Puka Kronike

Ansambli “Puka” nderohet me çmim nga UNESCO

Ansambli “Puka” nderohet me çmim nga UNESCO

Për pjesëtarët e këtij ansambli, Pjetër Nimanin, Gjovalin Ndrecën, Nikolin Qafën dhe Sadri Markun, muzika që bëjnë nuk është një punë, por një mënyrë për të përjetuar dhe për të përçuar frymë nëpërmjet muzikës që ata bëjnë në çdo koncert apo festival ku kanë marrë pjesë. Së fundmi, ansambli popullor “Puka” ka qenë pjesëmarrës në festivalin e parë popullor evropian në Athinë të Greqisë, ku janë nderuar me çmimin special “UNESCO”, duke vlerësuar punën e tyre.

NJOFTIM PER PARANDALIMIN E DEMTIMIT TE METEJSHEM TE VARREZAVE TE KISHËS SE SHEN PALIT

NJOFTIM PER PARANDALIMIN E DEMTIMIT TE METEJSHEM TE VARREZAVE TE KISHËS SE SHEN PALIT

Nisur nga ankesa e banoreve te Fshatit Kabash te Komunës Rrape te rrethit Puke, konstatojmë se po vihen ne rrezik varrezat dhe njëkohësisht ruajtja e gjurmëve arkeologjike te Kishës se Shën Palit nga zgjerimi i rrugës për ndërtimin e hidrocentralit nga një firme private, punime te kryera gjate muajit shtator 2013. Hapja apo zgjerimi i rrugës ne objekte te tilla, pa projekt te posaçme, me apo pa dijeninë e qeverisjes vendore e te institucioneve te tjera shtetërore, mendojmë se nuk janë ne përputhje me kërkesat e ligjit nr. 9048, date 7.4.2003 “Për trashëgiminë kulturore”, ndryshuar me ligjin Nr. 9592, datë 27.7.2006 “Për disa shtesa dhe ndryshime në ligjin nr. 9048, datë 7.4.2003 “Për trashëgiminë kulturore”.

Hulumtoi :Sofra Pukjane: T’i mbajme kullat hapur

 Hulumtoi :Sofra Pukjane: T’i mbajme kullat hapur

“T’i mbajmë kullat hapur” – Ky ishe mesazhi i lëshuar nga “Sofra Pukjane, si nevojë dhe thirrje e brendshme për secilin vendas të këtyre trevave, të cilët me tërë qënien e tyre luftojnë kundër harresës së vlerave tradicionale dhe kujtesës historike, si dhe sfidojnë përditshmërinë drejt një të ardhmeje me vlera dhe identitet.

Gjashte vjetori i "puka.shqiperia.com"

Gjashte vjetori i

Me 18 maji 2013, qe eshte dhe Dita Nderkombetare e Muzeve, behen plote gjashte vite qe filloi publikimin faqja e intemetit "Puka.shqiperia.com". Deri me sot ka publikuar 732 artikuj nga rubrikat: Artikuj, Personalitet. Komuna, Bashki, Kronika, Fotogaleri, Dokumente, Letersi, Libra, Artiste, Galeri Arti, Akademik, Turizmi Trshegimi (Veshje, Monumente, Ansambli Puka, Banesa Popullore, Folklor, Ene dhe Orendi) etj. me nje volum prej me shume se 1250 faqe daktilografike dhe me ilustrime rreth 850 foto.

Lajmet e mira shperndahen si vetetima.

Lajmet e mira shperndahen si vetetima.

Filloi puna per rrugen Bardhet-IBALLE. 935 veta e kane parë dhe klikuar Brenda një dite (dt.19 prill 2013) ketë lajm teë publikuar tek FB “KRYEZIU”, që gezoi pukjanët

Tonin Alia u dekorua nga Presidenti i Republikes me titullin e larte "Mjeshter i Madh"

Tonin Alia u dekorua nga Presidenti i Republikes me titullin e larte

Biri i Pukes, specialisti i pyjeve dhe perpunimit te drurit presidenti i Ardenos z. Tonin Alia u dekorua nga Presidenti i Republikes me titullin e larte "Mjeshter i Madh". Suksese Toninit dhe “Ardenos”.

EKSOPOZIT ME PORTRETE TE NJE KOLEKSIONISTI.

EKSOPOZIT ME PORTRETE TE NJE KOLEKSIONISTI.

Sot ne diten nderkombetare te muzeve QKIPK ne bashkepunim me Qendren Kombetare te Kultures "Arbnori", hapim kete ekspozite te koleksionistit Jaho Brahaj, specialist ne kete institucion. Ne ekspoziten qe perf shin 42 portrete dhe ku perfshihen 24 autore eshte e misheruar puna pasionante e ketij koleksionisti per te gjurmuar, vleresuar e mbledhur piktura te ndryshme ne periudha te ndryshme, fale dashamiresise dhe miqesise se tij te perhershme me artiste dhe piktore te shumte.

