Puka Artikuj

Në Kryezi të Pukes duke kërkuar gjurmet e nje jete

Në Kryezi të Pukes duke kërkuar gjurmet e nje jete

Të përhimtën e Tiranës e lamë pas e diku nga Lezha një mjegull e dendur sikur kërkoi të pengonte lëvizjen tonë, ndërsa, kur prekëm lartësinë e maleve të Pukës, ishte një kthjelltësi e cila i dha shpirtit tonë një qetësi, kurse ne sodisnim bukuritë e natyrës që shfaqeshin mal pas mali. Ishim nisur drejt fshatit Kryezi të Pukës nën një simbolikë të veçantë, të bukur e aq domethënëse. Zef Shoshi, “Piktori i Popullit” ishte në makinën e udhëtimit dhe shkonte në një shtëpi të cilin e kishte vizituar 48 vjet më parë. Ishte i ri atëherë e pasionin e vet të pikturës e derdhte te portretet e njerëzve të thjeshtë, te pigmenti i fytyrës duke gjetur aty atë detaj që vetëm syri i artistit e deshifron.

EMBLEMA SHQIPTARE

 EMBLEMA SHQIPTARE

Autori Jako Brahaj na paraqitet me një punë tepër serioze dhe dinjitet në fushën e studimit të simbolikës histori ke kom bëtare shqiptare. Aty do të gjejmë një informacion të pasur mbi aspektet kryesore të heraldikës sonë historike, ai .ka shqyrtuar në detaje for¬mat konkrete te ekzistencës së tyre gjatë shekujve, po ashtu edhe përkatësive simbolike sipassegmenteve kryesore të shoqërisë së athershme shqiptare. Autori ka kombinuar drejt paraqitjen e një...

Ndue Shyti-Nderi Kombit

Ndue Shyti-Nderi Kombit


Nder i Kombit....ok. nje titull me te cilin Profesor Ndoja ka lindur me te.....por une dua te theksoj diçka me te rendesishme, qe pak kush e prek në masen që duhet. Kam qene me fat qe kam mesuar notat e para te muzikes nga goja dhe gishtat e tij....

Migjeni një shkrimtar pa paraardhës Poeti

Migjeni një shkrimtar pa paraardhës  Poeti

Pyetje: Libri juaj “Migjeni, arkitekti i nëndheshëm i qiellit” publikuar nga Shtëpia Botuese “Erik” ka tërhequr gjerësisht në mënyrë të veçantë vëmendjen e lexuesve. Ky libër pati dhe një përurim në qytetin e Pukës, i quajtur si qyteti i Migjenit. Si e konsideroni këtë libër në raport edhe me librat e tjerë që keni botuar?

Libri I Ri: Sulejman Sula – Një Jetë Me Gjurmë

Libri I Ri: Sulejman Sula – Një Jetë Me Gjurmë

Periudha e para viteve ’90 krijoi mundësinë që të shkruhej dhe të flitej pa censurë dhe kontroll për jetën e bijve të Pukës. Rezultatet janë pasqyruar në shumë monografi dhe jetshkrime nga penat pukjane gjatë këtyre njëzet viteve. Një ndër keto autor me individualitetin e tij eshtë edhe Prof. Sulejman Sula, librin e të cilit po përurojmë sot. Ajo që duhet të veçojmë është, se ky libër i kushtohet bijve të Pukës, të cilët në punën e jetën e tyre kanë lanë gjurmë për Pukën e pukjanët.

Shenime per librin Kulla e Currit Plot Histori

Shenime per librin  Kulla e Currit Plot Histori

Ndjeje kenaqesi te vecante për kete gezim kolektiv te komunitetit pukjan dhe me gjere ne promovimin e librit “Kulla e Currit, plot Histori" te intelektualit, studiuesit dhe te krijuesit Ismet Balaj, i njohur per ne pukasit si nje qytetar i denje, mesues dhe drejtues ne arsim, i thjeshte, i urte , metodist dhe efektiv. Duke punuar në rrethin e Pukës gjatë 32 vjetesh, ai ka lënë gjurmë të pashlyeshme në zhvillimin dhe perparlmm e treves se Pukes, jo vetem në fushen e arsimit dhe të edukimit te brezave te rinj, por edhe ne jeten shoqerore ne pergjithesi. Puka dhe pukasit u kanë lëne mbresa te mira të te ardhureve nga shume rrethe te-vendit. Shumë prei.tyre.me.zemerbardhësi  ua kane kthyer   mikpritjen, respektin, dashurnë dhe besimin me mirenjohje dhe, ndonjeri edhe me vepra te shkruara siç beri edhe z.lsmet Balaj.

'Mjeshtri i Madh', Xhemal Mei, nj emr q flet me veprn e tij

'Mjeshtri i Madh', Xhemal Mei, nj emr q flet me veprn e tij
Studiuesi Xhemal Mei, lindur n Mee t Kabashit dhe banues n qytetin e Puks, sht autor q ka hulumtuar dhe sistemuar materiale folklorike, etnokulturore, dialektologjike, toponimike, leksikore dhe kujtime n 24 vllime me 3800 faqe, t cilat i ka dorzuar n Institutin e Gjuhsis e t Letrsis, n Institutin e Historis, n Universitetin e Shkodrs Luigj Gurakuqi dhe n Muzeun Historik t Puks.

N GOMSIQE Histori njerzish mes maleve

N GOMSIQE Histori njerzish mes maleve
Statuja e Nn Terezs duket sikur ndihet mir n mes t rrmujs mngjesore t Vaut t Dejs, qytetit t njohur pr hidrocentralin e tij q hap e mbyll portat sa her q moti ngryset fort. N qendr t qytetit, figura e shqiptares m t njohur duket sikur i bekon kalimtart q marrin rrugn e tyre t prditshme. Neve na mjafton vetm nj kafe e thjesht pr t rimarr srish rrugn ton.

