Puka MONUMENTE

Te dhėna historike mbi Xhaminė Micoj

Te dhėna historike mbi Xhaminė Micoj
Xhamia e fshatit Micoj ndodhet rreth 40 minuta large Bashkise se Fush-Arresit. Sipas gojdhenave Xhamia eshte e ndertuar qe ne vitin 1835 gjatė kohes sė Perandorise Osmane. Ndersa sipas antarit te keshillit te Myftinise se rrethit Puke Basri Selimaj thotė se Xhamia e fshatit Micoj ėshte ndertuar nė vitin 1927.Nė kėte kohė fshati Micoj ka pasur rreth 113 shtepi.

Ura nė kartmonedhen 100 Frangėshe

Ura nė kartmonedhen 100 Frangėshe
Njė monument kulture nga rrethi i Pukės, qė sot nuk ekziston ėshtė dhe Ura e Hoxhės, qė ishte nė Gomsiqen e Poshter. Ura ishte me njė hark, e ndertuar e gjitha prej guri. Gojdhana thotė se ajo ėshtė ndertuar nga njė hoxhė pėr bamirėsi. Tek vendi ku nė shekullin e XVII u ndertua kjo urė, mė pėrpara ka qenė njė urė druri.

Shpella e Muratit Kryezi

Shpella e Levrushkut

Ndodhet afër fshatit Lëvrushk, në malin e Kollatës. E formuar si shpellë karstike në gëlqerorët e trias – jurasit, është e gjatë 250 m, e gjerë dhe e lartë 3 m Kaurit. Vizitohet sipas rrugës rurale Pukë – Levrushk.

Shkolla Muze MIGJENI PUKE

Kulla Stak Binakut Berishe

Kulla me Karakoll Kokdode

Kur Edit Durham kaloi, më 1908-n në këtë fshat të Pukës do t’i bënte përshtypje një banesë tepër e veçantë. "Është banesa më interesante që pashë në Shqipërinë e Veriut",- do të shprehej studiuesja angleze për banesën-kullë në fshatin Kokodë të Pukës që fatkeqësisht sot përbën ekzemplarin e vetëm të këtij tipi banese në Shqipëri

Kisha e SHMASIANIT Iballe

Dera e 1800 e kishës së Arst-Miliskaut

Në gusht të vitit 2008 u evidentua, se pranë kishës së Arst-Miliskaut në Rrethin e Pukës, ruhet një derë druri e gdhendur e viteve 1800.

Keshtjella dhe Xhamia e vjeter Puke

Kalaja Truen

Furra e Vjeter e Tjegullave-Xath

Kisha e Zojës Shna Prende

Në fshatin Kryezi është kisha shumë e vjetër e Zojës Shna Prende. Popullsia e krahinës ruan një respekt dhe besim të thellë për këtë shenjtore të Krishtërimit.

Monumente Kulture

Në kishën e lashtë të Arst-Miliskaut në Rrethin e Pukës ruhen dy ikona të vje tra të gdhendura në gur. Gdhendjet e hershme me subjekt fetar dolën në dritë gjatë rindërtimit të kishës, e cila sot njihet me emrin Kisha e Shëngjonit.

Monumente Natyre

Gjenden në fshatin Kçirë, 600 m mbi nivelin e detit. U studiuan nga gjeologu austriak F. Nopca. Fosilet e spacieve Sagaceras albanikum, Pronorites osmanicus, Procarnites scanderbegis, etj. dalin në një territor 4500 m2. Vizitohet me rrugën Pukë – Kçirë.