Shqipërisë me 27 pril l1911 ishte Zef Ndue Doda (Zef Ndoja), kulla e të cilit u vendos të ishte Seli e Qeverisë. Zefi lindi në fshatin Kimëz, në vitin 1883 dhe vdiq po në këtë fshat me 29 shtator 1925, në moshën 42 vjeç.

Nacionalistët at e bir: Zef e Mark Sokoli u flijuan për Shqipërinë etnike

Nacionalistët at e bir: Zef e Mark Sokoli u flijuan për Shqipërinë etnike
Koha e gjatë e jetës në ShBA, më ka krijuar mundësi që të lexoj shumë libra biografike (jetëshkrimore) të autorëve amerikanë dhe të huaj mbi historinë, kujtime dhe refleksione të individëve në Luftë apo Misione të ndryshme në interes të Amerikës në periudha të caktuara. E veçanta e tyre është, se librat në tërësi janë dhënë më afër realitetit, pa censurë apo redakturë ideologjike, në mënyrë që lexuesi amerikan të krijojë një ide më të plotë për subjektin e trajtuar nga individi apo grup autorësh.

Portet- Jehona e Bijve të Shqipes dhe lëvizja nacionaliste e Imer Bardhoshit.

Nacionalisti Ymer Bardhoshi, nje nder prijesat më të degjuar të Veriut, veçmas në zonën e Pukës, Tropojës, Kuksit, Mirditës e Prizrenit rimerret nga historiografia në një tjetër përmasë. Rapsodia e arkivave deshmon për një jetë të pasur në bëma si luftërat e pakompromis ndaj pushtuesve, kuvendet e urtësisë së Maleve, deri në vetflijimin e parapushkatimit, burgut të përjetshëm e martirizimit të të birit të dashur Skënderit.

Terenc Toçi - një jetë për Shqipërinë

Terenc Toçi (1880 - 1945) jurist dhe shkrimtar polemik. Më 1911 organizoi dhe drejtoi lëvizjen revolucionare shqiptare në malet e Shkodrës.

Sulejman Tahir Bejtja

Sulejman Tahir Bejtja
U lind në Micoj në një familje të madhe, e njohur për drejtim blegtoral, të dhënë pas punës e bujarisë, sofërshtruar. Sulejmani u rrit jetim nga e ëma, po nuk mungoi kujdesi për të. U mëkëmb me dashurinë për shkollën të cilës më pas do t'i kushtojë gjithë jetën.

Simon Miraka në 36 shkronja

Vuajtjet e tyre nuk kanë pasur fund. Vetë kreu i Institutit të të Përndjekurve kësaj herë do të na flasë për jetën e tij të gërmëzuar në 36 shkronjat e alfabetit.

Pendush Gega

Në këtë skicë, Shantoja, ky univers mendimi dhe vizioni shoqëror, na fton të shohim traditën dhe origjinën tonë të krishterë nëpërmjet legjendës së vëllezërve të Kabashit; e më pas, ai na fton të kujtojmë e të këndojmë sëbashku kangët e bukura shqiptare, më të vjetrat, më të vyerat ndë popuj.

Pjeter Meshkalla

Kreu mësunet në vendltndje, ndërsa studimet e larta i vazhdoi në Linc (Austri) deri më 1919. Vazhdoi studimet në Goricë të SUovenisë dhe fakultetin e filozofisë në Napoli (Itali).

Halil Ahmet Kopani

Halil Ahmet Kopani
Në Kabash, vendlindje kreu filloren. 7-vjeçaren (triklasëshe) e vazhdoi në qytetin e Pukës, në kushte tepër të vështira. Natën flinte në klasë mbi një dorë rrobash të leshta të cilat gjatë ditës, të mbledhura në një thes, i lente në kthinën ku pastruesi mbante enët e pastrimit të shkollës.

Nikoll Kimza

Nikoll Kimza
Kimza është një fshat në lartësitë e Spaçit, në shpinë të Munellës. Prej andej rridhte Dom Nikoll Kimza, që kishte lindur në Gjakovë me 20 gusht 1878.