Promovohet libri Një jete me Gjurmë, i autorit Sulejman Sula.

Promovohet libri Një jete me Gjurmë, i autorit Sulejman Sula.

Libri që i kushtohet figurave dhe personaliteteve pikjane kryesisht per aktivitetin dhe jetën e disa personalitetev gjate gjysmes së dyte të shekullit XX u promovua në Tiranë me nje pjesmarrje të gjërë të pukianëve që jëtojnë në kryeqytet, por edhe me pjesmarrjen e nje grupi intelektualësh që kishin ardhur pasaqërisht nga Puka.

Cilët janë librat më të shitur për 2012-ën në libraritë shqiptare?

Cilët janë librat më të shitur për 2012-ën në libraritë shqiptare?

Libraritë në Tiranë na japin disa tituj librash. Një nga më të lexuarit me sa duket mbetet Kadareja. Përvjetori i pavarësisë ka bërë të vetën, duke u shitur disa tituj librash që kanë lidhje me Shqipërinë e sidomos mbi festimet e 100-vjetorit të pavarësisë si libri i Ilir Ikonomit “Pavarësia – Udhëtimi i paharruar i Ismail Qemalit”, “Shqipëria 1911-1914” i Romeo Gurakuqit apo “Flamuri i Kombit Shqiptar, Jaho Brahaj”.

Mirela Sula boton: "Pasion i Pjesëtuar"

Mirela Sula boton:

Dhjetë vjet më parë, kur u shkrua ky libër, ende nuk isha e sigurt nëse do ta botoja. Proza ishte një sfidë që do të më vinte në provë pas disa librash me poezi dhe, për më tepër, ky ishte një eksperiment që sillte një stil të palëvruar në letërsinë shqipe". Me këto fjalë e nis rrëfimin për botimin e saj më të fundit "Pasion i pjesëtuar" (Toena 2013), Mirela Sula. Ajo tregon se romani, është një rrëfim në vetën e dytë, ku luajnë vetëm dy personazhe, pa emër, pa fytyrë, pa përshkrime.

'Eposi i kreshnikëve' prezantohet në Pekin

'Eposi i kreshnikëve' prezantohet në Pekin

PEKIN- Është mbajtur në Pekin muajin e kaluar “Konferenca ndërkombëtare 2012 e studimeve epike: drejt diversitetit, kreativitetit, qëndrueshmërisë”. Në këtë aktivitet të Akademisë Kineze të Shkencave Sociale morën pjesë shtatëdhjetë e një studiues të epikës nga 4 kontinente e mes tyre edhe studiuesit tanë, epikologët Zymer Neziri, Nicola Scaldaferri dhe Rigels Halili.

Gurt dhe plagt e Prend Ukajt

Gurt dhe plagt e Prend Ukajt
Ka shum poet q nuk e tradhtojn kurr botn e tyre poetike dhe vrtiten rreth nj qerthulli temash dhe motivesh t cilat i kan m pr zemr.Ata nuk duan t`i ngjajn kujt, vetm vetes s tyre, e pr kt meritojn vmendje, sepse realizojndo dit e m tepr profilin e tyre poetik, brenda nj sistemi t kuptueshm t gjuhs , figuracionit, ndjenjs, duke u br t veant dhe binds n ato q shkruajn.

Presidenti i Republiks, Bamir Topi ju akordo Titullin 'Mjeshter i Madh' Z. Xhemal Mei dhe Ded Qafa

Presidenti i Republiks, Bamir Topi ju akordo Titullin 'Mjeshter i Madh' Z. Xhemal Mei dhe Ded Qafa
I. Presidenti i Republiks, Bamir Topi i akordoi z. Xhemal Reshit Mei Urdhrin Mjeshtr i Madh me motivacionin: Pr kontribut t muar n etnokulturn, gjuhsin e historin kombtare, pr punn krkimore dhe botimet e rndsishme pr t drejtn zakonore, pasurin leksikore, at folklorike dhe historike.

Topi dekoron sportistt Ela Tase dhe Shaban Uka

Topi dekoron sportistt Ela Tase dhe Shaban Uka
Presidenti i Republiks Bamir Topi ka nderuar sot me urdhrin Mjeshtr i madh dy legjendat e volejbollit, Ela Tase dhe Shaban Uka, te cilt lan gjurme me lojn e tyre, sidomos ne ndeshjet ndrkombtare te te gjith sportdashsit shqiptare.

