Puka Gjegjan

Kalivarja

Kalivarja
Kalivarja asht nji katund i hapet i vendosun ne mes do grykave e maleve, buzė, prrojeve tė Kalivarės dhe tė Kimztls, ne juge tė majės Munellės, tue xanė fill prej katundit Mesul e poshtė deri nė bregun e lumit Fan i Madh e mandej tue u kthye pėrpjėte bregut prronit Kimzės deri sa kufizohet me kėtė katund. Dhe kufizohet kėshtu: nė verilindje Kimza, nė lindje Mesuli, nė juge Domi dhe nė perėndini Gojani. Nė mes te Gojanin e Kalivares kalon lumi Fan. Shtėpijat janė larg njena¬tjetrės e tė veēueme nėper gryka malesh e brigjeve tė prrojeve.

Ngritja e Flamurit Kombëtar në Kimez.

Ngritja e Flamurit Kombëtar në Kimez.
Me 25 Prill 1911, diten e Zojës Nuncjatë, bahet nji mble¬dhje në shej tu Kisha e Fandit. Marrin pjesë 27 perfaqsuesa të ndryshem, nder të cillët edhe bajraktarët e Mirditës e të Thkellës, ai i Shalës, i Toplanës, i Berishës e i Iballes.

Prifti që Trupi ju hodh në një kanal

Prifti që Trupi ju hodh në një kanal
Mark Gjani lindi në Shejt Gjergj (Pulaj), më 10korrik 1909. Shkollën e mesme e kreu në Seminarin Papnuer të Shkodrës, kurse teologjinë në Bobio (Itali), ku edhe u shugurue meshtar më 21 Mars 1942.

Nikoll Cara Foto nga arkivi Familjar

Foto te Realizuara nga NIkoll ÇUPI

Komuna Gjegjan

Emblema e Komunƫs Gjegjan

Emblema e Komunƫs Gjegjan

Ai në vitin 2002 i drejtohet Komunës Gjegjan me një kërkesë për të miratuar Emblemën e saj, të cilën ai e kishte skicuar dhe argumentuar, e cila më vonë do të gjente miratimin e duhur në këshillin e komunës.