Specialistt: Puka, m e prekura nga zjarret, ( Po tenderat ?)

Specialistt: Puka, m e prekura nga zjarret, ( Po tenderat ?)
PUK- Zjarret n siprfaqet pyjore t rrethit t Puks gjat muajve t nxeht t vers kan ln pas dme kolosale. Drejtoria e Shrbimit Pyjor n kt rreth tashm ka mbyllur edhe bilancin e dmeve nga zjarret, ku rezulton se n 23 rastet e zjarreve q u shfaqn n pyjet e rrethit t Puks, u prfshin nga flakt 527 hektar me pyje pishe dhe ahu, nga t cilt rreth 200 hektar jan djegur totalisht.

Puka ishte Atlandita e duhur!

Puka ishte Atlandita e duhur!
Si rrall shkrimtar botror, Migjeni ishte n diskordanc t papajtueshme me faktorin koh, qoft n aspektin rrfimor, qoft n aspektin jetsor dhe krijues. Ai sht shkrimtari q nxiton, pr t mos thn rend, kur rrfen ngjarjet dhe etydet analitike mbi psiko-sociumin e sjell n optikn e vet krijuese.

Pse duhet t mjellim dhe t ham GSHTENJA

Pse duhet t mjellim dhe t ham GSHTENJA
Geshtenja shte frute i shendetshem me t mira te dyfishta q e mbrojn shendetin e njeriut. Ka vlere te madhe kalorike dhe energjitike dhe rekomandohet si shtese ne ushqimin e femijeve, tek te rriturit dhe per te gjithe personat qe kane pune te mundimshme fizike dhe intelektuale. Kombinimi i kalciumit dhe fosforit i forcon dhembet dhe kockat, kurse geshtenja e bute eshte e mire per sistemin nervor. Per dallim prej arrave dhe bajameve, geshtenja permban nivel me te ulet te yndyrave dhe eshte i vetmi i ketij grupi qe permban vitaminen C.

A ka shqiptar rreth meje

A ka shqiptar rreth meje
Po shkepusim pak rradh nga ditari i Qemal Drainit t vitit 1939. Ne keto dit Qemali ishte student n Gjimnazin Skanderbeg t Shkodrs, m von, n vitin 1946 u burgos dhe u turturua n birucat e ish-sigurimit deri sa dha frymn e fundit m 10 tetor 1947.

Festivali mbarkombtar tingujt e zemrs.

Festivali mbarkombtar  tingujt e zemrs.
Festivali mbarkombtar i instrumentalisteve t vegjl popullor Tingujt e Zemrs, u mbajt kto dit n Fush-Arrz, para nj numri rekord t dashamireve, ku u shfaqn performanca dhe aktiviteteve t shumta kulturore.

Faraoni i Ferms s Frutilulturs - REXHEP UKA.

Faraoni i Ferms s Frutilulturs - REXHEP UKA.
Fmijria, agimi i jets, el ndryshe pr do fmij, n kopshtin e jets. Stacioni i par i jets, fmijria, ka nj diell t padukshm brenda vetes. Pelerina e jets i mbshtjell fmijt, sipas kushteve familjare, mjedisore e shoqrore. Rexhep Uka, familja e tij ardhur nga Puka e vendosur n Kamz, n periferi t Tirans, ja ka lehtsuar pak fmijrin.

Power in Albanian EU Ascension Negotiations: A Case Study

Power in Albanian EU Ascension Negotiations: A Case Study
Ky studim i pukianit Gjin Ceca sht n gjuhen angleze. Po e publikojm ketu dhe n t ardhmen do kemi dhe versionin n gjuhn shqipe.

MIGJENI, M KONCEPTUALI I LETRAVE SHQIPE

MIGJENI, M KONCEPTUALI I LETRAVE SHQIPE
Migjeni sht nj nga shkrimtart m t ribotuar n Shqipri, i prkthyer n shum gjuh t bots. Botimet e Migjenit bazohen t gjitha te botimi kryesor i br nga Sknder Luarasi. Botimi m i fundit sht br nga vajza e Sknder Luarasit, Angjelina Ceka. Ky botim i ri ka fakte t reja t ikonografis dhe jets s Migjenit (fotografi t rralla dhe t muara, t dhna familjare t hollsishme dhe t sakta), si dhe prfshirjen e dy letrave t famshme t Bojks.

Po zhduken e kafsht dhe shpendt e eger nga malet e Puks.

Po zhduken e kafsht dhe shpendt e eger nga malet e Puks.
Nse deri m tani kemi menduar se jan vetm njerzit q braktisin fshatrat e Puks, ather kemi gabuar, pasi tash s fundi por edhe n vitet e m parme shum shtaz t egra q ndodheshin n malet e Pukes e kan braktisur vendin tone...

Motrat Gratias dhe Bernadette dy emra q kan ngjallur respekt.

Motrat Gratias dhe Bernadette dy emra q kan ngjallur respekt.
Te ardhura nga Gjermania ne Fushe-Arrz (Puk) q prej vitit 1995. Motrat Gratias dhe Bernadette jane dy emrat qe kan br buje ne kete qytet. Sapo keto dy motra erdhn ne qytetin verior te Fushe-Arrezit, i shqetesoi gjendja e banorve, jo vetem ne kete qytet por edhe ne fshatrat me te thella per rreth tij.