Presidenti Topi n Puk

Presidenti Topi n  Puk
Presidenti i Republiks, Bamir Topi, me dt. 30 tetor 2011 paradite ishte n qytetin e Puks, i pranishm n evenimentin kulturor 'Sofra Pukjane', organizuar nga intelektual dhe biznesmen t qytetit t Puks pr t promovuar traditn dhe kulturn e ksaj zone.

Libri Ri: Fokus / Vdekja e Nats, nga Ndrek Gjinit

Libri Ri: Fokus / Vdekja e Nats, nga Ndrek Gjinit
Libri i funditme poezi i Ndrek Gjinit, The Deathof Night (Vdekja e Nates) i botuar ne anglisht ka rezultuar i suksesshm. Ky sukses u testua jo vetm nga shitjet dhe vlersimet qe bene per kete liber koleget dhe disa kritike te njohur te letersise gjate promovimit qe iu be ketij libri nga Drejtoria e Kultures se Bashkise se qytetit Galway Irelande (qytet ku autori jeton prej disa vitesh), por dhe nga shkrimet e botuara ne disa gazeta prestigjioze te Irlandes.

LAJME NGA DIOQEZA E SAPS BEKIMI I KOMPANJELIT - BREG-PUK

LAJME NGA DIOQEZA E SAPS BEKIMI I KOMPANJELIT - BREG-PUK
T dieln e IV t Pashkve, m 15 maj 2011, e cila prkoi me ditn e Bariut t Mir dhe ditn e 48 botrore t Lutjes pr Thirrjet, bashksia katolike e famullis s Shn Eufemis n Breg t rrethit Puk gzoi n ceremonin e bekimit t kompanjelit dhe kambanave, t cilat jan t lidhura me jetn e popullit t Zotit, sepse zri i tyre tregon kohn e lutjes, bashkon popullin pr liturgji dhe e lajmron at pr ngjarje t rndsishme, qofshin ato raste gzimi apo pikllimi t ksaj bashksie.

Ndoshta u dukej se po kalonin mbi ur t Siratit, ura e fundit q lidh botn e gjall me ate t pertejme.

Ndoshta u dukej se po kalonin mbi ur t Siratit, ura e fundit q lidh botn e gjall me ate t pertejme.
At Zef Pllumi, nj ndr penat m t shquara shqiptare t ktij shekulli, n veprn e tij "Rrno Vetm pr me tregue", na jep nj tablo t asaj q ai ka prjetuar prgjat viteve t persekutimit komunist. Jep dhe nj dshmi pr marshimin e shqiptarve t Kosovs drejt Tivarit, t ciln po e publikojm- Per te mos e harruar.

Muri me uditshem ne Bot KURIOZITET

Muri me  uditshem ne Bot  KURIOZITET
Sapo kalon Fushe Arresi n drejtim t Urs s Bardhetit, n anen e siperme t rruges dikur nacionale shikon nj mur i cili per nga materiali ndertimor eshte me i veanti n gjithe boten.

100 vjetori I Pavarsis Kombtare

100 vjetori I Pavarsis Kombtare
Qeveria nisi zyrtarisht prgatitjet e saj pr kremtimin pas dy viteve t 100-vjetorit t shpalljes s pavarsis s vendit. Kryeministri Sali Berisha n hapje t mbledhjes s djeshme t qeveris theksoi se Shqipria po shkon drejt ktij 100-vjetori me realizimin e t gjith projektimeve q 98 vjet m par i bn pr t ardhmen e saj, ata q shpalln pavarsin.

ANTIGONA MARKU Autore e Kater librave.

ANTIGONA MARKU  Autore e Kater librave.
U lind ne Puk n vitin 1960. Arsimin baze dhe te mesem te pergjithshem i mori ne vendlindje. Per nevoja jetese dhe pune ka kryer edhe Shkollen e Mesme Profesionale Mekanike ne Tirane.

100 vjetori i ngritjes s Flamurit Kombtar Shqiptar n Kimez Puk 27 prill 1911 - 2011

100 vjetori i ngritjes s Flamurit Kombtar Shqiptar n Kimez Puk 27 prill 1911 - 2011
Nj ngjarje q u pasqyrua gjrsisht n shtypin e Europs, ishte Mbledhja e Kimzs, Puk, e organizuar nga arbreshi Torenc Toi m 27 prill 1911. Torenc Toi i lindur nga nj familje fisnike t arbreshve t Italis1, sipas kshillimeve me djalin e gjeneral Garibaldit, Rioti Garibaldi, n fillim t vitit 1911 erdhi n Shqipri.