MIGJENI (1911-1938)

MIGJENI (1911-1938)
Lindi në Shkodër më 13 tetor 1911. Pas kryerjes së shkollës fillore, gjysmë të mesme dhe seminarit ortodoks, punoi si mësues në fshatin Vrakë, në Shkodër dhe në Pukë.

Mark Ndoci

Ishte ndër të parët që dinte shkrim e këndim. Në vitin 1939 mobilizohet nga ushtria zogiste për të kryer shërbimin ushtarak në Durrës.

Gjok Doda

Gjok Doda
Gjok Doda lindi në një familje me tradita në Mertur të Gurit. Në kullën e paraardhsve të tij kishte gjetur mikpritje e strehim albanologu i njohur Austro-Hungares Hani, i cili në rrespekt dhe mirnjohje i pati dhuruar zonjës së shtëpisë një arkë, e cila ruhej deri kohët e fundit.

Fran Brahimi

Ka lindur në Miliska. Në vitin 1986 ka mbaruar fakultetin ekonomik dega Financë. E filloi punën shef finance në kooperativën bujqësore Arst-Milista. Në vitin 1990 shef i seksionit kontrol1-revizionit në Pukë dhe shef i seksionit fiskal të Policisë Financiare Pukë.

Zenel ISLAMI

Në historinë e Shqipërisë ka shumë figura që nderojnë atë dhe kombin. Një prej tyre ështe Zenel Islami, që lindi si personazh në vitin 1937 dhe u largua nga jeta në vitin 1961, si Kryetar i Komitetit të Elbasanit, të sistemit të asaj kohe.

Xhemal Laci, korife i shqiptarizmes

Diten e marte, me date 20 Maj 2003, u zhvillua ceremonia e dorezimit te titullit te larte "Qytetar Nderi" i Pukes, atdhetarit dhe intelektualit te shquar, ish ministrit te Oborrit Mbreteror, zotit Xhemal Laci. Ceremonia u zhvillua ne Pallatin e Kultures se qytetit te Pukes.

Kumtesë që i shtohet librit të vlefshëm "Migjeni në Pukë

Që të shkosh te Migjeni duhet të kalosh domosdo nga Puka. Po të shkosh edhe si vizitor a kalimtar në Pukë, Migjeni ashtë aty me gjithësinë e universit të tij, me grushtin e dobët e të sëmurë që godet malin që nuk bzan.

Ndoc Kolë Mirakaj

Ndoc Kolë Mirakaj
Ndoc Kolë Mirakaj lindi në vitin 1919, në vendlindjen e tij Iballë të Pukës, ku dhe kaloi fëmijërinë e vet. Në familje mori një edukatë të shëndoshë atdhetare dhe kulturdashëse.

ISMAIL XHEMALI, PATRIOT DHE DEMOKRAT I SHQUAR

ISMAIL XHEMALI, PATRIOT DHE DEMOKRAT I SHQUAR
Puka, kjo treve shume e hershme e gjeografise dhe historise se Shqiperise, vazhdimisht ka patur dhe ka figura te ndritura. Nje nga ata qe ka shkelqyer me jeten dhe vepren e tij ne te mire te shoqerise e ne vecanti te banoreve te rrethit te Pukes eshte e disidenti Ismail Xhemali, te cilin vete partia qe e lartesoi per se fundi e perpiu se gjalli.

Prendush Gega

Ka dit, qysh i vogel, kishe ndi se në Pukë gjindet nji Poetë, qi qet bejta e kangë trimnish per bukuri. Mbasi më ndolli rasa me kerkue Shtatë Bajrakët, të mërrijtmen në Bicaj, pëveta, a bahej lerg shpija e Prendush Gegës, e a ishte punë e mundun m'u perpjekë nji herë me te. Më gjegjne: Ka me ardhë vetë tek t marrë vesht se keni mërri në Bicaj.