Postimet e fundit

Adelajda Mirakaj, vajza e Pal Bibe Mirakaj: Mehmet Shehu u kujdes vete per 45 vitet e ferrit tone

Adelajda Mirakaj, vajza e Pal Bibe Mirakaj: Mehmet Shehu u kujdes vete per 45 vitet e ferrit tone

10-vjetorin e ditëlindjes e “festoi” në kampin e internimit të Beratit, bashkë me dy vëllezërit, nënën dhe fisin nga ana e të atit, Pal Bibë Mirakaj. Lajda, siç e njohin njerëzit sot, kaloi  45 vite internim. Jeta e vajzës, gruas dhe nënës së dy fëmijëve. Përpara hyrjes së pallatit na pret i shoqi, Vasil Kokali. Teksa ngjitemi nëpër shkallë, përpara se të mbërrijmë tek dera e shtëpisë, 89-vjeçari bën parantezën se e shoqja është e pamundur fizikisht.

Nė Kryezi tė Pukes duke kėrkuar gjurmet e nje jete

Nƫ Kryezi tƫ Pukes duke kƫrkuar gjurmet e nje jete

Të përhimtën e Tiranës e lamë pas e diku nga Lezha një mjegull e dendur sikur kërkoi të pengonte lëvizjen tonë, ndërsa, kur prekëm lartësinë e maleve të Pukës, ishte një kthjelltësi e cila i dha shpirtit tonë një qetësi, kurse ne sodisnim bukuritë e natyrës që shfaqeshin mal pas mali. Ishim nisur drejt fshatit Kryezi të Pukës nën një simbolikë të veçantë, të bukur e aq domethënëse. Zef Shoshi, “Piktori i Popullit” ishte në makinën e udhëtimit dhe shkonte në një shtëpi të cilin e kishte vizituar 48 vjet më parë. Ishte i ri atëherë e pasionin e vet të pikturës e derdhte te portretet e njerëzve të thjeshtë, te pigmenti i fytyrës duke gjetur aty atë detaj që vetëm syri i artistit e deshifron.

EMBLEMA SHQIPTARE

 EMBLEMA SHQIPTARE

Autori Jako Brahaj na paraqitet me një punë tepër serioze dhe dinjitet në fushën e studimit të simbolikës histori ke kom bëtare shqiptare. Aty do të gjejmë një informacion të pasur mbi aspektet kryesore të heraldikës sonë historike, ai .ka shqyrtuar në detaje for¬mat konkrete te ekzistencës së tyre gjatë shekujve, po ashtu edhe përkatësive simbolike sipassegmenteve kryesore të shoqërisë së athershme shqiptare. Autori ka kombinuar drejt paraqitjen e një...

Ndue Shyti-Nderi Kombit

Ndue Shyti-Nderi Kombit


Nder i Kombit....ok. nje titull me te cilin Profesor Ndoja ka lindur me te.....por une dua te theksoj diçka me te rendesishme, qe pak kush e prek në masen që duhet. Kam qene me fat qe kam mesuar notat e para te muzikes nga goja dhe gishtat e tij....

Zv/Ambasadori i Izraelit me kostum kombetar shqiptar

Zv/Ambasadori i Izraelit me kostum kombetar shqiptar

DURRES- Zv/ambasadori i Izraelit në vendin tonë është një tjetër diplomat i huaj që vesh me kënaqësi kostumin kombëtar shqiptar. Nr. 2 i ambasadës izraelite në Tiranë,. z. Avraham Lev Louis, është fotografuar i veshur me kostumin e trevave të veriut në përfundim të një ceremonie që u zhvillua para pak ditësh në komunën Rrapaj të rrethit të Pukës, gjatë së cilës u vlerësua kontributi i një familjeje të zonës për mbrojtjen e një familje izraelite gjatë luftës së dytë botërore.

Libri i Përshtypjeve
Kronika mbi Pukėn Ansambli ā€œPukaā€ nderohet me Ƨmim nga UNESCO Ansambli ā€œPukaā€ nderohet me Ƨmim nga UNESCO

Për pjesëtarët e këtij ansambli, Pjetër Nimanin, Gjovalin Ndrecën, Nikolin Qafën dhe Sadri Markun, muzika që bëjnë nuk është një punë, por një mënyrë për të përjetuar dhe për të përçuar frymë nëpërmjet muzikës që ata bëjnë në çdo koncert apo festival ku kanë marrë pjesë. Së fundmi, ansambli popullor “Puka” ka qenë pjesëmarrës në festivalin e parë popullor evropian në Athinë të Greqisë, ku janë nderuar me çmimin special “UNESCO”, duke vlerësuar punën e tyre.

