Puka ENE DHE ORENDI

Objekt i trashėgimisė tonė

Objekt i trashėgimisė tonė
Vazhdimishte populli ynė ka ditur t’i pershtatet kushteve nė tė cilat jetonte, pėr tė permirsuar jetesėn. Nė traditėn e malėsive tė krahinės sė Pukės janė pėrdorur shumė enėt e pėrdorimit tė ndertuara prej druri.

Mjeshtri I Restaurimit te mobiljeve te vjetra

Mjeshtri I Restaurimit te mobiljeve te vjetra
Dollapė qė koha i ka dėnuar me harresė, karrige gjithfarė modeli ku ka vite qė askush nuk ulet, pasqyra sqimatare po aq sa edhe zonjat qė dikur zbukuroheshin nė to. Duket sikur jemi pėr vizitė nė njė shtėpi pėrrallash, por nė tė vėrtetė nuk ėshtė kėshtu.

Objekt i rrallė tradicional.

Objekt i rrallė tradicional.
Veshjet tradicionale popullore tė trevės sė Pukės janė tė shumllojshme dhe me zbukurime e qėndisma dhe me stoli me vlera artistike. Kur nuk visheshin rrobat ceremoniale ruheshin nė arkat e punuara me mjeshtėri dhe tė zbukuruara me gdhendje me motive ornamentale dhe kultike tė lashta.

Rrëshiqi për të kaluar në Va

Rrëshiqi për të kaluar në Va
Një foto e rrallë e vitit 1907, paraqet dy malësorë që, të zhveshur lakuriq, po përpiqen të kalojnë lumin me një kacek të fryrë.

TRADITA E POÇERISE NE FSHATIN GOJAN

TRADITA E POÇERISE NE FSHATIN GOJAN
Duke e ndjekur historikisht problemin e zhvillimit të mjeshtërisë së poçerisë në Shqipëri, në këtë studim po trajtojmë traditën e kësaj mjeshtërie në fshatin Gojan të rrethit të Pukës. Këtu prej kohësh ishte vënë në përdorim teknika e punimit me çark dore, e ushtruar vazhdimisht vetëm prej burrave.

Ene dhe Orendi te Tradites