Kryeziu n traditat Etnokulturore

Kryeziu n traditat Etnokulturore
Kryeziun si e njohim n dritn e historis, n periudhn e Mesjets prfshihej n formacionin politik-administrativ t Principats s Dukagjinve dhe qeverisej sipas nj kanuni t trashguar nga lashtsia, q n Mesjet duke u pershtatur sipas kushteve ekonomiko-shoqrore n baz t kuvendeve tradicionale u b legjislacioni popullor m i prsosur, i njohur dhe vlersuar nga shkenca europiane e botrore dhe ishte faktor kryesor pr qendresn dhe mos asimilimin n periudha e pushtimesh dhe t tallazeve t historis.

Masar Bushati, kujtim pr msuesin e madh n 100-vjetor

Masar Bushati, kujtim pr msuesin e madh n 100-vjetor
Un jam shum mirnjohs pr strehn vllaznore q m jepni n shtpit tuaja, pr bujarin dhe iltrsin tuaj, shprehej ish- msuesi i Puks, Masar Bushati. Puka m burrroi, m bri msues t vrtet dhe m dha jet.Masar Bushati njihet si nj personalitet i shquar i arsimit dhe shkolls shqipe, duke qen q n fillimet e para t jets s tij antar i grupit t msuesve, s bashku me Migjenin, Sknder Luarasin, Msuesin e Popullit Salo Halilin, Tefik Gjylin, Gani Dizdarin, Hami Gogajn, Ahmet akun, Malo Becin, etj., ku krijuan dhe organin e tyre Bota e Re, ku u zgjodh dhe sekretar.

Prendush Gega, Rapsod i mbiquajtur poet i Kabashit

Prendush Gega, Rapsod i mbiquajtur poet i Kabashit
Lindi n lagjen Buhot t Kabashit t Puks n vitin 1843 dhe vdiq n Kabash n 1938. Rrjedh nga nj familje e varfr fshatare, me ndjenja partiotike e atdhetare. Ishte gjithnj kundr sundimit Osman...

BOTE E ASHPER

BOTE E ASHPER
Nё mbremjen e shkuar,kish luftuar mes urisё dhe gjumit,mes asaj qё nuk kish dhe asaj qё nuk vinte.Ishte shtrirё I leckosur mbi shtrat,por stomaku ia tazonte qetёsinё e botёs sё tij tё mjerё.Lutej nёn ze dheshtrёngonte barkun me tё dyja Duarte tij tё vockla.

POETI Q BANON N GJUH

POETI Q BANON N GJUH
Poet i indit t trollit ku ka lindur, Prend Ukaj nuk e braktis kurr at, ashtu si ndodh me shum poet, t cilt , pr hir t globalizmit dhe t referencave t kuptueshme, rreken t dalin nga vetja, pr t kapur konturet e nj ekstravagance q gjasme i identifikon ata si modern

Dava Gjergji

Dava Gjergji
Nj form t veant dhe shum origjinale t kndimit epiko-heroik parqet edhe knga e kngtares s mirnjohur shqiptare, Dava Gjergji.

Shtjefen Gjeovi ( 1874-1929) Jeteshkrimi e veprimtaria

Shtjefen Gjeovi ( 1874-1929) Jeteshkrimi e veprimtaria
Ja dhe nji fytyre tjeter e ndritur atdhetari te flaket dhe shqiptari te paster, qi - si shoqi i tij i jugut Negovani ra deshmuer i ashtjes shqiptare nga dora e anmiqvet te Shqipnis.

KUR LETERSIA VJEN, KREJT NDRYSHE ?!...

KUR LETERSIA VJEN, KREJT NDRYSHE ?!...
Bisede me poetin dhe shkrimtarin Ton Zmali perqendruar ne kundraromanet ''Engjuj pa qiell'' dhe ''Jeta e vjellagjolasve''

Intervista/Prparim Lai tregon se si alpinizmi i dha mundsi t bhej biznesmen. Hani, turizmi i thjesht n veri t vendit.

Intervista/Prparim Lai tregon se si alpinizmi i dha mundsi t bhej biznesmen. Hani, turizmi i thjesht n veri t vendit.
N udhtimin e tij pr n malin m t lart n bot, n Everest, Prparim Lai, ve realizimit t dshirs t do alpinisti profesionist, do t gjente shkndijn q do t ndrthurte tek ai sportin me turizmin. N Himalaje ai pushoi n disa shtpi pritse ose bujtina.

Filip Ndocaj mbeti i lidhur me Pukn

Filip Ndocaj mbeti i lidhur me Pukn
I paralizuar prej gjasht vitesh, ai burr i dalluar pr energjin e tij, jetonte n krevat mes vuajtjeve fizike dhe dhembjeve shpirtrore. Vetm kur i vinte ndonj shok, i ndryshonte ehrja. Nj dit, nga fundi i shtatorit 1983, i tha mikut t tij t vjetr, shkrimtarit Agim Cerga: M vjen keq o Gim, si nuk u shrova, t paktn vetm pr ca dit, sa t shkoja edhe nj her n Puk t shihja at vend e ata njerz! M ka marr malli!

Cili ishte roli atdhetar i Rrust Kabashit n kryengritjen antiosmane.

Cili ishte roli atdhetar i Rrust Kabashit n kryengritjen antiosmane.
Burimi i R. Siliqit, n se mund t merret si i till q bn fjal pr 8000 lufttar lumjan, q qenkan kthyer n rrug prej H.Rr. Kabashit, prdoret edhe prej historianit Shukri Rahimi i cili e shpjegon n mnyrn e tij. H.Rr. Kabashi shrbej si vegl n duart e turqve.

HALIT SHEQER FURRIKU

HALIT SHEQER FURRIKU
U lind n fshatin Mee n vitin 1951, n familjen e njohur t Furrikve, patriot, fistar e bajraktar. Arsimin baz e mori n vendlindje, duke pasur msues t par axhn Rrust; 7-vjearen e kreu n qytetin e Puks. Arsimin e mesm dhe t lart i kreu prkatsisht n shkolln e mesme t Gjuhve t Huaja "Asim Vokshi" dhe n Fakultetinin e Historis dhe t Filologjis, dega gjuh ruse me rezultate shum t larta n vitin 1974.