Kronika mbi Pukėn NJOFTIM PER PARANDALIMIN E DEMTIMIT TE METEJSHEM TE VARREZAVE TE KISHƋS SE SHEN PALIT NJOFTIM PER PARANDALIMIN E DEMTIMIT TE METEJSHEM TE VARREZAVE TE KISHƋS SE SHEN PALIT

Nisur nga ankesa e banoreve te Fshatit Kabash te Komunës Rrape te rrethit Puke, konstatojmë se po vihen ne rrezik varrezat dhe njëkohësisht ruajtja e gjurmëve arkeologjike te Kishës se Shën Palit nga zgjerimi i rrugës për ndërtimin e hidrocentralit nga një firme private, punime te kryera gjate muajit shtator 2013. Hapja apo zgjerimi i rrugës ne objekte te tilla, pa projekt te posaçme, me apo pa dijeninë e qeverisjes vendore e te institucioneve te tjera shtetërore, mendojmë se nuk janë ne përputhje me kërkesat e ligjit nr. 9048, date 7.4.2003 “Për trashëgiminë kulturore”, ndryshuar me ligjin Nr. 9592, datë 27.7.2006 “Për disa shtesa dhe ndryshime në ligjin nr. 9048, datë 7.4.2003 “Për trashëgiminë kulturore”.

Kronika mbi Pukėn Hulumtoi :Sofra Pukjane: Tā€™i mbajme kullat hapur  Hulumtoi :Sofra Pukjane: Tā€™i mbajme kullat hapur

“T’i mbajmë kullat hapur” – Ky ishe mesazhi i lëshuar nga “Sofra Pukjane, si nevojë dhe thirrje e brendshme për secilin vendas të këtyre trevave, të cilët me tërë qënien e tyre luftojnë kundër harresës së vlerave tradicionale dhe kujtesës historike, si dhe sfidojnë përditshmërinë drejt një të ardhmeje me vlera dhe identitet.

Kronika mbi Pukėn Gjashte vjetori i "puka.shqiperia.com" Gjashte vjetori i

Me 18 maji 2013, qe eshte dhe Dita Nderkombetare e Muzeve, behen plote gjashte vite qe filloi publikimin faqja e intemetit "Puka.shqiperia.com". Deri me sot ka publikuar 732 artikuj nga rubrikat: Artikuj, Personalitet. Komuna, Bashki, Kronika, Fotogaleri, Dokumente, Letersi, Libra, Artiste, Galeri Arti, Akademik, Turizmi Trshegimi (Veshje, Monumente, Ansambli Puka, Banesa Popullore, Folklor, Ene dhe Orendi) etj. me nje volum prej me shume se 1250 faqe daktilografike dhe me ilustrime rreth 850 foto.

Trashegimi NjĆ« OrĆ« pĆ«r LahutĆ«nā€¦ NjĆ« OrĆ« pĆ«r LahutĆ«nā€¦

Dikur ato nuk rreshtnin se nxjerri tinguj që magjepsnin zanat e malave, teksa lahutaret u kendonin trimerive te kreshnikeve neteve te gjata te dimrit. Sot, lahutat janë vetem nje relike e mbuluar nga pluhuri i harreses.

Trashegimi Objekt i trashėgimisė tonė Objekt i trashėgimisė tonė
Vazhdimishte populli ynė ka ditur t’i pershtatet kushteve nė tė cilat jetonte, pėr tė permirsuar jetesėn. Nė traditėn e malėsive tė krahinės sė Pukės janė pėrdorur shumė enėt e pėrdorimit tė ndertuara prej druri.
Trashegimi Pukė, drejt shkatėrrimit kullat shekullore Pukė, drejt shkatėrrimit kullat shekullore
Ndėrtesat e fortifikuara, apo tė njohura ndryshe si kulla po shkojnė drejt shkatėrrimit, e bashkė me to edhe njė pjesė e trashėgimisė sė kombit. Kullat kryesisht gjenden nė veri tė Shqipėrisė. Njė pjesė e kėtyre ndėrtesave, qė pėr studiuesit pėrbėjnė interes tė veēantė tė arkitekturės tradicionale shqiptare, po shkojnė drejt shkatėrrimit.
Trashegimi Te dhėna historike mbi Xhaminė Micoj Te dhėna historike mbi Xhaminė Micoj
Xhamia e fshatit Micoj ndodhet rreth 40 minuta large Bashkise se Fush-Arresit. Sipas gojdhenave Xhamia eshte e ndertuar qe ne vitin 1835 gjatė kohes sė Perandorise Osmane. Ndersa sipas antarit te keshillit te Myftinise se rrethit Puke Basri Selimaj thotė se Xhamia e fshatit Micoj ėshte ndertuar nė vitin 1927.Nė kėte kohė fshati Micoj ka pasur rreth 113 shtepi.