Puka Blerim

Dardha

Dardha
Dardha shtrihet nė verilindje tė Pukės, nė tė majtė tė Drinit, pėrballė Berishės sė Radogoshit e Bytyēit (Tropojė), Lugut tė Bytyēit. Nė lartėsinė e udhės automobilistike, nga Qafa e Shkambit vizitorit i shfaqet pėrpara sysh njė fushėpamje madhėshtore.

DARDHA VAUT I SHĖRBEN ME REND, FITIMET SIMBAS RENDIT

DARDHA VAUT I SHĖRBEN ME REND, FITIMET SIMBAS RENDIT
Katundi i Dardhės, Puke Vaun e Drinit e kishte bashkari. Kuvendi i Dardhės prej shumė kohėsh (qė s'mbahej mend) kishte vėnė kėtė sull pėr vaun e vet:

Mësues dhe mjeshter i punimeve në dru e gur

Mësues dhe mjeshter i punimeve në dru e gur
Xhemal Çaushi është i datëlindjes 15.04 1949, i lindur në fshatin Truen. Rrugën e dijes e fillon në vitin 1957, në bankat e shkollës së vendlindjes, me mësuesin e parë Hamit Ismail Ahmetaj, për të mos ju ndarë studimeve në auditorët e shkollave deri me mbarimin e shkollës së lartë.

Sadik Rama (1911-1945)

Sadik Rama (1911-1945)
Sadik Rama lindi në vitin 1911 në fshatin Arst, në një familje të varfër patriote. l ati i Ramë Selmani, urrente regjimin e Zo¬gut. Disa herë ka luftuar kundër xhandarëve dhe mercenarëve, që do¬nin të grabitnin popullin. Traditat e mira të familjes i çoi më tej Sadi¬ku, i cili në rini u muar me bujqësi dhe me blegtori.

Kujtime për Ram Halilin e Sakatit

Kujtime për Ram Halilin e Sakatit
14 prill 1952. Në burgun e Tiranës, në orën 4 të mëngjesit, policia na zgjoi nga gjumi dhe na urdhëroi që për gjysmë ore të ishim gati për nisje. Oficerët kanë lexuar emrat e grupit prej 40 vetësh që do të niseshin për në Korçë. Të lidhur me duar mbrapa, na kanë hipur në një kamion.

Komuna Blerim