Berisha e Puks, npr shekuj

Berisha e Puks, npr shekuj
Lashtsia: Berishasit jan ndr m t vjetrit banor n trojet etnike shqiptare, q ende ruajn n kujtes m t parin e tyre, q sht Murr Dedi (Deti) dhe Kojel Dedi (Deti). Sipas studiuesve shqiptar t etnografis, pema fisnore e hotasve dhe e berishasve arrin n 19 breza, faqe, kmb, e paraqitur m 1976 n Konferencn Kombtare Etnografike, Tiran (f. 170-180). Sot mund t llogariten edhe dy breza m shum, pra 21. M t sakt se kt studim gjer m sot nuk ka.

E ardhmja e veshjeve tradicionale

E ardhmja e veshjeve tradicionale
Eshte nje veriore e vertete traditash, gje te cilen e shfaq me veshjen e saj te perditshme. Gjithmone e kam mbajtur kete veshje. Sikurse nena ime edhe une e kam trasheguar, thote ajo. Eshte kujdesur qe ne garderoben e saj te kete disa pal petkash tradicionale.

Flija

Flija
Fli: N nj en hidhet miell, krip, uj i ftoht dhe przihen n nj brum t holl si pr petulla. N nj en tjetr shkrihet gjalp, ajk, vaj dhe qumsht, przihet masa e krijuar derisa t gjith prmbajtsit t jen skrir n nj mas t vetme, Lyhet tepsia me yndyr dhe me nj lug merret brumi i holl dhe hidhet nga cepi i tepsis deri afr mesit dhe krijohen rradh t cilat mbulojn gjith tepsin.

Puka ime, djepi i artit

Puka ime, djepi i artit
Ishte miku im i ngusht, Artisti i Popullit Reshat Arbana, i cili, duke vlersuar interpretimet e mia n sfidn TV Klan si dhe n koncertin Jehona Pukjane 2006, i propozon skenaristit dhe regjisorit t filmit Gjall t m marr n prov pr t interpretuar nj rol malsori. U paraqita te stafi i filmit, paksa i ndrojtur pr vet faktin se nuk njihja njeri aty. N takimin e par me regjisorin Minarolli sikur u lirova i tri.

Mbi Kanunin e Lek Dukagjinit t praktikuar n Puk

Mbi Kanunin e Lek Dukagjinit t praktikuar n Puk
Puka si krahin gjeoetnologjike shtrihet n pjesn qendrore t Shqipris Veriore: pr gjat krahut t majt t Drinit, q nga Ura e Vezirit e Fusha e Dukagjinit n lindje dhe deri n afrsi t grykderdhjes s Gomsiqes n perndim. Nga jugu e ndajn me Mirditn kreshtat malore: Maja e Runs, Thirra, Maja e Roshit, Bjeshkt e Trbunit etj.

Një udhë drejt banorëve të borës

Një udhë drejt banorëve të borës
Kanë një pozim të përbashkët, gratë e Veriut të thellë. Qëndrojnë si rastësisht diku në pritje, teksa shikojnë në pafundësi.... Gruaja, ndoshta 55 vjeçare, as denjon të na hedhë sytë, kur kalojmë atypari. Është e përqendruar e gjitha diku mbështetur në trungun e një peme. Dhe, pllaja e Qerretit, me shtrirjen e saj- ia jep këtë mundësi.

Intervist me juristen Aranita Brahaj.

Intervist me juristen Aranita Brahaj.
Pedofilia, nj problem sa pran aq edhe larg shoqris shqiptare. Larg, pr faktinse n vendin ton edhe pse shifrat tregojn se ka nj numr t madh autor krimesh seksuale, pr t mos llogaritur numrin e viktimave q sht tepr i lart, institucionet prgjegjse nuk ngren zrin.

Udhëtim për në Berishë

Udhëtim për në Berishë
Pak ditë në Shkodër më mjaftuan për të shkruar përgjigjet e vonuara të letrave që kisha marrë dhe për të krijuar një ide se çfarë kishte ndodhur në Evropë. Gjitha.shtu, kontrollova nënbarkëzat; bythicat dhe gjoksoren e shalës sime, sepse jeta e njQriut mund të varet nga qëndresa e një çifti tokzash, dhe isha gati të nisesha përsëri nëpër viset e egra.

Puka e panjohur, në një album fotografik

Puka e panjohur, në një album fotografik
Janë imazhe që sjellin në vëmendje personalitete të kohës, siç është fotografia ku shfaqet Ernest Koliqi gjatë kohës kur ishte kryeredaktor i revistës "Shkëndija". Nuk mungojnë edhe fotografi që përcjellin detaje etnografike, elemente të veshjes popullore, rite e zakone, si dhe fotografi që pasqyrojnë kulturën materiale të kësaj zone të thellë malore. Më e hershmja prej tyre daton në vitin 1878, për të vijuar më pas deri në fundin e viteve 1930.

Një roman pak i njohur i Gjeçov-Kryeziut

Një roman pak i njohur i Gjeçov-Kryeziut
Shpërblesi i botës ase Jeta e Jezu Krishtit, të cilën, si duket, Atë Shtjefën Gjeçovi e shkroi gjatë qëndrimit të tij si famullitar e mësues në Zym të Hasit (1928-1929), është vepër e pambaruar në dorëshkrim, mbase vepra e fundit e Atë Shtjefën Gjeçovit. Teksti është në dorëshkrim dhe i pambaruar dhe ka 93 faqe.