MIMI 'Ndue Shyti'

MIMI 'Ndue Shyti'
N Festivalin Folklorik Kombtar t Rapsodve dhe Instrumentistve popullor ne Lezh 21-22 Qershor 2007, Qendra Kombetare Veprimtarive Folklorike , shpalli mimin 'NDUE SHYTI'.

Aparati fotografik i Nikoll upit - Relike e muar.

Aparati fotografik i Nikoll upit - Relike e muar.
Nikoll upi i njohur me pseudonimin "Foto upi" u lind n fshatin Gojan i Vogel ne rretin Puk, m 9 gusht 1918. Pas mbarimit t shrbimit ushtarak iu kushtua profesionit t fotografit si ambulator me nj aparat t thjesht. Shum shpejt, nga nevojat q kishte n at koh, u b shum i njohur dhe i preferuar n dy krahina (m von rrethe), n at t Mirdits dhe t Puks. N kto vite fitoi pseudonimin: "Foto upi".

Produktet Bio, fermert e Puks n krkim t faktorizimit n treg

Produktet Bio, fermert e Puks n krkim t faktorizimit n treg
Prej shum vitesh n tregun italian prdoret krpudh e freskt e marr n zemr t pyjeve shqiptare. Por, pakkush nga ata q e konsumojn at, e din se ky produkt Bio vjen nga nj rreth n veri t Shqipris q sht Puka. Banort e ksaj zone e kan nj ndr gatimet e tyre t veanta krpudhn me gjalp t freskt.

STUDENTET PUKJANE JASHTE VENDIT, NJEREZIT QE DUHEN PERSONIFIKUAR.

STUDENTET PUKJANE JASHTE VENDIT, NJEREZIT QE DUHEN PERSONIFIKUAR.
Puka dhe pukjanet gjithnje kane pasur me cfar te krenohen, e nje pjese e kesaj krenarie kane qene edhe studentet brenda apo dhe jashte vendit. Koheve te fundit puna me ka bere te njoh shume prej studenteve pukjane qe studiojne jashte vendit te cilet rezulton se edhe atje ne vendet e ndryshme te botes nuk e mohojne te qenit SHQIPTAR PREJ PUKE, sic I themi ne zakonisht.

Shenime pr librin: RRAPJA.

Shenime pr librin: RRAPJA.
Koht e fundit doli n qarkullim libri Rrapja, vshtrim historiko-etnokulturor i komuns Rrape. Autori Ndue Gjoni, lindi n Kabash, n vitin 1963. Shkolln 8-vjeare e kreu n Kabash, pastaj kreu t mesmen n qytetin e Puks. Studioi dhe u diplomua n degn Gjuh-Letrsi n Shkodr.

Puk, moti i keq izolon komunn Iball

Puk, moti i keq izolon komunn Iball
PUKE-Komuna e Iballs n rrethin e Puks vazhdon t jet e bllokuar, ndrkoh qe banoret, te mitur e te moshuar, duhet te perballen me nje sere sfidash, perfshi edhe rrezikun pr jeten, pas fryrjeve t perrenjve qe e kane ndare permes rrugen.

Tryez t rrumbullakt me titull 'Origjina e Lasht e Flamurit kombetar Shqiptar'

Tryez t rrumbullakt me titull 'Origjina e Lasht e Flamurit kombetar Shqiptar'
N nj atmosfer t vakt prkujtimore, ndr t paktit q u kujtuan pr Ditn e Flamurit ishin pikrisht t rinjt. Me dt 26 nentor, Rrjeti i Studentve Shqiptar n Bot (AS@N), zhvilloi nj tryez t rrumbullakt me titull Origjina e Lasht e Flamurit Shqiptar dhe ekspozitn Historiku i Flamurit Kombtar Shqiptar 1910 -1937.

Disa nga emrat e personave nga rrethi Puke q kan vdekur n burgjet e diktaturs

Disa nga emrat e personave nga rrethi Puke q kan vdekur n burgjet e diktaturs
Disa nga emrat e personave nga rrethi Puke q kan vdekur n burgjet e diktaturs, ose q jan ekzekutuar nga organet e Sigurimit t Shtetit n vitin 1945-1946.

Kisha e Zojes Shna Prende -Kryezi

Kisha e Zojes Shna Prende -Kryezi
N fshatin Kryezi sht kisha shum e vjetr e Zojs Shna Prende. Popullsia e krahins ruan nj respekt dhe besim t thell pr kt shenjtore t Krishtrimit.

