Puka ANSAMBLI

Vallja epike e Kabashit

Vallja epike e Kabashit
Vallja pukjane, Si gjini e veēantė e folklorit, ka qenė shok i pandarė, qė i ka sjellė popullit optimizmin, gėzimin dhe kėnaqėsinė e fitores, nė punė, nė luftė dhe nė jetėn shoqėrore dhe familjare. Te vallja e tij malėsori pukjan ka gjetur frymėzim e besim per tė ardhmen, ka gjetur gjallėri dhe ka ushqyer ndjenjėn e sė bukurės, dashurinė e krenarisė pėr trojet e tė parėve dhe urrejtjen kundėr armiqve tė Atdheut e tė po-pullit tonė.

Intervistė me Gjin Shkozen.

Intervistė me Gjin Shkozen.
Kam qenė 13 vjeē, kur ma ka sjell nė Laē ēiftelinė njė i brutianė (fshat i Kukėsit), i kemi paguar njė dele me njė qinqė. Unė kisha fillu me i ra qiftelisė me nji ēifteli tė keqe qė e kishim nė shtėpi, qė nuk e mbaj mend se nga na kishte ardhur. Qiftelija e atij brutjanit ishte e mirė. Perdet i kishte tė lidhura me dredhė (lekurė lopesh), 11 perde.

Orkestra e Ndue Shytit

Orkestra e Ndue Shytit
Jo gjithmonë veglat tradicionale bashko¬hen me njëra-tjetrën në mënyrë organike për vazhdimësinë e mendimit muzikor, në zhvillimin e tyre të shumanshëm.

FRROK HAXHIA PORTRET NE FOTO

FRROK HAXHIA PORTRET NE FOTO

Zhvillim i Muzikës Orkestrale në Rrethin e Pukës

Zhvillim i Muzikës Orkestrale në Rrethin e Pukës
Orkestra popullore e Shtëpisë së kulturës dhe e Krijimtarisë popullore –"J. Misja" të qytetit të Pukës është bërë shumë e njohur për meloditë e bukura, për interpretim të lartë ideo¬artistik, për pasurimin dhe zgjerimin e formacionit orkestral.

ANSAMBLI PUKA

ANSAMBLI PUKA