Puka Artistë

Edmond Gjoni

Edmond Gjoni
Ka lindur ne Gojan nė vitin 1988. Ka vazhduar shkollen e mesme: Liceu Artistik “Prenk Jakova”, Shkoder nė degen muzike, specialiiteti Oboe, me petagog Andrea Marko, 2002-2006.

Besmir Latifi

Besmir Latifi
Besmir Latifi ka lindur ne Xath te rrethit Pukė. Ka mbaruar studimet ne Liceun e Durresit nen kujdesin e piktorit te njohur Nikolet Vasija dhe vazhdon Akademinė e Arteve Figurative, Tiranė.

Fran dhe Zoje Pali

Fran dhe Zoje Pali
Pėr kėngėn e vallen e bukur tė Berishės, punuan e dhanė kontributin e tyre dhe rapsodet e shquar profesioniste Fran Pali e Zoja Pali, njerėz me traditė muzikore tė folklorit Berishas e mė gjerė. Ata janė tė njohur pėr kėngėt e meloditė e bukura tė kėngės Pukjane, jo vetėm nė vendlindjen e tyre Berishė, por nė Pukė e nė shkallė kombėtare.

Tonin HAXHIA

Tonin  HAXHIA
Ka lindur me 07.04.1964 ne Gjegjan te Pukes, dhe ka banuar ne Fushe-Arrez, ku ka kryer arsimin 8-vjecar. Rrjedh nga nje familje me tradite ne fushen e artit folklorik. Qė nė moshe te vogel 6-vjecare ka luajtur me cifteli melodi popullore te treves se tij. Per prirjet e metejshme ne fushen e muzikes, vecanerisht ne perdorimin e veglave kordofone. Ka kryer studimet ne Shkollen Artistike ‘’Prenke Jakova’’ nė qytetin e Shkodres per klarinete. Ne menyre te vazhdueshme ka debutuar nė formacione orkestrale, qė nga ato te femijeve ne festivale lokale e kobetare, brenda dhe jashte Shqiperisė.

Gjovalin Ndreca

Gjovalin Ndreca
Ngjyra blu e rrobës së policit fsheh brenda vetes një virtuoz të rrallë në fushën e muzikës. Tingujt e spikatur të fyellit, bilbilit, çiftelisë për disa vite me radhë janë derdhur në përbërje të Ansamblit të Shtetit, ndërsa tashmë polici debuton për të paraburgosurit e komisariatit të Lezhës.

PUKA DHE FËMIJËRIA E ARTISTIT TOM NIKOLLA

PUKA DHE FËMIJËRIA E ARTISTIT TOM NIKOLLA
Rrethi i Pukës shtrihet në Veri të vendit, me reliev të thyer malor e kodrinor, në një sipërfaqe pak më shumë se 1000 kilometër katror.

FAIK PEMAJ

FAIK PEMAJ
Lindur më 20 janar 1961 në fshati Qerret i Epër,Pukë. Rrjedh nga një familje me tradita në fushën e folklorit. Demush Pemaj, babai i Faikut ka qenë këngëtar e valltar i njohur në fshat e krahinë dhe më vonë në ansamblin e mirënjohur "Puka". Këtë traditë të mirë e ka trashëguar edhe Faiku.

Nikoll CARA

Nikoll CARA
Shume udhetare provuan nga afer ne kabinen e kamionitte tij, ate zë te bukur sa ndofta po të mos e shikoje per nje çast, veshtire te kuptoje nese ishte nje kasetë apo nje kenge e transmetuar ne radio.

Ilir Bala (Dardhë)

Fran Zefi

Fran Zefi
Fran Zefi, i lindur më 1957 në Gomsiqe të Pukës. Që në moshë të njomë ka treguar prirje për muzikën dhe konkretisht për muzikën popullore folklorike.

Xhovalin Delia

Xhovalin Delia
Xhovalin Delia ka lindur më 1959, në Pukë. Jeton e punon në Fierenze, Itali. Arti i tij me tendencë Postmoderne e frymë filozofike, nuk njeh kufinj kombesh, shtetesh e as kulturash

Leonard Leka

Leonard Leka

Kol Pjetri

Kol Pjetri
Kol Pjetėri lindi nė Kryezi nė njė familje tė dalluar nė mjeshtritė tradicionale popullore. Njė kushėri i tij drejtoi punime me aftėsit e ingjinierit pėr disa dekada nė Ndermarrjen e Sharrave megjithėse kishte vetėm arsim fillestar teknik. Kola Pjetri qė kur filloi punė nė repartet e mobilieve tė Sharrave Fush Arrės tregoi se e njihte drurin dhe pėrpunimin e tij.

Gjon Curri

Gjon Curri

Ndue Shyti

Ndue Shyti
Ndue Shyti, Artist i Popullit, personaliteti më popullor, bir dhe nder i rrethit të Pukës, instrumentist dhe krijues i përkryer në muzikën popullore, ku çiftelia është bërë magjike me lojën e saj, ku në orkestër veglat e muzikës popullore harmonizohen aq mirë saqë së bashku prodhojnë "simfoni" në realitetin e kohës.

Sabrie Nushi

Sabrie Nushi
Për Sabrie Nushin do të mbetet e paharruar kujtimet në Pukë e shumë më gjërë. U lind më 1954 në një familje kosovare me banim në Pukë. Prindërit e saj të përndjekur nga shovinistët serbë, mbas shumë mundimesh sakrificash u vendosën në Pukë në fillim të viteve '30. Në Pukë gjetën mirëkuptim me vendasit, me të cilët janë në një komunitet prej 70 vitesh.

Frrok Haxhia

Frrok Haxhia
Ka lindur në fshatin Gjegjan - Mirditë (pas çlirimit rrethi Puke) me 15 Prill 1934 në një familje të varfër fshatare me traditë atdhetare.

Besnik Dauti

Besnik Dauti

Fatos Palushi

Fatos Palushi

Marjana Leka

Marjana Leka
Ka mbi 15 vjet qė interpreton si soliste nė Teatrin e Operas dhe Baletit nė Tiranė. Tashmė, falė punės, pėrkushtimit, seriozitetit dhe zėrit tė mrekullueshėm plot ngjyresa qė natyra ia ka falur me bujari, ajo ėshtė primadona e kėtij teatri. Mbi 17 apo 18 role tė para kanė frymuar bashkė me tė, kanė marrė jetė dhe zė nga melodia e zėrit dhe e shpirtit tė saj. Nė repertorin e saj bėjnė pjesė role tė rėndėsishme tė operistikės botėrore.

Lin Gjini

Lin Gjini
Linin e njoha me të gjitha ato cilësi të larta prej një nxënësi të shkëlqyer që në vitin 1970, kur ai ishte në klasën e gjashtë në Arst-Miliska.Tek ai pashë jo vetëm një nxënës të dalluar në mësime, por edhe një artist të ardhshëm, një djalë me sjellje shembullore, që dinte të fitonte respektin e shokëve e të mësuesve.

Davë Gjergji

Davë Gjergji
Këngëtaja Davë Gjergji, me repertori n e saj të njohur të muzikës popullore e zerin melodioz, është bërë e dëgjuar brenda e jashtë vendit duke qenë e pranishme në mjaft skena koncertore.

Ardian Pepa

Ardian Pepa
Datėlindje 2 mars 1977, nė Fush Arres. 2001 Diplomuar ne Akademine e Arteve, Fakulteti i Arteve Figurative, Dega "Skulpture". Udhėheqės diplome Prof. Hektor Dule