Batalioni Partizan i PUKES

Batalioni Partizan i PUKES
Në shesh kishte shumë njerëz, partizanë pukjanë dhe të Brigadës së 22-të sulmuese të cilët para tri ditësh kishin çliruar qytetin dhe gjithë nënprefekturën, të tjerë të ardhur nga fshatrat e afërt e të largët të Pukës. Aty mes tyre mësuam se do të organizohej batalioni me partizanë pukjanë.

Mendime e vlerësime për vlerat e muzikës popullore të trevës së Matit.

Mendime e vlerësime për vlerat e muzikës popullore të trevës së Matit.
Muzika popullore, duke qenë antologji e shpirtit artistik ka bërë që shumë treva të njihen nga artistët e vet, të cilët bëhen emblematikë të qytetit e rrethit. Këtë pasuri të dallueshme e ka edhe treva e Matit. Në qoftë se kërkon të trokasësh në portat e shpirtit të Matit, mjafton të dëgjosh mbretëreshën e këngës popullore, Feride Kurtin, fYelltarin virtuoz Ymer N elin, Orkestrinën popullore të rrethit etj.

Mendime rreth manualit: "Zhvillimi i arsimit parauniversitar e prognoza e tij..." të Dr. Pashk Lekaj.

Mendime rreth manualit: "Zhvillimi i arsimit parauniversitar e prognoza e tij..." të Dr. Pashk Lekaj.
Pashk Lekaj, sot pedagog në UBT, për 25 vjet me radhë, nga viti 1973 deri në vitin 1998, ka punuar në organet drejtuese të arsimit të rrethit të Pukës, në qytet e fshat. Z. Pashk Lekaj duke punuar në drejtimin e Qendrës Ekonomike të arsimit, Sektorin e Statistikës e Informacionit të Drejtorisë Arsimore, tregoi aftësi e zotësi drejtuese e profesionale.

Kur jetës i bie rruga nga ti

Kur jetës i bie rruga nga ti
Pas një takimi me intelektualë, dashamirës të librit dhe gazetarë, ajo ndalet në stendë të takojë lexuesit. Ul kokën, buzëqesh e firmos mbi fletët e librit të saj.

UDHËTIM NDER MALE (1911).

UDHËTIM NDER MALE (1911).
Banorët, muslimanët dhe katolikët të Iballes, janë njerëz të vlefshëm dhe guximtar, dashamirë të paqës, mirëkuptimit vëllazëror dhe arësimit.

Shqiponja me dy koka, simboli ynë, me i lashti i botës

Shqiponja me dy koka, simboli ynë, me i lashti i botës
Studimin më të plotë shkencor, më argumentues dhe më voluminoz e ka bërë studiuesi i heraldikave Jaho Brahaj, me botimin e librit të sapo promovuar, "Flamuri i kombit shqiptar", origjina, lashtësia.

Rruga Kukës-Qafë Mali-Tiranë, tashmë e braktisur në fatin e vet

Rruga Kukës-Qafë Mali-Tiranë, tashmë e braktisur në fatin e vet
"Duhet mbyllur tu-eli i Kalimashit që rrugës së vjetër ti rikthehet gjallëria. Ndryshe ajo është një rrugë e shkretë dhe e braktisur".

MONOGRAFIA FLAMURI I KOMBIT SHQIPTAR, VEPËR AKADEMIKE E HISTORIANIT JAHO BRAHAJ

MONOGRAFIA  FLAMURI I KOMBIT SHQIPTAR, VEPËR AKADEMIKE E HISTORIANIT JAHO BRAHAJ
Monografia "Flamuri i Kombit Shqiptar" e historianit të mirënjohur Jaho Brahaj u promovoa në Biblioteken Kombëtare Universitare të Prishtinës, më 13 nëntor 2007, në kujdesin e Ministrisë së Turizmit, Kulturës, Rinisë e Sporteve të Shqipërisë dhe Ministrisë së Kulturës, Rinisë, Sporteve dhe Çështjeve Jorezidente të Kosovës.

Historiku i një poezie të shkruar në Athinë para dhjetë vjetësh dhe mendime të tjera...

Historiku i një poezie të shkruar në Athinë para dhjetë vjetësh dhe mendime të tjera...
Në këtë mëngjes jam spërkatun në faqe e sy me ujë të bekuar. Mëngjes dimri 2008, në Fier kam rënë në meditime. Kam përpara një copë letër të zverdhun pak nga vitet, si lepushkat e panjës, me gishta të shpupurishur nga era në Koren e Mërturit, a malin e Qyqefit.

Ndue Shyti, Paganini i çiftelisë shqiptare

Ndue Shyti, Paganini i çiftelisë shqiptare
Sot është e vështirë të gjesh një mjeshtër të çiftelisë apo të fyellit. Dikur e kishim. E kemi fizikisht edhe sot Artistin e Madh. E kemi harruar 75-vjeçarin Ndue Shyti, i cili njihet ndryshe edhe si Paganini i çiftelisë shqiptare.

80 vjet nga vrasja e Gjeçov-Kryeziut

80 vjet nga vrasja e Gjeçov-Kryeziut
Trashëgimia që na la Shtjefën Gjegjovi - Kryeziu është e pasur dhe shumëplanëshe: studime shkencore e krijimtari letrare. Letërkëmbimi falë përkujdesjes së vetë Gjeçovit pjesërisht është ruajtur, një pjesë humbi e u seleksionua në kushtet që dihen e do ti analizojmë një herë tjetër.

Ke çtë thuash për mësues Rizanë

Ke çtë thuash për mësues Rizanë
Cilido që dëgjon emrin e mësuesit Riza Toska në rrethin e Pukës e më gjerë, zënë e flasin me respekt e konsideratë për të.

Një vështrim ekonomik i disa toponimeve të zonës Kabash-Puke.

