Puka Rrape

JA, ĒFARĖ MĖ TREGOI DJE, MIKU IM HALIL KOPANI…

JA, ĒFARĖ MĖ TREGOI DJE, MIKU IM HALIL KOPANI…
Gjatė kėsaj kohe, ne tė dy kemi qenė larg, por dhe afėr. Larg se nuk jemi takuar e tė rrimė bashkė as sa pėr njė kafe, por dhe afėr se kemi ruajtur dashurinė e respektin e ndėrsjelltė ndaj njėri-tjetrit. Nuk po e them pėr hėrė tė parė se, kur njeriu shkon nė njė farė moshe, pushtohet nga nostalgjitė e sė shkuarės, dėshiron tė shohė e takojė sa mė shumė kolegė, miq e tė njohur tė viteve tė fėmijėrisė dhe tė rinisė sė tij. Sigurisht, nė kėtė “listė” pėrfshihem tani dhe unė.

Rrustem Nimani

Rrustem Nimani
Është lindur më 1935 në fshatin Meçe, në një familje me tradita patriotike. Që në shkollën e Mardhnaqit (Qelëz) me sistem pesë klasësh, me mësuesin shkodran, Zef Përjaku, do të dallohej për talentin e tij në përvetësimin e lëndëve mësimore, që jepeshin ato vite. Pas çlirimit të vendit me kërkesën që bën ai, kryen kursin pedagogjik në Shkodër për mësues. Në vitin 1952 emrohet mësues, po në atë shkollë, ku kishte mbaruar filloren, në Mardhnaq.

Tradita të kulturës popullore në Kabash

Tradita të kulturës popullore në Kabash
Për të forcuar ndjenjën kombëtare, dashurinë për kulturën dhe artin kombëtar, duhet brumosja e brezit të ri me pi¬këpamje botëkuptimore për tu mbrojtur kultura si dhe të gjitha traditat e mira të popullit tonë duke asimiluar në mënyrë kritike dhe nga pozita klasore gjithë përvojën e kulturës sonë, traditën e vjetër, duke u mbështetur fort në krijimtarinë e popuJIit.

Poeti i Kabashit

Poeti i Kabashit
Emni i tij si rapsod e bejta¬xhi asht i njohtun jo vetëm në "Shtatë Bajrakët e Pukës", por edhe në Dukagjin e Mirditë. Ka le rreth vite ve 1850 - 1855 në Bicaj të Kabashit, rreth një orë larg prej qytetit të Pukës. Leu në një familje të vorfën e në vorfni e shkoi jeten.

Rrapja

Rrapja
Katundi Rrapë i Pukës shtrihet në të dy anët e rrugës automobilistike Shkodër-Kukës në mes të Pukës dhe Fushë-Arrëzit, në një reliev si të rrafshtë i rrethuar me kodrina të mveshura me dushkaja dhe gështenja. Këtu edhe në kohë të lasht ka kaluar rruga e vjetër antike.

Komuna Rrape