Puka BANESA

Pukė, drejt shkatėrrimit kullat shekullore

Pukė, drejt shkatėrrimit kullat shekullore
Ndėrtesat e fortifikuara, apo tė njohura ndryshe si kulla po shkojnė drejt shkatėrrimit, e bashkė me to edhe njė pjesė e trashėgimisė sė kombit. Kullat kryesisht gjenden nė veri tė Shqipėrisė. Njė pjesė e kėtyre ndėrtesave, qė pėr studiuesit pėrbėjnė interes tė veēantė tė arkitekturės tradicionale shqiptare, po shkojnė drejt shkatėrrimit.

Shtėpia turistike e Pal Papushit KRYEZI

Shtėpia turistike e Pal Papushit KRYEZI
Fshati Kryezi afron mundėsi zhvillimi. Nė vazhdimėsi tė traditės, Pal Papushi ėshtė vizionarė. Alternativėn e zhvillimit e shikon edhe tek eko-turizmini. Ėshtė puna e tij, qė Komuna nė bashkpunim me Shoqaten Eko-Turistike Pukė, kanė hedhur idenė e njė projekti, qė fshati Kryezi tė transformohet nė fshat turistik, pasi i ka resurset naturore e humane. Njė inisiativė dhe punė reale dhe konkrete ėshtė “Shtėpia Turistike” e Pal Papushit Kryezi.

Banesat