Puka Turizmi

Turizmi malor shpresa e vetme per nje te ardhme me te mire ne rrethin e Pukes

Turizmi malor shpresa e vetme per nje te ardhme me te mire ne rrethin e Pukes
Po ja vlen dhe eshte nje biznes fitimprures. Une fillimisht u nisa pasi nuk kisha te ardhura te tjera, por tani me ka rezultuar e sukseshme. Gradualisht prane Hanit kame krijuar nje mini-ferme, ku ofrohen te gjithe ushqimet dhe pijet origjinale te Pukes.

Puka, në një zbulesë turistike

Puka, në një zbulesë turistike
Tani që vapa ka shtrënguar dhe tema kryesore rreth së cilës sillet biseda e të gjithëve janë pushimet në bregdet, të përzgjedhësh një opsion të ndryshëm për të pushuar, si pushimet malore, tingëllon më shumë se e çuditshme, një çmenduri e vërtetë. Prej muajsh kisha dëgjuar për 40 hanet.

Traditë e Turizmit ne rrethet fqinjë

Traditë e Turizmit ne rrethet fqinjë
Nën kujdesin e Institutit Italian të Cilësisë, në mjediset e Muze-Restorant "Tradita" në qytetin e Shkodrës, është organizuar aktiviteti i promovimit të vlerave kombëtare të kësaj zone.

HOTEL TURIZMI PUKE

HOTEL TURIZMI PUKE
I vendosur shume prane liqenit dhe pistes se skive i rrethuar nga gjelberimi, HTP Begeja 1900, eshte resorti ideal per te kaluar ne nje ambjent te paster dhe te qete pushimet dimerore dhe ato verore. Gjate qendrimit ne hotel mund te shijoni ne ambjentet e restorantit gatimet e fresketa te pergatitur posacerisht per ju.

Hani i Zek Curri

Si shetitje ne vendet malore,shetitje me kuaj etj.Perdoren gatime tradicionale dhe biologjike te fresketa dhe te prodhuara nga vete ne si: pite, fli, prodhime te ndryshme bulmeti, raki dhe vere prodhime te zones, lloje te ndryshme frutash, etj.

Hani i Zef Ndoci

I gjendur ne mes gjelberimit, ajrit te fresket te maleve,fushat e bukura me lule Hani yne ofron per pushuesit dhe aktivitete te ndryshme si: shetitje ne male et. pervec ketyre kenaqesine pushimeve tuaja ua shton dhe gatimi tradicional i zones si; pite, fli, lloje te ndryshme frutash te fresketa.

Hani I Perparim Laci

Fale natyres dhe relievit qe ka Hani yne ju ofron gatime tradicionale te zones si: fli dhe tave dheu, mish ne gaca, qumesht, bulmet, mjalte, veze fshati, kerpurdha, recel nga me te ndryshmet si; recel kumbulle, fiku, molle etj.

Hani i Hamit Mustafes

Ne ambjentet e Hanit tone do keni mundesi te argetoheni e te kaloni pushime te paharruara duke shtuar; shetitjet ne vende malore,gjithashtu kemi kafshe shtepiake si lope, vica, pula.

Shkodranet, verimi ne fillim te viteve ‘30-te nga Kolldashi i Malit te Zi, deri ne Puke

Pushimet verore aq te deshirueshme per njerezit dhe sidomos per shkodranet, duket se jane nje tradite e hershme per Shkodren. Kjo, vertetohet jo vetem nga pohimet e te moshuarve, por edhe nga kujtimet e shkruara te studiuesit Ahmet Bushati, ne te cilat sqarohet se ku veronte Shkodra, gjate viteve _30-te.