Puka Bashkia Fush Arres

Reportazh nė FOTO.

Reportazh nė FOTO.
Festivali i 7 mabarėkombėtar i Instrumentistėve tė Vegjėl Popullor. Fushė Arrės 2010. Fotografitė: Tonin Haxhia.

Fush Arres, Lokal Turistik ne Natyre

 Fush Arres, Lokal Turistik ne Natyre
Foto - Fush Arres, Lokal Turistik ne Natyre

ARSTI (Fushė Arresi)

ARSTI (Fushė Arresi)
Katundi Fusha e Arsit shtrihet nė dy anėt e lumit Fan i Madh me toke sheshore e gjyse sheshore dhe nen vadė, me frutikulturt; si mana, qershija, arra, kumbulla, rrush, molla e dardha. Shtėpijat jane tė vendosun mbi kodrina larga njena-tjetres nji pjese, kurse pjesa tjeter jane ne atėrsi me njena-tjetrėn. Kodrat dhe malet pėr¬reth jane tė mvesh una pjesėrisht me shkurre, lisn.aje dhe pisha.

Shenime historike per Fusharrësin

Shenime historike per Fusharrësin
Fusharrës. Areste në nahijen e Pukës më 1529-36 me 16 zjarre dhe 655. Më 1571 dhe 1591 numëron 14 dhe 18 zjarre përkatësisht me 655 akçe tatim.

Ndue Prengë Çuni (1924-1977).

Ndue Prengë Çuni (1924-1977).
Ndue Prengë Çuni lindi më 1924 në fshatin Fushë-Arrëz në një familje të varfër. Para çlirimit mori vetëm katër klasë fillore dhe nuk mundi të siguronte asgjë per vete as për familjen, por dashurinë për atdheun, për ditët më të mira i kishte të mëdha. Më 1948 emërohet mësues. Kudo që punoi, në shkollat Mëzi, Tuç, Arst-Miliska, Qafë Mali, Kryezi, Flet, Xath, Lumbardh, Dardhë, Micoj etj., për disa vite me radhë u dallua si mësues i palodhur me nxënësit dhe sidomos ndihmesë të vlef-shme dhe në luftën kundër analfabetizmit, duke dhënë mësim e drejtuar punën në disa kurse.

Bashkia Fush Arrës

Bashkia Fush Arrës
Bashkia Fush-Arrës permbledh një qytet dhe tre fshatra: Qytetin F-Arrës dhe fshatrat Fushë-Arrës, Micoj, Lumbardhë. Numri I popullsisë...