Një vështrim ekonomik i disa toponimeve të zonës Kabash-Puke.
Ky punim ka për qëllim të trajtojë karakterin ekonomik të disa toponimeve të zonës së Kabashit, duke u mbështetur; kryesisht, në ato toponime, që kanë të bëjnë me zhvillimin e bujqësisë, përfshirë bimët e arave, frutikulturën dhe blegtorinë.

Kundraroman ne mekanizmin e legjendes.

"Jeta e vjellagjolasve" i autorit Ton Zmajli ështe nje kundraroman i buruar nga psikologjia popullore,pra ky liber ka qene dikur ne nje forme tjeter.

Petrit Nika, midis letërsisë dhe publicistikës

Këtë rrugëtim Nika e nisi çerek shekulli më parë, asokohe i pavetëdijshëm dhe i rrethuar nga pafajësia fëminore, atje në vendlindjen e tij të paharruar, buzë Drinit, pranë Alpeve shqiptare, në Dardhë të Pukës.

NJË DITË SHTATORI -1943

NJË DITË SHTATORI  -1943
Më 8 Shtator para dite një avion i forcave ushtarake italiane bëri dy-tri rrotullime mbi qytet, duke zbritur afër pesëdhjetë metra mbi çatitë e ndërtesave dhe kur ndodhej mbi zyrat e rekrutimit ushtarak hedh një pako të mbështjellë me një copë të kuqe dhe, me lëvizje përsëritëse rrotullues e ngrihet duke marrë drejtimin jug-perëndim të qytetit Pukë.

NË PRAG TË VERËS

Vite më parë qenë bërë përpjekjet për të ngritur dhe publikuar shoqërinë "Tërbuni" e cila do të organizonte e drejtonte veprimtaritë sportive të qytetit dhe të. nënprefekturës Pukë, por me pushtimin e Shqipërisë nga fashizmi italian përpjekjet u pakësuan ose heshtën.

Pjesë nga Libri: Biri i Kryeziut Allaman Dervishi, të autorit Sefer PASHA.

Pjesë nga Libri: Biri i Kryeziut Allaman Dervishi, të autorit Sefer PASHA.
Allaman Dervishi ka lindur në 20 shtator të vitit 1969 në fshatin Kryezi të rrethit të Pukës. Babai i tij quhej Nuh, kurse nëna Gjyle. Siç e shpjegon nëna Gjyla, Allamani ka lindur një ditë vjeshte në stan tek Ara e Epërme.

Veriu i Shqipërisë, nje album veshjesh popullore

Pas përfundimit të tre albumeve të para të veshjeve popullore, tashmë edhe vëllimi i katërt është në prag të përgatitjes së tij. Në kuadër të përgatitjeve të një korpusi të titulluar "Trashëgimi kulturore të artit shqiptar", është parë e nevojshme përfundimi i albumit të radhës i cili përfshin veshjet popullore të Shqipërisë së Veriut.

Biri i Kryeziut ALLAMAN DERVISHI

Biri i Kryeziut ALLAMAN DERVISHI
A nipse nuk kisha dëgjuar atypari për heroin e këtij libri Allaman Dervishi, i vënë në rend të parë në librin e autorit Sefer Pasha, rasti që është mbret siç thotë latini, ma bëri të mundur ta lexoj pa Hlastër (fre).

Si e kam njohur Lulin e Vocerr

Kam qenë në moshën e voglis 11 vjeç, kur po mbaroja shkollen fillore. Ishte viti 1953. Dëshira ime ishte të vazhdoja shkollen e mesme meqë shkolla 7-vjeçare kishte shum pak në Pukë.

Jo dhunës fizike

Asnjëherë nuk do dal në mbrojtje të dhunës, sado e justifikuar qoftë ajo ndonëse në të vërtetë, termi është i gabuar, se nuk ka dhunë të justifikuar.

UNIVERSI I MIGJENIT, ZBULIME TE REJA

UNIVERSI I MIGJENIT, ZBULIME TE REJA
Ne 15 vjetorin e daljes se numrit te pare te gazetes "Koha Jone", mendoj se eshte nje nderim i vecante te perkujtojme me qytetari te larte dhe vleresim shkencor te vertete, nje nga pionieret me te plotfuqishem te publicistikes se shkelqyer te viteve '30 te shekullit te kaluar, Migjenin.

Migjeni, ai që na mungon tash 70 vjet

Migjeni pat kuptue nevojën e urgjencës së ndryshimeve rranjësore në shoqninë shqiptare, dhe me forcën e artit të tij mbërrijti me i ba nji diagnozë të saktë gjendjes sonë, edhe pse zgjidhja e tij terapeutike parashikonte vdekjen e të sëmurit dhe lindjen e nji njeriu të ri.

MIGJENI NE PUKE

MIGJENI NE PUKE

Maks Lamberc

Maks Lamberc
Filologu austriak Maks Lamberc (Maximilian Lambertz) u lind më 27 korrik 1882 në Vjenë, ku dhe u rrit. Ai studioi gjuhësinë krahasimtare dhe jilologjinë latine dhe greke në Universitetin e Vjenës nga 1900-1905 dhe kreu doktoraturën mbi "Die griechischen Sklavennamen" (Emrat greke të skllevërve), Vjenë 1907.

Kultura e Komanit në Delmace

Për më se një shekull, varrezat e Delmaces kanë tërhequr vëmendjen e studiuesve vendas e të huaj. Gjetjet në këtë varrezë u bënë të njohura në kryeqytetet e Europës Perëndimore me emrin "Kultura e Komanit". Meqë Delmace i përket fshatit Koman, 4 km në lindje mbi një lartësi prej 568 dhe me një diametër afro 500 x 500 m.