Dr. Don Jak Prenku (1943-2006) Simbol i vizionit, urtis, guximit dhe puns s pandalshme

Dr. Don Jak Prenku (1943-2006)  Simbol i vizionit, urtis, guximit dhe puns s pandalshme
N moshn 62-vjeare ndrroi jet papritmas Famullitari Katolik i Mitrovics Dr. Don Jak Prenku. Don Jaku ka doktoruar teologjin n Rom para gati dyzet viteve dhe ka shrbyer pr mse 12 vite n Kishn Katolike Zonja Fatime t Mitrovics. Edhe pse kohve t fundit ka lnguar nga smundja e sheqerit, aktiviteti i tij kishtar dhe pergjithsisht shoqror ka qen shembullor.

Rrshen-Puk, 70 km e tmerrit t rrugs kombtare.

Rrshen-Puk, 70 km e tmerrit t rrugs kombtare.
Por, n kurthin e nj rruge, ku vdekja sht gjithmon e sigurt, nse shoferi nuk sht 100% i vmendshm, mbeten banort e zonave t thella t Rrshenit, Fush-Arrzit e Puks. Kush ka udhtuar n kt aks, q nga Tirana deri n Puk, llogaritet rreth 300 km, i ka br prshtypje numri i lapidarve t shumt t vendosur ans rrugs.

Si zbukuroheshin grat shqiptare

Si zbukuroheshin grat shqiptare
I sht dashur shpesh q t konsultoj literaturn etnografike botuar nga specialistt e Institutit t Kulturs Popullore si Rrok Zojsi, Andromaqi Gjergji, apo s fundmi krkon shpesh konsulencn e Afrdita Onuzit. Tregon se her pas here u sht referuar edhe fotove t Marubit, portreteve t grave, n t cilat sht bazuar pr t plotsuar koleksionin.

Marjana Leka

Marjana Leka
Q dinte t kndonte dhe q kishte nj z t bukur, kt e msoi krejt rastsisht, ndrsa bnte shaka, apo imitonte bashk me shoqet e konviktit, kngtare t njohura t kohs. Kur u bind se zri i saj nuk ishte rastsor, q ndoshta edhe ia vlente, ather mendoi ti jepte nj mundsi vetes, t konkurronte n Akademin e Arteve pr kanto, edhe pse shkolln e mesme ia kishte kushtuar kimis, pr kt drejtim ishte prgatitur gjat viteve t Shkolls s Mesme Teknologjike.

Nje monografi per Frrok Haxhin, nga studiuesi Mark Mesuli

Nje monografi per Frrok Haxhin, nga studiuesi Mark Mesuli
Dikur historia rrfehej prmes mitesh. Mite q humbasin n mugujt e shekujve. Pastaj erdhi knga, vargu, poezia. I kndonin njerzit e zgjedhur, ata q n shpirt kishin frymn hyjnore, prndryshe frymzimin. Dhe bmat e popujve, heronjve, ushtrive u kthyen n lavdi t pavdekshme fal kngtarve popullor, bardve t lasht e rapsodve t mvonshm. Edhe historia e popullit shqiptar, prpos dokumentit npr arkivat e shumta, ka ardhur kryeherit nga knga dhe vargu popullor, nga kta bard e rapsod.

Leter e emigrantit nga Shkoza

Leter e emigrantit nga Shkoza
Jam larguar nga Shkoza qe ne vitin 93 me banim ne Durres, por edhe se jam rritur ne Durres e ditet me te bukura te femiris i kam kaluar aty, nuk e krahasoi kurr me vedlindien time, atje n Shkoz me duket ndryshe, njerzit jan me te thjesht, kur kalon dikush ne rrug te pershendet edhe nese nuk te njeh, duke te then nj fiale te mir a u lodhe a muite, ndersa ne Durres nuk te flet njeri, te gjith ulin koken kur kalojn e bin sikur nuk te shohin edhe nese e njeh, edhe nga Durresi ka 6 vite se jam larguar bashk me gjith familien e tani jetoim ne itali...

Festimi i 25 vjetorit t Pavarsis n Puk, Nentor 1937.

Festimi i 25 vjetorit t Pavarsis n Puk, Nentor 1937.
Me dat 24 dhe 25 t m. v. jan ba stolisjet e shkolls, klast, korridori dhe fasada e shkolls me blerim. Me rasn e eljes t festimit, me 25 t m. V., nxansit me msuest, bashk me popullin e autoritetet, kan shtit rrugt e qendrs - Puk tue kndue kang patriotike dhe tue brohorit me flamur.

Shprehje piktorike t artistve mesdhetar

Shprehje piktorike t artistve mesdhetar
U prurua n Rom, n sallonin prestigjioz "Borromini", n Bibliotekn Vallicelliana, ekspozita e pikturs me artist t Mesdheut. U prfaqsuan 24 vende, ndr to dhe Shqipria me piktorin Xhovalin Delia. Delia jeton dhe krijon prej vitesh n Firence. sht autor dhe i "God Bless America", n qarkullim n librarit e vendit.

