Puka Iballe

Katundit Berishe (Pukė) kurre nuk i munguan kengetaret dhe valltaret

Katundit Berishe (Pukė) kurre nuk i munguan kengetaret dhe valltaret
Berisha ėshtė njė fshat malor. banorėt janė tė varfėr. por bujarė. tė edukuar. me kulturė. humanė. tė dashur e mjaft punėtorė. Krahas kėtyre. janė tė dhėnė pas kėngės e valles. me tė cilat shprehin optimizmin pėr jetėn. pėr natyrėn madhėshtore tė maleve. pėr tė arshmen e bukur tė brezave tė rinj.

Shenime për MERTURIN e GURIT

Shenime për MERTURIN e GURIT
Apripa e Gurit bahet kund dy orë lerg prej Merturit per nji rrugë të ngushtë e krejt bri. Kur ka borë shifen kryq e terthuer gjurmë gjithfarë bishësh s'egra. Per nan rrugë asht Thepi i Pirrës (Pyrrhus? Burri ?). Per¬mbi rrugë nji mal i naltë, shkamb i gjallë.

Një foto e rrallë nga Iballja.

Një foto e rrallë nga Iballja.
Shpesh herë ajo që mund të tregohet dhe shpaloset me dhjetra faqe shkrim, shikohet dhe të ngjall emocione vetëm njjë fotografi e fetme.

Fran Mirakaj (laik)

Fran Mirakaj (laik)
Leu në Iballë të Pukës, më 13 Gusht 1916. Qe blegtor dhe shitës. Kishte të afërm e kushërinj jashtë shteti, për këtë arsye u ndoq prej Sigurimit.

Portret ne Foto, Tom Nikolla

Portret ne Foto, Tom Nikolla

Bjeshka e STRAMES

Bjeshka e STRAMES

APRRIPA E GURIT –Veshtrim Historik

Më 1529-36 Asaga Riba me 14 zjarre dhe 533 akçe tatim. Më 1571 Asaga Riba me 15 zjarre dhe 1455 akçe. Më 1591 Asaga Riba me 19 zjarre dhe 1425 akçe tatim.

Merturi-Foto nga koleksioni i Gjergj Koles dhe Ndue Ndoci rrethi komuna iballe e pa shtuar

Komuna Iballe