Shënime për lavdinë e Gjegjanit dhe të Fushë-Arrëzit

Ashtu si në të gjithë Shqipërinë e në mbarë Mirditën, edhe populli i zonës së Gjegjanit dhe të Fushë Arrëzit i ka kontribuar drejtpërdrejt luftës për çlirim.

Koca i Kabashit

Ky shkrim monografik për fisin e Kocës së Kabashit ka për qëllim me paraqit shkencërisht me fakte dhe referenca prejardhjen e fisit Koca i Kabashit.

Ardhja e Migjenit në letërsinë shqipe

Kur Millosh Gjergj Nikolla, me pseudonimin Migjeni, djali i ri nga Shkodra, i brishtë, elegant dhe serioz...

NË IBALLË TË PUKËS

Në vijim të veprimtarive që po zhvillojnë për 100 -vjetorin e Kongresit të Manastirit, të premten e kaluar një grup nxënësish e mësuesish të shkollës 9-vjeçare "Pjetër Arbënori" Fushë Arrëz bën një vizitë në shkollën Iballë me dëshirën e ndërsjellë. Rruga qe e gjatë, e mundimshme, por që gjarpëronte në mjedisin e bukur gjeografik me pyje dhe pisha, me freskinë e bjeshkëve, me ujin kristal dhe mjedisin kreativ. Pse shkuan pikërisht në shkollën Iballë?

Bisedë me Artistin e Popullit Ndue Shyti

Bisedë me Artistin e Popullit Ndue Shyti
Në praktikën e punës dyvjeçare të saj, QKVF povazhdon të risjellë në kujtesë dhe të promovojë emra, grupe dhe formacione të spikatura të trashëgimisë kulturore shpirtërore, që kanë lënë gjurmë në pasurimin e kësaj trashëgimie.

DRITA GJYLBEGU-ISLAMI: JU RRËFEJ MISTERIN E VRASJES SË ZENEL ISLAMIT - LULI I VOCËRR NGA TREGIMI I MIGJENIT - Intervistoi: DASHNOR KALOÇI Gazeta SHQIP

DRITA GJYLBEGU-ISLAMI: JU RRËFEJ MISTERIN E VRASJES SË ZENEL ISLAMIT - LULI I VOCËRR NGA TREGIMI I MIGJENIT - Intervistoi: DASHNOR KALOÇI Gazeta SHQIP
Për herë të parë, pas 45 vjetësh nga vdekja e bashkëshortit të saj, Zenel Islamit, apo sic është njohur ndryshe si "Luli i vocërr i Migjenit", 78-vjecarja Drita Gjylbegu rrëfen ekskluzivisht për gazetën "Shqip" në Tiranë të gjithë misterin e vrasjes.

Të fshehtat e Migjenit rrëfehen në një libër të ri Migjeni (1911-1938)

Të fshehtat e Migjenit rrëfehen në një libër të ri  Migjeni (1911-1938)
Letrat e dashurisë së Bojkës, fotografi, shënime, e një poezi e pabotuar më parë, janë mbledhur nga e mbesa e poetit, Angjelina. "Migjeni-Vepra" ka dalë këto ditë në qarkullim

Një veprimtari e veçantë e shkollës "Pjetër Arbërori" të Fushë-Arrësit

Një veprimtari e veçantë e shkollës "Pjetër Arbërori" të Fushë-Arrësit
Një ditë pasi Shqipëria në samitin e Bukureshtit më 03. 04. 2008 mori ftesën për anëtarësim në NATO, departamenti i lëndëve shoqërore në shkollën tonë, në kuadrin e orëve të lira zhvilloi një veprimtari historiko-kulturore me temë: "Shqipëria në NATO". Në këtë veprimtari morën pjesë nxënësit e klasave të shtata e të teta, prindër, mësues, të ftuar nga pushteti vendor, OJQ etj. Veprimtaria ishte ideuar në formën e një spektakli, ku pjesën kryesore e përbënte informacioni historiko - gjeografik që sollën nxënësit nëpërmjet ligjëratave të tyre për formimin, funksionimin dhe veprimtarinë e Aleancës së Atlantikut të Veriut në 59 vite të ekzistencës së saj, të pasuara me vjersha e recitime, me vizatime tematike, ekspozita fotografike, të shoqëruara me këngë e valle e melodi orkestrale, aerobi etj.

Në Koman, te të parët tanë prej guri

Pas thuajse një shekull gjurmimesh arkeologjike nga ekspedita të huaja dhe vendase, është arritur të zbulohet para pak ditësh nga arkeologët shqiptarë në kalanë e Dalmacës në Koman, një vendbanim prej guri i Mesjetës së hershme, fakt ky që flet se kemi të bëjmë me një qytetërim tepër të zhvilluar për kohën dhe të panjohur deri më sot. Gërmimet arkeologjike në Koman vite më parë sollën zbulimin e varrezave dhe nëpërmjet studimit të tyre veshjeve dhe stolive që mbanin të vdekurit.

Ndoc Kolë Mirakaj

Ndoc Kolë Mirakaj lindi në vitin 1919, në vendlindjen e tij Iballë të Pukës, ku dhe kaloi fëmijërinë e vet. Në familje mori një edukatë të shëndoshë atdhetare dhe kulturdashëse. Familja duke parë talentin dhe prirjet e djalit të vogël Ndoc, e dërgojnë në qytetin e kulturës së lashtë e bashkohore asokohe në Shkodër, për të vijuar shkollën fillore dhe më pas ato të mesmet në të njëjtin qytet. Në gjimazin e famshëm të qytetit veriperendimor përfundon studimet e shkollës së mesme, duke spikat me rezultatet të larta në mësime.