Botohet novela e humbur e Gjeçovit

Botohet novela e humbur e Gjeçovit
Gjeçovi është një nga veprimtarët më të shquar të lëvizjes atdhetare, etnograf, arkeolog dhe shkrimtar, Shtefjen Gjeçovi është një nga figurat më të shquar të kombit shqiptar. Vetëm pak kohë më parë në Tiranë është zbuluar një fragment nga kryeveprat e tij, një nga novelat e tij të humbur.

NË ULQIN U PROMOVUA LIBRI I STUDIUESIT JAHO BRAHAJ "FLAMURI I KOMBIT SHQIPTAR"

NË ULQIN U PROMOVUA LIBRI I STUDIUESIT JAHO BRAHAJ "FLAMURI I KOMBIT SHQIPTAR"
Bashkimi i Krijuesve Shqiptarë në Mal të Zi dhe Biblioteka e Qytetit Ulqin organizuan të mërkurën e kaluar (25 nentor 2009) në ambientet e kësaj biblioteke promovimin e librit të studiuesit Jaho Brahaj "Flamuri i kombit shqiptar". Për studiuesin Shpëtim Sala, libri "Flamuri i kombit shqiptar" zë një vend nderi "ndër librat që pëbëjnë pasaportën e kombit shqiptar, që kanë të bëjnë me simbolikën tonë kombëtare që përfshijnë flamurin, hymnin e flamurit si dhe dokumentin e shpalljes së pavarësisë".

Autor pukianë në Panairin e Librit 2009

Autor pukianë në Panairin e Librit 2009
Në këtë edicion të Panairit të Librit 2009 u ekspozuan rreth 40.000 ekzemplarë, prej të cilëve 1200 janë tituj të rinj. Po japim një informacion të shkurtë për përfaqësimin e autorëve pukjanë në këtë Panair.

Dy tekste mësimore nga një autor pukjanë.

Dy tekste mësimore nga një autor pukjanë.
Tonin Haxhia ka pergatitur dhe botuar si bashkautor me Ermira Gashin tekstin mësimor: "Edukimi Muzikor" klasa e 8-të, dhe Edukimi Muzikor...

At Shtjefën Gjeçov-Kryeziun, studiuesit e kujtojnë në fshatin e origjinës Kryezi

At Shtjefën Gjeçov-Kryeziun, studiuesit e kujtojnë në fshatin e origjinës  Kryezi
Që nga dita kur e ekzekutuan At Shtjefën Gjeçovin janë mbushur plot 80 vite. Vrasja e tij nga shovinistët serbë ishte një humbje e madhe për kulturën dhe trashëgiminë shqiptare.

Sesion jubilar

Sesion jubilar
kushtuar jetës dhe veprës së Shtjefen Gjeçov Kryeziu

Promovim librash në Pukë

Promovim librash në Pukë
Më 9 qershor 2009 me rastin e "Ditës Kulturore të Pukës" në Pallatin e Kulturës të qytetit u organizuan disa aktivitete. Së pari u organizua promovimi i dy librave të rinjë. Libri i autorit Sulejman Sula "Puka Vazhdimësi Vlerash", dhe libri i autorit Sefer Pasha: "Biri i Kryeziut Allaman Dervishi".

Piknik dhe koncert në Terbun

Piknik dhe koncert në Terbun
Më 9 qershor 2009 në "Ditën e Kulturës Pukiane" Bashkia e qytetit Pukë organizoi një koncert tek Mrizi i Memajve, në Terbun. Koncerti në natyrë i realizuar nga Qendra Kulturore e qytetit solli tek të pranishmit meloditë dhe vallet karakteristike të Pukës.

Kur paria e Shqipërisë shkoi në Vjenë për homazhet e Franc Jozefit

(Në nëntorin e vitit 1916, teksa Lufta e Parë Botërore (në vorbullën e së cilës ishte përfshirë dhe Shqipëria) po shënonte kulmin e saj, në mbarë botën u përhap lajmi se ishte ndarë nga jeta në moshën 87-vjeçare Perandori i Austro- Hungarisë, Franc Jozefi (plaku), i cili në atë kohë, edhe pse në një moshë të thyer, kishte një rol jo të pakët në luftën e përbotshme, ku Austro-Hungaria ishte bërë palë dhe kishte në front me qindra e mijëra ushtarë të saj.

Biograf i rezistencës antifashiste shqiptare

Eshtë nga të parët ish-nxënës të së famshmes shkollë teknike, "Harri Fultz", në Tiranë. Gjatë përpjekjeve për një burse studimi tjetër, me ndihmën e ish-pedagogut, Anton Krajni dhe me mbështetjen e tij u regjistrua në degën elektromekanike, ku u njoh me Vasil Shanton e Qemal Stafën.

