Puka Letersi

Tregim

Tregim
Te lehurat e qenve per tė ishin kthyer si njė refren i ndonjė kėnge qė pa te nuk e kuptonte dhe nuk mund ta pinte kafenė e mengjesit. Si ēdo dite tjeter Lilli u ngrit nga krevati pak e pergjumur me floke tė drejtuar andej kendej nga kishin dashur naten.

Taksisti

Taksisti
Aleks Temali ėshtė taksist. Ai prej disa muajsh jeton i vetėm. Divorci nga gruaja qe njė fatkeqėsi pėr tė. Ai jetoi pėr gati pesembėdhjetė vjet si njė bashkeshort i devotshem dhe baba i lumtur i tre femijeve. Tė gjithė e njihnin si njė njeri punėtor qė perpiqej qė ēdo gjė tė shkonte mirė dhe qetė nė familjen e tij, e qė asaj tė mos i mungonte asgjė.

Nuk Shitet Dashuria.

Nuk Shitet Dashuria.
Kohёboshe !Ē tё bёj? Gjendem shtrirё mbi shtrat dhe shikimin ma rrёmbyen dy flutura qё,si mekonkurencё po I afroheshin dritёs sё llampёs! Ishin vetem dy!

POEZI NGA PREND UKAJ

POEZI NGA PREND UKAJ
Nuk di qysh, pėr besė, Tė dashkam kaq fort E kaq i trulluar, pėrēka Jam sot?! Ndejtur kam kalistrok Sipri njė reje, Me shkrepėtima verbuese Rrufeje… Nga vorbulla drithmash dhe ethesh, Qė shtatin me tehe ma therin, T’dal s’mundkam e s’mundkam dot…

Po vjen vjeshta.

Po vjen vjeshta.
Ai ishte njė emigrant shqiptar, si shumė emigrantė tė tjerė qė punonin asokohe nė Greqi. Dy vjet me radhė pati bredhur sa nė njė vend nė tjetrin, nėpėr rrethinat e Janinės e tė Selanikut. Kishte punuar njė verė edhe nė Mitilin, nė njė lokal tė madh nė breg tė detit, midis dhjetėra gjuhėve tė panjohura qė kishin sjellė me vete pushuesit e shumtė qė vinin nga e gjithė Evropa.

12 Poezi nga Ndrek Gjini

12 Poezi  nga Ndrek Gjini
Shikimi im i etur per drite u mpiks ne altarin e qiellit. Rete, rete kane pushtuar lartesite, Duke e fshehur ne xhep trupin e diellit.

Poezi nga Petrit Nika

Agshol mjegullor. Anģ misterioze, çan ujërat e mefshta të detit Mesdhe, kërcasin direkët dhe velat e mallit mbështillen mbi krye t’udhëtarit Odise.

Dy tregime nga Petrit Nika

Për katundin e tij koha ishte ndalur në vend njëherë e përgjithmonë; nëpër rrugë s'luanin më fëmijë të lumtur si dikur; shtëpitë qenë braktisur dhe kalbeshin në shi mes indiferencës së atyre pak fshatarëve të vetmuar që endeshin akoma

Dy tregime nga Jak Ukaj

Dy tregime nga Jak Ukaj
Era fishkëllente nëpër gjethet e zverdhura të pemëve. Retë, si të ndërkryera nga djalli, notonin në qiell njëra pas tjetrës. Hëna u zu.

Ese - Roland Gjoza

Ku humben gjithe ata njerez, qe i takova rastesisht dhe lane mbrese te forte tek une? Njerez te thjeshte,krejt te panjohur, qe jetonin ne bokerrima te humbura, larg dhe lart neper male, afer Frymes.

MNERA E PREZËS - Novele nga Shtjefen Gjecovi

Preza, ose Tirana e Vogel sikurse e thrret M. Barletsi, shkruesi i trimnive të Gjergj Kastriotit i mbiemnuem Skenderbe, asht nji vend qi nji zemer të madhnueshme prej dhimtash, nji ftyrë e vrame prej krajatash, kur t'kalojnë aty pari, i kihet si gaz e sdeshë mendimet e zeza e banë me i harrue.