Frrok Haxhia (Artist i Merituar),Qytetar Nderi (Fushe-Arrez), Krenaria Komunes(Gjegjan)

Frrok Haxhia (Artist i Merituar),Qytetar Nderi (Fushe-Arrez), Krenaria Komunes(Gjegjan)
Që në moshë të vogël, Frrok Haxhia u rrit mes bejtarëve dhe rapsodëvë të krahinës dhe mrekullohej prej tyre. Filloi ti binte me mjeshtëri çiftelisë dhe sharkisë. Shumë shpejt, duke kënduar këngët për kreshnikët e luftrat dhe trimëritë shqiptarë në vitin 1950 filloi të shkruante dhe të këndontë vargjet e tija. Ishin rapsodet e vjetër të krahinës që mësuan dhe e edukuan me këngët dhe interpretimin e tyre që i shërbyen Frrokut të fitonte dhe trashëgonte mënyrën e interpretimit të rapsodive e këngëve, vajeve burimore shqiptare të trevës veriore e më gjërë.

Shqipëria e Veriut, me sytë e një bamirëseje austriake- Marianne Graff

Janë të shumtë ata që vizitojnë në këto vite të pasdiktaturës Shqipërinë dhe jo pak prej tyre dashurohen me vendin tonë, duke e bërë gati atdheun e dytë, duke ndihmuar me gjithçka munden, ata që ndodhen në nevojë.

Puka, atje ku dimri vjen shpejt

Nga Fatos Baxhaku Kush mendon se Puka ështëshumë larg e ka fort gabim. Eshtë vetëm 48 kilometra nga Bushati, atje ku rruga merr kthesën për nëVaun e Dejës dhe më tej për në Koman. Për pak kohë jemi në mes të një lëvizjejetë dendur. Nga Mjeda dhe Vau i Dejës fshatarët shpejtojnë për në Shkodërdhe rrethina ku i presin punët e përditshme.

Udhërrëfyes i dijes dhe i kulturës - Xhemal Meci

Kushtuar mësuesit dhe studiuesit të palodhur pukjan, Xhemal Meçi Xhemal Meçin në Pukë e njohin si mësues të pasionuar, si studiues të palodhur, por dhe si autor librash. Jeta e tij i është kushtuar mësuesisë dhe punës së palodhur për të për të edukuar brezat e rinj me dashurinë për dijen dhe kulturën. Emri i ti përmendet shpesh edhe tani që është në pension, kur me ndjenjën e seriozitetit dhe të përgjegjësisë të tërheq në bisedë për historikun e rrethit të Pukës, të fton në muzeun e Migjenit dhe nis e të flet me pasion e dashuri për poetin e madh të Shqipërisë, që u shua në moshë fare të re, por që la pas një vepër të paharruar për vlerat e saj letrare, artistike dhe ideore. Xhemali është i kudondodhur, në veprimtaritë e shumta të qytetit të Pukës, ku është shpesh i ftuar në vendin e nderit, por veçanërisht në shkollat ku fëmijët dhe mësuesit ndjejnë nevojën fjalës së tij të ngrohtë dhe të mençur.

Zbulohet kartela mjekësore e Migjenit

Zbulohet kartela mjekësore e Migjenit
Ka një mori njerëzish që, me të mësuar se i ka kapur një sëmundje e rëndë që konsi derohet e pashërueshme për kohën, bien dita-ditës shpirtërisht, gdhihen të ngrysur të sulmuar nga psikoza e saj dhe i dorëzohen pesimizmit e fatalitetit. Ka të tjerë që e përballojnë atë me kurajë të vërtetë, duke jetuar e punuar sikur të mos u ketë ndodhur asgjë, të merakosur vetëm për faktin nëse do të jenë në gjendje ta kryejnë misionin që i kanë vënë vetes apo kosa e rreptë e vdekjes do ti rrëmbejë sakaq.

Ai më quajti Gjergj

Migjeni nderohet me "Nder i Kombit". Nipi i tij, Gjergj Pero, rrëfen jetën e poetit nën kujtimet e së ëmës. Një pjesë e relikeve të Migjenit, që familja ia dorëzoi shtetit më 1961, ka humbur

Gjurme te shpellave asketike bizantine mbi liqenin e Komanit

Në këtë material do të japim disa të dhëna nga hulumtimet fizike dhe historike për shpellën, të cilën populli vendës e quan "shpella e kaurrit", që ndodhet pranë fshatit Levrushkë, në zonën e liqenit të Komanit.

Avni Rustemi ne Kryezi

Avniu, për çudinë tonë, as burrë i pashëm, as burrë asgan nuk qe! Ishte i shkurtër, po punën e kish bërë aq të madhe! S'na rrihej pa e parë në krye 3-4 ditësh. Ai kish vrarë Esat Pashën që i shiti Shkodrën Malit të Zi. Mjerim pau Shqipëria prej Esat Toptanit.

Kumtesë që i shtohet librit të vlefshëm Migjeni në Pukë

Migjeni e ka ngarkue Pukën në kurriz e udhëton me të në përjetësi, po e njajta gja ndodh edhe me Pukën që e mban poetin në gjithësi të historisë së vet si një pjesë të qënies eprore, ndaj dhe epiteti krahasues se "Puka dhe Migjeni janë dy vllazën siamez" më duket se i qëndron në sy realitetit, të vërtetës së pamohueshme që i lidhi përjetësisht.

Kulla me karakoll, na ishte njëherë

Kur Edit Durham kaloi më 1908-n në një fshat të Pukës do ti bënte përshtypje një banesë tepër e veçantë. "Është banesa më interesante që pashë në Shqipërinë e Veriut",- do të shprehej studiuesja angleze për banesën-kullë në fshatin Kokodë të Pukës që fatkeqësisht sot përbën ekzemplarin e vetëm të këtij tipi banese në Shqipëri.