Shenime per librin e ri

Shenime per librin e ri
Libri i shkrimtarit Sefer Pasha kushtuar birit të Kryeziut Allaman Dervishi më rizgjoi nga shpirti dashurinë e pakufishme për Fushë- Arrëzin e për njerëzit e mrekullueshëm të visit të Kryeziut.

Stop gjuetisë ilegale me prozhektor

PUKË-Kryesia e Shoqatës së Gjuetarëve të Pukës ka lëshuar alarmin për rrezikun që po i kanoset gjallesave të egra në masivet pyjore të këtij rrethi. Kryetari i shoqatës, Riza Hoxha e ka cilësuar si mjaft shqetësuese ushtrimin e gjuetisë edhe në këtë periudhë, kur sezoni ka përfunduar që më 28 shkurt.

Shkodranët kërkojnë teatrin - Fran Vukaj në Teatrin Migjeni

Drama "Ylli i mëngjesit", e shkruar nga Odise Plaku dhe e vënë në skenën e teatrit "Migjeni" të Shkodrës nga regjisori Edmond Mëhilli, është shfaqur për tri net radhazi, por interesi dhe kërkesa e artdashësve shkodranë për bileta ende vazhdon.

KRENARIA E QYTETIT

Festën e 7 Marsit- ditën kulmore të historisë së dijes editurisë kombëtare-kolektivat mësimore të Bashkisë Fushë -Arrëz e kaluan duke përjetuar një ngjarje festive.

SESION SHKENCOR KUSHTUAR SHTJEFEN GJEÇOVIT-1989

SESION SHKENCOR KUSHTUAR SHTJEFEN GJEÇOVIT-1989
Në përkujtim të 115-vjetorit të lindjes dhe të 6O-vjetorit të rënies së atdhetarit të flaktë dhe studiuesit e mbrojtësit të zjarrtë të kulturës sonë kombëtare, etnografit të shquar, Shtjefën Gjeçovit, më 16 qreshor 1989, në sallën e leksioneve të Pallatit të kulturës së qytetit të Pukës, u organizua një sesion shkencor përkujtimor nga Muzeu Historik i Rrethit.

Intervistw me Artistin e Popullit Ndue Shyti

Shume kusherinj te mite i binin ciftelise e fyellit. Fare i vogel kisha shume qejf t'u bija dhe une ketyre veglave. Ne vend te tyre une merrja shpesh mashen e zjarrit dhe i bija sikur luaja ne cifteli. Nje dite me pa Lala, keshtu i therrisja babes, dhe nuk vonoi e me bleu nje cifteli. Atehere isha vetem 3 vjec.

FSHF-ja fshin për dy vjet Tërbunin dhe Butrintin

Ne oret e vona te mbremjes se djeshme eshte mbledhur komisioni i disiplines prane FSHF-se, qe ka marre vendimet perkatese per dhunen e ushtruar javen e fundit.

STUDIUESI QË NXORI NGA HARRESA QEVERINË E KIMZËS

Ishte përmendur kalimthi "Qeveria e Kimzës": por askush nuk kishte marrë mundimin të thellohej dhe të hulumtonte rreth kësaj ngjarjeje historike.

Meshari dhe Buzuku si udhërrefyes të qytetërimit

Të ndërlidhur me jetën e veprën e autorit të librit të parë shqip, këtu është trajtuar kronologjia e derës që trashëgoi Gjonin. Shumë bij të kësaj dere i rrëmbeu aventura luftarake, si e vetmja mënyrë jetese për t'i shpëtuar robërisë së pushtuesit

Një përkujtim historik

Banorët e Komunës së Gjegjanit (rrethi Pukë), me 27 prill 2006 kremtuan një datë të shënuar nga historia e Pavarësisë, 95-vjetorin e "Qeverisë së Përkohshme të Kimzës".

Pukë, krimbi i pishës thanë qindra hektarë me pyje

PUKE - Qindra hektarë pyje në rrethin e Pukës rrezikojnë të zhduken. Ndërsa këtë vit zjarret nuk shkaktuan dëme si gjatë verës së 2007-ës ku u shënua një kasaphanë e vërtetë, masiveve pyjore në veri të vendit tonë u kanoset një tjetër rrezik potencial e me pasoja të rënda në të ardhmen. Alarmi jepet nga vetë drejtuesit e Shërbimit Pyjor të këtij rrethi.

Lajme nga Monumente

Nisin gërmimet arkeologjike në qytetin e Lezhës. Ekspedita arkeologjike Lissus-Koman ka nisur dje gërmimin në nekropolin e qytetit për të parë vazhdimësinë iliro-shqiptare, mbështetur në materialin e dalë nga gërmimi i varrezave në këto dy qendra.

Pervjetori i Shkolles Iballe

Drejtoria e Shkollës së Mesme të Bashkuar Iballë, në bashkëpunim me Komunën Iballë dhe Drejtorinë Arsimore Pukë, më dt.26.11.2004 organizuan festimin e 100-vjetorit të shkollës së parë shqipe në Iballë.

UDHËTIM NË PUKË NË VITIN 1932

Vijueme udhtimin t' onë terma!. Ram ne per Qerret t' Eper katund per bukuri, me tokë të butë e të plleshme, me gjana, me shpija t mdhaja e të mira e me nji lum qi e kputë permjet.

Reportazh nga Puka

Me të zbardhur dita e 6 marsit 2006, në orët e para të mëngjesit, nën puhinë e një shiu të hollë e të akullt, së bashku me Drejtorin Rajonal të Arsimit, z.Loro Mandi dhe përgjegjësin e Sektorit të Inspektimit pranë Qarkut Shkodër, z.Arben Dani, ngjitemi në drejtim të Pukës, e thënë ndryshe nga kuota 30 drejt lartësisë mbi 700 m mbi këtë nivel.

Krishtlindja në Iballe të Pukës

Krishtlindja në Iballe të Pukës
Pasi P. Mikel Pëllumbi, OFM, famullitar i Iballes së Pukës, sivjet për Krishtlindje duhej të shkonte në Amerikë, e luti p. Lorencin, fratin e Gjakovës, ish famullitarin e Iballes, që ta zëvendësojë për këtë festë të madhe. P. Lorenci e pranoi ftesën dhe dy ditë para Krishtlindjes u gjet në ish famullinë e vet, ku në vitet 1995-2000 kishte ndërtuar kishën dhe kuvendin.

Puka së shpejti kryeqendër për prodhimin e energjisë

Puka së shpejti kryeqendër për prodhimin e energjisë
Drejtori ekzekutiv i kompanisë BONCOM-AL zoti Xhovani Zampini ka kërkuar nga autoritet vendore të Pukës të ndihmojnë që brenda një periudhe shumë të shkurtër në këtë rreth të happen burime të ripërsëritshme për prodhimin e energjisë elektrike me përdorim të erës.

Veprimtari me të talentuarit

Në mjediset e bibliotekës së qytetit të Pukës, në një hapësirë të zbukuruar me kujdes, zhvillohen vazhdimisht veprimtari të larmishme.

Homazhe për diplomatin Halit Furriku

Homazhe për diplomatin Halit Furriku
Në selinë e Ministrisë së Punëve të Jashtme u zhvilluan dje homazhe për z. Halit Furriku, i ngarkuari me punë i Ambasadës së Shqipërisë në Moskë, i cili u nda nga jeta pas një sëmundjeje të rëndë, në moshën 57-vjeçare.

Kur ndalohej ribotimi i Kanunit

Për botën albanologjike viti 2009 shënon edhe përvjetorin e tetëdhjetë të vdekjes së At Shtjefën Gjeçovit (1874-1929), frati rilindas i urdhrit të Asizit të varfër, i cili u vra në Zym të Hasit, Kosovë.

Qeveria të kthejë syt nga veriu i vendit.

PUKE - Presidenti Bamir Topi, i bën apel qeverisë nga Puka të kthejë vëmendjen në zonat e harruara të veriut të Shqipërisë. Ai ishte i pranishëm në një konferencë në kuadër të zhvillimit të zonave malore, që u organizua dje në këtë qytet.

Topi në Pukë

Presidenti Topi kriikoi dje që nga Puka politikat e turizmit, të cilat janë përqendruar vetëm në bregdet, politikat e zhvillimit, që janë përqendruar vetëm në zonat urbane, duke harruar zonat malore.

Mirënjohje

Mirënjohje
Ashtu me atë humorin e këndshëm, Frrok Haxhia erdhi në Lezhë për të festuar së bashku me artistët tjerë popullorë në Festvalin e Rapsodisë dhe Orkestrinve popullore.

Një gur i çmuar i Pavarsisë

Të studiosh dhe të përkushtohesh për të ndriçuar momentet kyçe të historisë së popullit tënd, është një detyrim moral, intelektual dhe patriotik. Duke u marrë me historikun e zonës së Gjegjanit për afro tre dekada, jam takuar e këshilluar disa herë me mësues të vjetër, veteranë dhe personalitete shkencore për të zbuluar dëshmi dhe fakte për ngjarjet kulmore të zonës.